Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '14

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
169
 

Medeni Bilgiler

Medeni Bilgiler
 

Kitap : Medeni Bilgiler

Tür : Sosyoloji

Puan : 10 üzerinden 9

Mustafa Kemal hakkında sağda solda konuşan çok insan görmüşsünüzdür. Herkes onu çok iyi tanıdığını düşünür. Görüşlerini bildiğini düşünür. Bu hataya Kemalist olduğunu söyleyen de Kemalizme karşı olduğunu söyleyen de düşmektedir. Oysa sorunun çözümü kolaydır; kendisine sormak!

Paşamızın gündelik yaşamla ilgili meydana getirdiği el yazmalarından derlenen bu eşsiz eserde toplumdaki sorunları ve Atatürk'ün o sorunlara karşı bakış açısının nasıl olduğunu görme imkanı bulacaksınız. Böylece asıl amacı huzur ve kardeşlik içerisinde modern bir toplum yaratmak olan Atatürk'ün gerçek düşüncelerini bizzat onun ağzından öğrenme imkanı bulacaksınız.

Yalnız kitapla ilgili bir uyarıyı da yapmadan geçemeyeceğim. Kitap, beyni olmayan, kullanmayan veya hatalı yazılımla kullanmakta ısrar edenler için kalıcı beyin hasarı yaratabilecek bir üslupta yazılmıştır. Örnek verecek olursak paşamız "Din beyni uyuşturur" mesajı içeren bir cümleye kitapta yer vermiştir. Atatürk'ün İslam'ın anlaşılabilmesi uğruna verdiği mücadeleyi bilmeyen insanlar, bazı kişilerin beyin yıkama aracı olarak kullandıkları "Atatürk dine karşıydı" gerizekalılığına kanıt bulduğuna inanabilir.

Oysa kitabı okurken gözüyle okumayı becerenler özellikle Kurtuluş Savaşında İngilizlerin uçaklarla gökyüzünden Şeyhül İslam imzasıyla "Milli Mücadele dinsizliktir, Mustafa Kemal dinsizdir" yazılarının atıldığını hatırlar, dinin zihni uyuşturmak için nasıl bir araç olarak kullanıldığını bilir ve paşanın da bu sözleri hangi gerekçeyle yazdığını anlar.

Velhasıl kelam, kitap dediğimiz meret zaten beyni olanlar içindir ama bazen beyni olmayanlar da okumaya kalkıp gerçekler karşısında şoka girdiklerinden uyarıyı yapmadan edemedim.

Herkese iyi okumalar

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 418
Toplam yorum
: 207
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 2287
Kayıt tarihi
: 05.06.10
 
 

Jack Amca, düşünsel dünyasındaki gelişmeleri dışa vurmak niyetiyle başladığı yazı yazma sevdasına..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster