Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Nisan '16

 
Kategori
Astroloji
Okunma Sayısı
506
 

Merkür Boğa'da ve Retro

Merkür Boğa'da ve Retro
 

Merkür 6 Nisan-13 Haziran tarihleri arasında Boğa burcunda olacak.
Astronomik olarak Merkür en hızlı ve Güneş’e en yakın olan gezegendir. Merkür Güneş’ten hiçbir zaman fazla uzaklaşamaz, ondan sadece 28 dereceye kadar uzaklaşabilir. Merkür’ün temel fonksiyonu iletişimdir. Yönelimleri ise bilgi alışverişi, koordinasyon ve yorumlamadır. Merkür zekayı ve rasyonelliği temsil eder.
Bu dönemde, konsantrasyon yeteneğimiz güçlenebilir. Başlayacağımız projeler ve işler açışından bu odaklanma sürecini kullanmamız uygun olabilir. Alacağımız kararlar uzun vadeli ve kalıcı olur. Bu süreçte, öğrendiğimiz şeyler hafızamızda yer edebilir ve kolay kolay unutmayız. Finans ve ticari konularda alacağımız kararlar yerinde ve mantıklı olur. Kazanç sağlayabiliriz. İnandırıcı ve güven verici konuşmalar yapmak açısından uygun bir zaman olabilir. Öte yandan, inatçı ve ön yargılı düşünce ve davranışlar göstermekten kaçınmakta yarar vardır.
 
Merkür 29 Nisan- 23 Mayıs tarihleri arasında retro harekette olacak.
Merkür daha hızlı hareket ettiği iç yörüngesinde Dünya ile Güneş arasına girer. Yörüngesinin bu bölümünde geri gidiyormuş gibi görünür. Bu şuna benzer: Bir trenin yanında arabanızla gittiğinizi düşünün. Tren sizden daha yavaş gidiyordur ama siz bir yanılsama yaşayarak trenin sizden daha hızlı gittiğinizi sanırsınız. Bu optik bir illüzyondur. Merkür Güneş etrafındaki dönüşünü 88 günde tamamladığından dolayı bu olay yılda 3 kere olur. Teknik olarak, hiçbir gezegen geri gitmez ve yavaşlamaz da. Biz yer merkezli olarak baktığımızdan dolayı bu yanılsama oluşur, çünkü Dünya da diğer gezegenlerden farklı bir hızda Güneş etrafında döner.
Merkür gerilemesi 4 safhada gerçekleşir. İlk safhası ön-safha(gölgeli), 2. safha Merkür gerilemesi ve 3. safha Merkür’ün ileri gitmesi ve 4. safha Merkür’ün ilerlemeden sonrası.
 
Giriş-Gelişme-Sonuç-Değerlendirme kısımlarından oluşur. Ön safhada(giriş) etki hissedilmeye başlanır. Yanlış anlaşılmalar, iletişimde pürüzler ve ayrıntılara dikkat edememe gibi sorunlar kendini belli etmeye başlar. Başka bir deyişle, bir uyarı niteliğindedir. Giriş kısmı bundan ibarettir.
 
2. safha Merkür retrosunun tam ve yoğun olarak hissedildiği evredir. Genel anlamda Merkür gerilemesi temsil ettiği konularda bize zorluklar ve engeller çıkarır: Her türlü iletişimde(bire bir ve sosyal ilişkiler, elektronik alanda sorunlar, trafik ve yolculukta problemler, komşular, kardeşler ve yakın akrabalar ile pürüzler) bizi zorlayacak ve sinirimizi bozacaktır.
 
3. safha Merkür retrosunun bitmek üzere olduğu safhadır ve ileri gitmek üzere yavaşlar ve direkt harekete başlar. Bu evrede iletişim ile ilgili konularda yaşadığımız sorunları bize yansıtır ve bir sonuç almamızı ve çözümlememizi sağlar.
 
4. safha ise, Merkür gerilemesinin sonrası (gölgeli) evresidir. Değerlendirme safhasında eğer Merkür retrosunun 2. ve 3. safhalarında bize yansıtılan problemleri anlayamamışsak ve işaretleri doğru okuyamamışsak bunlar yüzümüze vurulur. Ama eğer tam tersiyse bu safha bizi zaten etkilemeyecektir.
Merkür gerilemeleri aynı zamanda içe dönme zamanlarıdır. Geleceğe yönelik planlarımızı gözden geçirme ve gerekli düzenlemeleri yapma zamanıdır. Ayrıca, hayatınızda tamamlanması gereken eksik durumları tekrar yorumlama, değiştirme, form verme ve yaratma sürecine bizi yönlendirebilir.
 
Merkür’ün ön (gölgeli) safhası 14-27 Nisan arasında, 27-28 Nisan arası geri gitmek üzere durakta, 29 Nisan-23 Mayıs arası retro harekette, 21-22 Mayıs arasında ileri gitmek üzere durakta ve 23 Mayıs-7 Haziran arası Merkür gerilemesi sonrası gölgeli safhada olacak.
Boğa burcunun temsil ettiği konularda gecikmeler ve sıkıntılar yaşayacağız. Yani somutlaştırmak ve devamının gelmesini istediğimiz hususlarda sıkıntılar yaşanabilir. Buna ek olarak, maddi-manevi kaynaklarımız, sahip olduklarımız, alım-satım işlerimizle ilgili konularda gecikmeler ve engellerle karşılaşabiliriz. Ve pek tabii ki Merkür retro döneminde teknolojik ve iletişimsel konularda da sıkıntılar ve yanlış anlaşılmalar da yaşanacaktır. Yeni bir elektronik alet almak pek yerinde olmaz ya da evimizdeki elektronik eşyaların bozulması muhtemeldir. Internet bağlantılarında da kopmalar yaşanabilir, bilgisayarlarımız çökebilir. Trafik ve ulaşımda kazalar ve sorunlar yaşanabilir. Bavul kaybetmek, yanlış otobüse, vapura binmek gibi durumlarla yüz yüze gelebiliriz.
 
Merkür retro transitinin hangi evinizde olacağını belirlemek için yükselen burcunuzdan Boğa burcuna kadar sayın. Örneğin, yükselen burcunuz Aslan ise Boğa burcuna kadar saydığımızda 10 burç gitmiş olacaksınız yani 10. evinize. Bunu yaptıktan sonra hangi konularda Merkür retronun ağırlığını hissedeceğinizi, içe dönmelerinizi ve gözden geçirmelerinizi yapacağınızı genel hatlarıyla aşağıda bulabilirsiniz.
 
1. Ev: Kişisel görünüm, başlangıçlar, genel sağlık.
2. Ev: Maddi ve manevi değerler, diyet ve besin konuları.
3. Ev: İletişim, akrabalar, kardeşler, kontratlar, anlaşmalar, yurtiçi seyahatler.
4. Ev: Ev, yuva, aile, miras, malk, mülk, dekorasyon,taşınma.
5. Ev: Aşk, ilişkiler,çocuklar,sanat, spor, hobi, şans oyunları,eğlence.
6. Ev: Sağlık, iş ortamı, günlük hayatın düzeni ve ritmi, evcil hayvanlar.
7. Ev: Ortaklık, evlilik, ikili ilişkiler, davalar, anlaşmalar.
8. Ev: Borçlar, alacaklar, vergi, sigorta, miras ve ortak kazanımlar.
9. Ev: Eğitim, inançlar, hukuksal konular, yabancılar, yurtdışı yolculuklar.
10 .Ev: Kariyer, başarı, saygınlık, üst mevkideki kişiler.
11 Ev: Sosyal çevre, amaçlar ve emeller.
12. Ev: İnziva, arınma, şifa, hastane ve gizli düşmanlar.
 
Sevgi ve güçle,
 
 
Burçin Borazan Tezay

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 444
Kayıt tarihi
: 22.07.15
 
 

14 Mayıs 1975'te İstanbul'da doğdum. Güneş burcum Boğa, yükselenim Aslan ve Ay burcum ise Yengeçt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster