Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Temmuz '21

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
74
 

Medya Okuryazarlığıyla

Türkiye geneli çıkan orman yangınları Antalya, Manavgat, Osmaniye, Mersin, Muğla, Fethiye ve Bodrum illerimiz ağırlıklı olmak üzere devam etmektedir. Devlet tüm kamu olarak orada görevli olup, Tarım ve Orman Bakanlığı, AFAD, İtfaiye, İl Acil Durum ekipleri il geneli, yaraları saracak olan sağlık ekiplerimiz görevlidirler. Can ve başla yapılan çalışmalarda, mümkün olduğunca az hasar verilmesi hedeflensede ,çevre etkenleri, acil müdahale ekiplerinin zamanında doğru müdahalesi ve sorunun hızlı çözümü öncelikli olmaktadır Helikopterlerimizle birlikte, Rusya'dan üç uçak hizmet alımı kapsamında 203 milyon lira karşılığı bölgeye gerekli müdahaleyi yapmaktadır. Ukrayna dan gelen uçaklar Azerbaycan'dan gönderilen helikopter ve özel ekipler yardımlarıyla hızlı müdahale edilmektedir.
 
10 farklı illerde İl Valilikleri tarafından ormanlara giriş engellenmiş durumdadır. Herhangi bir sabotaj iddiası ve söylentilerine istinaden gerekli tedbir alınmıştır. 4 kişi hayatını kaybedip, bunlardan biri 25 yaşında Şahin Akdemirdir. Muğla Marmaris'te çalışan ekiplere su taşıma sırasında dumandan zehirlenerek vefat etmiştir. Bugün içinde de 2 ormancınin vefat haberi gelmiştir.  2019 yılında Türk Hava Kurumu Kayyum Başkanlığında yönetim de yeni düzenlemeler getirilmiş, sonrasında Rusya'dan 3 uçak hizmet alımı kapsamında 153 günlüğüne 203 milyon lira bedeliyle kiralanmıştır.
 
Şu an için yapılan çalışmalara bu kadar sıkı takip ile halkın bilgilendirilmesi medya kanalları ile olmaktadır. Medya Okuryazarlığı bu konuda çok önemlidir. Medya okuryazarlığınının ele alınarak, doğru ölçüp, doğru tartarak, algı ve kaygı sorunu yaratmamasi önemlidir.Ortalama 4 günlük süreçte yangınlarda 66 yangın kontrol altına alınmıştır. Halen çevre ve bölge halkı, belediyeler, tüm devlet kamu yönetimi,AFAD, itfaiye, Tarım ve Orman Bakanlığı olaya anında müdahale etmek üzere gerekirse halkı tahliye edip güvenli bölgelere taşımak üzere görevlidirler.Hayata etkisi sebebiyle afet bölgesi ilan edilen Antalya, Mersin, Osmaniye, Bodrum, Muğla ve Fethiye gibi bölgelerde halk tahliye sebebiyle korunaklı bölgelere tahliyeleri yapılmaktadır. Bölgelerde bulunan yangının gitmediği ulaşmadığı yörelerde tatiller devam etmektedir.
 
Bugün sevindirici iki haber gündemimizde olup ve Tokyo olimpiyat oyunlarında altın madalya kazanan Mete Gazoz klasik yay bireysel branşında altın madalya kazanmış olup, 2016 yılında hedef koyduğunu paylaşımlarıyla karşılaşmaktayız. Voleybol milli takımımız Filenin Sultanları Çin galibiyetinin ardından ABD ve İtalya'ya hezimetiyle, son maçında Arjantin'e aldığı başarıyla karşı çeyrek finale çıkmıştır.Ülkemizi ilgilendiren şu anda yaşadığımız sürecte, 18 Temmuzda TBMM'nin tatile çıkması ile 1Ekimde açılacaktır. Türkiye Büyük Millet Meclisi en son Turizm Teşvik Kanunu ve bazı ekonomiyi etkileyen torba yasaları kanun tekliflerini kabul ederek tatile girdiği sırada yangın ve sel afetleriyle karşı karşıyayız.
 
Türkiye'nin Karadeniz bölgesi'nde son gelişen sel olayları ile birlikte halkın yaşamış olduğu zorlukların sebepleri ve zamanında doğru müdahaleler yapılması sorunu ve iyileştirmelerin hızlı bir şekilde ele alınması gözlenmektedir.Küresel değişen iklim değişikleri ve tüm canlıların sağlıklı hayatta kalabilmesi için acil afet önlemleriyle, şehir koordinasyonu, hızla gelişen olayları önlemede kalıcı, ülkemiz kaynaklı olan tedbirlerin gerekliliği gözlenmektedir. 2019/2020 yıllarında ortalama 170-180 arasındaki her yıl gelişen yangınlar, medyanın kullanılması aktif internetin kullanılmasıyla daha göz önüne gelmektedir Düzensiz göç adı ile ülkemize giren mülteciler, ülke için canını dişine katan bu kadar vatandaşımız , bu ülkeyi savunan dedeleriiznin torunları iken, şu anda mülteciler olarak plajlar da denize girenler yanında yer bulamayan halkımız, ülkesinde güç durumda kalmaktadır. Müdahalelerle gereken tedbirlerin aciliyeti, Covit 19 mücadelesiyle ve kültürel istilaya varan şehirlerimizin kültürel yozlaşması ve halkımızın haklarının ihlaline sebep olacaktır.
 
Türkiye'miz 3 yanı denizlerle çevrili geniş ve yeşile dayalı doğası ile harika güzelliklere ve Tarım alanlarıyla üretken coğrafyaya sahip ülkedir.Doğasıyla harika cennet vatanı değerlendirmek yeniden gereken tedbirleri alarak, kalıcı gelecek yıllara taşınan düzenlemelerin yapılması temennisiyle…
 
Atatürk ün Yalova'nın Yürüyen Köşkü'nün bahçesindeki ?? ağacın kesilmemesi için, Atatürk dönem mühendislerinden yardım istemiştir. Dönem Mühendisleri ise köşkü kızaklarla kaydırarak ağacın kesilmesini önlemişlerdir. İstanbul, Yalovalı olarak bu hassasiyetle yetişenler, herbir canın, canlının kıymetini yaşarken yaşatarak bilmektedirler. Yunus Emre nin Yaradılanı Sevelim, Yaradandan Ötürü söylemini unutmadan Sağlıklı Yaşarken, Yaşatmak hedefiyle çaba göstermektedirler. Tema Vakfınin kurucusu Hayrettin Karaca nın elleriyle diktiği fidanlar Yalova mızin sahil boyunda güzellikleriyle yeralmaktadırlar. 
 
İnternet kullanımları ile sosyal medya kullanımlarını inceleyen All Acces sitesinde yayınlanan araştırma 2021 yılında internette 60 saniyede;700 bin hikaye paylaşımı, 70 milyon WhatsApp ve Messenger paylaşımı,1,6 milyar TL alışveriş, 5000 müzik paylaşımı indirme, 2 milyon Tinder, 200 milyon E posta, 200bin tweet, 500 saatlik YouTube, 28.000 film izleme olduğu tespit edilmiştir.Medya okuryazarlığının gelecek kuşaklara ve şu andaki toplumumuz daki önemi toplumca bilinçli Medya Okuma Seviyesinin Artırılmasının gerekliliğinin önemi ortaya çıkmıştır.
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 52
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 110
Kayıt tarihi
: 22.03.15
 
 

     İstanbullu olup, Yalova iline Cumhuriyet Savaşı sonucunda ilk “memur” atanan dedesi Sağlık M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster