Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Eylül '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
3535
 

Mehmetçik dershaneleri

Mehmetçik dershaneleri
 

Okul çağında çocuğu olanların dershane telaşları da başladı. İlkokuldan itibaren ev-okul-dershane üçgeninde büyüyor bebeler. Herkes imkanları ölçüsünde en iyi dershaneye yazdırmaya çalışıyor evladını. Maddi olarak zorlansa bile yavrusu için katlanıyor sıkıntılara. Üniversitede kızı okuyan bir anne olarak yaşadım bütün o sıkıntıları ben de. Nereye göndereyim hangi dershane iyi diye günlerce araştırma yaptım. Bilenler bilir, çevrenizde isim yapmış bir kaç dershane vardır aileler oraya yönelir çoğunlukla. Mehmetçik dershanelerini de o vesile ile tanıdım zaten. Kızımın lisede sınıf arkadaşı burada kaydolmuş o dershaneye, kızıma da sen de gel demiş. İyiki de demiş :)

Bu dershaneler Doğudaki öğrencilerin derslerdeki eksiklerini kapatmaları ve dershane şartlarında üniversiteye hazırlanmaları amacıyla kurulmuş başlarda. Şimdi bildiğim kadarıyla hemen her bölgede açılıyor.Hocaları da zaten dershane hocası iken askerlik vazifesini yapan gençlerimiz. Hepsi de pırıl pırıl gençler, çok da başarılılar. Sorduğunuzda Boğaziçi, ODTU mezunu, farklı şehirlerde, filanca dershanede falanca dersin hocası olduklarını öğreniyorsunuz. Onları dershanelerde görevlendiriyorlar. Kısa dönem askerlik yaptıkları için hocalar beş ayda bir değişebiliyor. Bu dezavantaj değil aslında. Çocuklar hocadan çok kendi sistemlerini oluşturmanın önemli olduğunu görüyor ve rahatlıkla adapte oluyorlar yeni öğretmenlerine. Çalışma materyali ücretsiz veriliyor dershaneler de ücretsiz. Üstelik sınavı kazanan öğrencilere eğitim hayatları süresince karşılıksız burs sağlanıyor. Çocukların aileleri ile de devamlı irtibat halindeler. Bir derdi olana el uzatılmaya çalışılıyor, öğrencilerin varsa sorunları ile ilgileniliyor. Rehberlik ve psikolojik danışman hocalar devamlı çocuklarla beraber.Bizim burada hap bağımlısı bir kaç öğrencinin tedavisi bile yaptırıldı, babaları işe yerleştirildi. Velilerden bir grup oluşturularak çocukların giyim vs ihtiyaçları karşılandı. Dersler hafta sonu tam gün, hafta içi de etütler var. Hocalar sadece çocuklarla meşgul. Bütün gün derslerin verildiği okullarda oluyorlar.Dersler o bölgedeki Milli Eğitim Müdürlüğünün tahsis ettiği bir okulda hafta sonları veriliyor.Disiplin var, bu konuda hocalar da idareciler de veliler de çok hassas.Anne babalar memnun.Cep telefonu sınıfa getirilmiyor mesela, öyle ders saatlerinde dışarda kafede şurda burda olan çocuklar kendilerini toparlamazsa çıkarılıyor.

Kızım dershaneye Ekim ayı sonunda başladı, Turizm Otelcilik öğrencisi olduğu için yaz stajlarından Ekim ayı başında dönüyorlar. Bana kızı oraya yollama diyen çok oldu. Fakir, sorunlu, derslerinde başarısız öğrenciler gidiyormuş oraya.Sınavı kazanma ihtimali de yokmuş.Meslek lisesi olduğu için matematik dersini sadece birinci sınıfta görmüştü, matematiği orada öğrendi diyebilirim.Derslerine çok çalıştı, verilen programa uydu, uydum.Sonuç ne derseniz kızım Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletme'yi kazandı hem de Türkiye 891.si olarak.Okula da en yüksek puanla giren 2.ci öğrenci.Bu yıl da bir kızımız var yine Boğaziçi'ni kazanan.Diğer üniversitelerimize giren öğrenci sayısı da az değil.Veliler ''aman benim de yavrumu alın'' diye nasıl dil döküyor görseniz.Bana kızını oraya yollama diyen arkadaşım iki senedir sınavı kazanamayan kızını nereye göndereceğini düşünüyor şimdi harıl harıl.

Okumak isteyene imkan çok, herşey parayla olmuyor. Dershane ücretini ödeyemedi diye anne babalar icralık olmasın, lütfen çevrenizde herkese bahsedin araştırın var mı yakınlarınızda böyle bir imkan? Yoksa da gidin görüşün askeriye ile. Emin olun açılacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili shalimar, bizim iki büyük ordumuz var: Biri Türk Slahlı Kuvvetleri, biri de eğitim ordusu... Ne acı ki eğitim ordusu sınıfta kaldı. Bu yazınızı okurken içimi nasıl bir coşku sardı, nasıl sevindim anlatamam. Bizim ordumuz böyledir işte vatana, millete, cumhuriyete; bu milletin evladına böyle kol kanat gerer. Rütbesiz erinden generaline-amiraline kadar her biri bu vatanın has evladıdır. Kızınızı da sizi de tebrik ederim. Başarılarının devamını diliyorum. "Mehmetçik Dershanesi"ndeki disiplinle eğitim yolunda büyük çaba harcamaya devam etmesini diliyorum. Mehmetçik canı pahasına vatanı korur; yurdun dört bir yanında hastaları tedavi eder, okulları onarır, evlatlarımız okusunlar diye onlara kurs verir; kısacası binbir özveri ile can verir bu yurda... Ne iyi etmişsiniz, sonuç ta kıvanç verici. Bu yazıyı okuyanlara da bir umut ışığı sundunuz. Bu olanağı dilerim ki yoksul ama zeki çocuklarımız değerlendirsinler. Her zaman çok iyi olmanızı diliyorum...  Selam ve sevgilerimle...

Cemal Hüseyin Çağlar 
 23.09.2007 21:58
 

  Mehmetçiğin kar-faiz kaygısı yok.Bütün samimiyetiyle,vatan ve bayrak sevgisiyle ruhunu ortaya koyarak eğitim veriyor...Başarı da arkadan geliyor tabi...Dilerim ''Tüccar''dersaneler de DERS alırlar Mehmetçikten...

Mesut Selek 
 23.09.2007 21:27
 

Mehmetçik dershanesinde ders anlatmış biri olarak teşekkür etmek istiyorum size. Kısa süreli de olsa o öğrencilere ders anlatmak çok keyifliydi.

Osman Ömer 
 23.09.2007 21:05
Cevap :
Ben sizlere teşekkür ederim.O kadar emeğiniz var ki o çocuklarda.Emin olun hiç biri de mahcup etmiyor öğretmenlerini.  23.09.2007 21:54
 

Hayatımız çocuklarımız için.Siz bir bölümü daha atlatmışsınız hayırlısıyla.İnşallah hayırlısıyla okulunu bitirir .Yeni bir telaş başlar sonra.İş sonra evlilik.Telaş bitmiyor bir türlü.Ben hepsini yaşadım ve yaşıyorum.Hayat böyle daha güzelmiş yahu.Her gün yeni bir şey görüyor ve yaşıyoruz.Çocukların hepsi ayrı bir dünya!

Ahmet Balcı 
 23.09.2007 21:02
Cevap :
hayat bu :)  23.09.2007 21:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 397
Toplam yorum
: 2160
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 947
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Kendi halinde biriyim, ziraat mühendisiyim. İzmir'de yaşıyorum. Üniversite öğrencisi bir kızım va..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster