Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Aralık '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1398
 

Özür dileyen Şirinler ve Gargamel

Özür dileyen Şirinler ve Gargamel
 

“Özür diliyorum” metni hakkında bir yazı yazıp o metindeki çok da ince olmayan ayrıntıyı anlatmıştım (1).

İlk günden bu yana özür dileyenler içinde “Ben soykırım için özür diledim” diyen bir kişi bile çıkmadı, her konuşan “zorunlu göç” veya “zoraki göç” yani bilinen adıyla “tehcir” ve sonuçları için tamamen insancıl ve kişisel bir şekilde özür dilediğini söylüyor. Hatta kampanyada başı çekenler soykırım iddiasına külliyen karşı olduklarını söylüyorlar.

Özür metninin birinci cümlesindeki çok da ince olmayan oyunu yeniden açıklıyorum:

“1915'te Osmanlı Ermenileri'nin maruz kaldığı X'e duyarsız kalınmasını, bunun inkâr edilmesini vicdanım kabul etmiyor.” (2)

Tek bilinmeyenli bir denklem yazdım. Şu anda zaten yazılı olduğu için herkesin bildiği özür metni henüz yayımlanmadan önce birine “X nedir?” diye sorulsa “X=Soykırım” diyecektir. Şu anda o metni imzalamış olan 100 kişiye henüz imzalanmadan önce sorulmuş olsaydı 100’ü de aynı şeyi yani “X=Soykırım” diyecektir. Çünkü burada çok basit bir mantık var.

X = ?

X = inkâr edilen birşey

Bu basit denklemin sonucu bellidir: X yerine ne yazarsanız yazın “Soykırım” anlamına geleceği çok açıktır. Çünkü “tehcir” asla inkar edilen birşey değildir. Onların ifadesiyle inkâr edilen “soykırım”dan başka birşey yoktur.

Bu kötü kaleme alındığı için ortaya çıkmış bir cümle değildir, çok ince planlanmaya çalışılmış, ancak çok kolay anlaşılan ucuz bir oyundur:

Kendilerini diğerlerinden daha akıllı sanan biriler önce “tehcir” için özür dileyeceklerini söylediler. Bu konuda, kamuoyu yaygın haberler ve yorumlarla haberdar edildi. Bu haberler ve yorumlarla, imza atma eğilimi olanlara bunu öğrettiler. Daha sonra imzaya açtıkları metne “tehcir” yazmadılar, “Büyük Felâket” yazdılar. O zaman metin şöyle oldu:

“1915'te Osmanlı Ermenileri'nin maruz kaldığı Büyük Felâket'e duyarsız kalınmasını, bunun inkâr edilmesini vicdanım kabul etmiyor.”

Bu metindeki “Büyük Felâket”i, kötü niyetliler “soykırım” diye okuyup, Gargamel mutluluğuyla metni imzaladılar. İyi niyetliler ise “tehcir” diye okuyup mavi adamların ve kadınların insancıllığıyla metni imzaladılar.

Gargamel yine Şirinler’i kandırdığını sandı. Şirinler bu haksızlığı kabul etmemeli, doğrunun, haklının yanında yeralmalıdır.

O metnin altında imzası olan Şirinler’i imzalarını geri çekmeye davet ediyorum. Gargamel orada kalsın, beni üzen Gargamal'in yanında gördüğüm Şirinler.

(1) “Özür diliyorum” metnini çok dikkatli okuyun (15-12-2008): http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=150097

(2) Sözcük oyunu olmasın diye “X’e”, “X’a”, “X’ya”, “X’ye” ekleriyle de sorulabilir.

Ankara, 23 Aralık 2008

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim deyimimle "sözün ayna simetrisini" çok güzel çıkartmışsınız. Ucuz, ucuz olduğu kadar düşmanlık pompalayan bir eylem bu. Bunun neresinde dostluk, neresinde kardeşlik var? Eğer amaç dostluk ve kardeşlik olsaydı böyle ucuz bir oyuna kaçılır mıydı? Şimdilerde özürcüler arasında "ben metni tam okumamıştım" diyenler çıkmaya başladı. Bu kısa metni okumamak mümkün mü? Okuyup da anlamamk mümkün mü? "Büyük felaket" tanımı "kaçmak" ve "kaşımak" için cümle içine yerleştirilmiştir. Komik oldular. Diğer komik olanlar da tepki verenleri "aşırı milliyetçi" olmakla itham edenlerdir. Kendileri "demokrat" kendileri gibi olmayanlar "aşırı milliyetçi..." Ne güzel bir demokratlık bu. Güzel saptamalarda bulunmuşsunuz, teşekkür ediyorum. Sevgi ve saygıyla...

Haluk Seki 
 24.12.2008 8:50
 

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=151615 Konuyla ilgili yazımın link'i.

Necati TÜFEKCİ 
 24.12.2008 1:25
 

Konuya getirdiğiniz yorum baştan bu yana yazılarımda belirttiğim "kabile"durumunu açıklıyor. Saygılarımla...

Necati TÜFEKCİ 
 24.12.2008 1:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2394
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster