Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1084
 

MEB – dersane dayanışmasında son nokta

MEB – dersane dayanışmasında son nokta
 

İlköğretim 6., 7. ve 8. sınıflar için Seviye Belirleme Sınavı yani SBS konulmasının tek nedeni vardı, o da dersaneleri ihya etmekti. Eskiden yalnızca 8. sınıf öğrencileri müşteriyken şimdi bu üç kat artan bir potansiyel ortaya çıkacaktı. Amaçlarına ulaştılar ama hala dersaneye gelmeyen öğrenciler vardı.

Nasıl olur da kimi öğrenciler dersaneye gelmezlerdi. Boşu boşuna mı koymuşlardı bu SBS’leri. Araştırıldı ve neden bulundu. Okullarda açılan kurslar vardı. Halk Eğitim Merkezleri bu kurslara destek veriyordu. Bu kurslar dersanelerle haksız rekabet (!) yapıyordu.

Bugün Milliyet’te yayımlanan haberde şöyle diyor (1):

“Milli Eğitim Bakanlığı, ekonomik durumları elverişli olmayan öğrencilere sınavlara hazırlık kursları açan halk eğitim merkezlerinin “SBS hazırlık kursları’ açmasını yasakladı. Bakanlık, daha önce halk eğitim merkezlerinin açtığı SBS hazırlık kurslarının ise kapatılması emrini verdi.”

Bu haber Milli Eğitim Bakanlığı dersane dayanışmasının son noktasıdır.

Bu kursları yasaklamaya gücünüz yetiyor, bir gecede kapattığınızı açıklıyorsunuz. Gerçekten eğitimde eşitliğe inanıyorsanız, görelim, dersaneleri bir gecede kapatıverin.

Bunu yapmanız olanaksızdır ama yapabileceğiniz birşey vardır ve bu çözümdür: SBS’leri kaldırın, yerine yalnızca 8. sınıfta tek sınav koyun, hemen şimdi.

SBS'ler kalksın ve tek OKS'ye dönülsün.

(1) MEB'den fakir öğrencilere SBS ayıbı (Milliyet, 23-12-2008) http://www.milliyet.com.tr/Yasam/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&Kategori=turkiye&KategoriID=&ArticleID=1031577&Date=23.12.2008

Ankara, 23 Aralık 2008

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dershaneleri kapatmadan bu sorun çözülmez. Ben ne SBS, ne de OKS istemiyorum. Liseleri eşit düzeye getirsinler, ayrım sadece meslek liselerine olsun, herkes evine yakın lisede okusun, çocuklara da velilere de yapılan bu işkence bitsin. Saygılarımla...

moonlight1 
 25.12.2008 20:04
 

OKS öğrencileri hayata hazırlamada etkili değil diyerek kaldırıldı SBS sınavıyla öğrencileri okula bağlamayı amaçladılar ama görüldüğü gibi dershaneye gitme yaşı daha da küçüldü .Çocukların sürekli test çözerek soyalleşmesi imkansız dendi ...şimdi ne oldu küçücük çocukarın bir hafta sonu bile kalmadı .Üstelik çocuklar neye hazırlandığının bile bilince değiller.Yazıktır, günahtır bu çocuklara tamamen size katılıyorum SBS yi kaldırıp sadece 8 sınıflar için OKS ye geçilmesi şart hemde hemen.Saygılar.

Öğretmenım 
 24.12.2008 10:38
 

SBS'nın kaldırılması ne yazık ki öğrencinin 6. 7. sınıfta da dershaneye gitme zorunluluğunu kaldırmıyor Aydın Bey. Ders kitaplarındaki yüzeysellik ve okullardaki müfredat yetiştirme kaygısı, üç sene sonra sınava girecek öğrenci için bile dershaneleri kaçınılmaz kılıyor.Kısacası sistem uzun zamandır dershane endeksli ve geri adım atılabilmesi artık olanaksız gibi. Veli derdine yanmaya, öğrenci dershaneye gidememenin ezikliğini yaşamaya devam, yeterki birileri zengin olsun. Elinize sağlık...

ROSEMOON 
 24.12.2008 10:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2391
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster