Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Kasım '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
746
 

MB sitesi üzerine bir değerlendirme ve öneriler

MB sitesi üzerine bir değerlendirme ve öneriler
 

MB Sitesinin Blog kategorisine yazmak önceleri avantajlıydı. Sayın Ümit Beyin de sözünü ettiği gibi yazılarımız orada bir kaç gün kalır ve epey okuyan olurdu. Ama şimdi buyazıyı yazarken de biliyorum ki pusudakiler hemen 5-10 yazı gönderip bu yazıyı arka sayfalara atacaklardır. Bu kaygıyı taşımakla birlikte bazı konulara şöyle bir el atmamın gerektiği üzerine kendimi vazifeli saydım.

1-Öncelikle bu pusudakiler beni olduğu kadar onlarca blog yazarının hakkını yiyor. Şu anda bu blogu yazarken çok yazan arkadaşlardan birinin yazısı hem sol köşede üstte yer alıyor hem de sağdaki blog köşesinde köşeyi kapmış. Hem sağdan vuruyorlar hem sağdan. Yeter artık ya Allahaşkına!

2-1 gün içinde 85 blog yazılır mı Allahaşkına? Yazılsa bile yayına alınır mı? MB Sitesi bu kadar düştü mü? Bu kadar cılkı çıkar mı? Allahtan ben yazmamıştım o günler. Yazan arkadaşların emeğine yazık. Umarım bu arkadaşın pili bitmiştir de rahatlarız artık.

3-Bu işe bir son vermek lazım. Günde en fazla 3 blog ve en az 6 şar saat arayla. Herkes istediği kadar yazmakta özgür ama yüzlerce yazarak başkalarının yani bizim yazma ve yayında kalma özgürlüğümüze kimsenin müdahale etme özgürlüğü yoktur ve olamaz. Ayıptır günahtır. Bu sınırlama mutlaka yapılmalıdır diye öneriyorum sayın editörlere.

4-Kin, nefret, husumet besleyen; kendileri iki satırı zor bir araya getiren bazılarının çocukca yorumları yaparak ciddi anlamda yazanları taciz etmelerine engel olunmalıdır.

5-Bazı arkadaşların önerdiği Blog Gazetesi çıkarma fikrini destekliyorum. Ancak ayrı bir gazete olarak değil Milliyet Pazar içerisinde şimdilik haftada ya da 15 günde 2 sayfa ayrılmalıdır. Editörlerin seçecegi yazılardan burada yayınlanması olaya ciddiyet kazandıracaktır.

6- Milliyet Gazetesinde ve eklerinde yazan yazarların haftada 1 veya 2 gün köşeleri boş kalmaktadır. Bu yazarların yazmadıkları günlerde, bloglardan seçilecek yazılar bu yazarların köşelerinde yayınlanabilir. Her yazar binlerce yazıyı okuyamayacağı için "Editörden Öneriler" bölümüne alınan yazılardan gazetedeki yazarlara sunulur. Ve her yazar yazmadığı gün hangi blog yazarının yazının alacağına kendi karar verebilir. Ayda bir olsa güzel olur.

7- Bloglarını kitaplaştırmak isteyen arkadaşlar kategoriler halinde kitap çıkarırlarsa daha etkili olur diye düşünüyorum.
Örneğin felsefe kategorisinden yazan 10 arkadaş toplanıp çıkarabilir. Ya da psikoloji, sanat, edebiyat-şiir, çocuk, beslenme vs. Kim hangi kategoriden ağırlıklı yazıyorsa o alanda çıkacak bir kitapta ama 10 kişiyi geçmeyecek şekilde kitap çıkarmalıdır. Aksi taktirde 300-400 yazarlık kitaplar okunmayacağı gibi , etkili de olunmayacaktır. Bence en güzeli bu işi Milliyet'in yapmasıdır. Seçme yazılardan oluşan bir kitap daha etkili olacaktır.

8- MB Sitesine yeni katılan çok sayıda arkadaş var. Giderek büyüyoruz. Bu büyümeyi kaliteyi arttırarak sağlarsak olumlu bir güç elde ederiz. Yoksa karmaşaya gider ve kaos oluşur. Bu nedenle Milliyet'in bize sunduğu bu olanağı sevgi, saygı ve estetik anlayışları ön plana alarak değerlendirelim. Bu köşeler insan kalitesini yükselten yerler olmalıdır.

Sevgilerimle

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Belirttiğiniz gibi. Problem "Editör" arkadaşımız tarafından çözümlenecektir. Hepimizin ortak derdidir, çok daha fazla okunmak. Bir günde çok sayıda blog yazarak, burayı kendi oyun sahasına çeviren "saygısızlar" için kısa zamanda çözüm bulunabileceğini düşünüyorum. Bri günde 3 yazı oldukça fazladır. Önerim 2 günde veya haftada 1 yazıdır. Gün geçtikçe büyüyen ve gelişen blog'a katılımlar artmaktadır. Blog'u blog yazarlarının birbirine olan saygısı güçlendirecektir. Saygılar sunarım.

DurmuşGüler 
 11.11.2007 11:47
Cevap :
Söylediğiniz gibi Bloga katılımlar artmakta olduğundan herkese söz hakkı gerekiyor. Selamlar  11.11.2007 19:34
 

Son zamanlarda aynı sıklıkta ne blog yazıyorum ne okuyorum. Yazdığım son yazılar ve yorumlar İnönü toplantısı ile ilgili. Tüm önerilerinizi destekliyorum. Saygı ve sevgiler.

İlyas Bayram 
 09.11.2007 3:02
Cevap :
Benim de dikkatimi çekiyır. Bazı arkadaşlar geri çekilmeye başladı. Umarım dikkate alırlar önerilerimizi. Belamlar  09.11.2007 7:39
 

Elleriniz dert görmesin. Bir çoğumuzun aklından ve gönlünden geçen şeyler bunlar. Sonuna kadar katılıyor ve destek veriyorum. Sevgilerle

Gülün içinden 
 09.11.2007 0:48
Cevap :
Desteğiniz mutlu etti beni. Hep birlikte kaliteli bir çoğolmaayı bağlamalıyız ve editörlerimize bu yönde yardımcı olmalıyız. Sevgi ve selamlar  09.11.2007 7:40
 

bir blog olmuş, size katılıyor ve destekliyorum, son derece düşündürücü yazdıklarınız. Umarım ciddiye alınır...

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 07.11.2007 19:59
Cevap :
Eğer hep birlikte duruş sergilersek dikkate alınırız diye düşünüyorum. Sevgiler Serap Hanım  07.11.2007 20:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1089
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1115
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1956 Sarıkamış Kars doğumluyum. 6 şiir kitabım ve 2 deneme kitabım var. son kitaplarımı B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster