Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ekim '14

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
15221
 

Metal Fırtına Serisi: 8 Kitap 1 Arada

Metal Fırtına Serisi: 8 Kitap 1 Arada
 

Kitap: Metal Fırtına 1

Tür: Politik Kurgu

Puan: 10 üzerinden 1

Burak Turna ve Orkun Uçar'ın medyatik yazarlık kariyerini başlatan bu kitap için rezalet tabiri sanırım son derece yerinde olur. Kitap yayınlandığı ilk dönemde televizyonlarda yazarların katıldığı birçok tartışma programı da yapılmıştı. Hatırlayanlar bilir ki her iki yazara da açıktan küfür edilmesi dahil birçok ağır eleştiri yapılmıştı.

Bu eleştirilere paralel şekilde küfredecek değilim elbet ama kitapta ileri düzey kurgu bozukluğu olduğunu, hatta bu kurgu düzeyinin bozukluğunun dikkatsizlikten yapılamamış olacağını söylemem gerekiyor. En basit örneğiyle aktaralım:

Kitapta Amerika ile Türkiye'nin savaşı aktarılıyor ama Amerika sadece 7 gün içerisinde Türkiye'nin tüm hava kuvvetlerini bitirmiş, kara harekatında da Ankara'nın ortasına Amerikan Bayrağı dikme noktasına gelmiştir. Yani 7 gün gün içerisinde hem hava hem de kara harekatını bitirmiştir.

Şimdi vatandaş böyle bir senaryoyu görünce ister istemez "Lan ne yaşıyosunuz siz?" diye sorar haliyle. Zira Amerika hiçbir hava kuvveti olmayan Irak'a bile 3 aylık bombardımandan sonra kara harekatına başladı. IŞİD denen örgütü ise 2014 aralık ayı itibariyle 5 aydır bombalamaya devam etmektedir.

Hal böyleyken 700.000 kişilik ordusu ve hatrı sayılır bir hava kuvvetleri olan Türkiye Cumhuriyeti'nin sadece yedi gün içerisinde pert olması gibi bir senaryonun yazıldığını gördüğünüzde "Oha lan Amerika'nın algı operasyonu için bu kadar mı gönüllü olunur?" sorusunu ister istemez soruyor, bir o kadar büyük coşkuyla yazarlara küfrediyorsunuz.

Yanlış anlamayın ben küfretmiyorum ama Youtube'da videosunu bulabilirseniz canlı yayında yazarlara küfredildiğini gösteren bir video bulabilirsiniz.

Özet geçelim, kitap ilk kitap olarak ne kadar ses getirse de tırt. Vakti zamanında merak edip okuyan birisi olarak okumanızı önermiyorum. Ancak piyasada böyle tırt bir kitabın varolduğunu da biliverin gitsin.

 

Kitap: Metal Fırtına 2 - Kurtuluş

Tür: Politik Kurgu

Puan: 10 üzerinden 5

Birinci kitapta hangi akla hizmet yazıldığı tartışma konusu olan ve ağır küfürlere maruz kalan senaryonun ardından Türkiye'de yaşadığını hatırlayan yazarlar bu kez Amerika'nın taşeron devletleri ortadan kaldırıp her yere Amerikan bayrağı dikme savaşında destan yazar. Suudilerle birlikte Müslüman dünyasının kurtarılması için mücadele eden Türkler Amerikalıları yenerler.

Savaşla ilgili yer yer "fena değil" tadında ayrıntılar bulunsa da "oha" denilecek kadar mantık dışı öğelere de sıklıkla rastlamak mümkündür. Amerika'nın gelişmiş silah teknolojisi birinci kitapta ne kadar abartılmışsa burada da o kadar hafife alınmış.

Olay akışının rot balansını ayarlamakta güçlük çeken yazarımız "bana küfür etmesinler" endişesiyle yazdığı bu nispeten daha milliyetçi kitapta bu sefer de ters yönde ayarı tutturamayarak küfürden yırtmışsa da mantıksal kurgudan büyük taviz vermiştir.

Özetle ilkine oranla daha mantıklı bir kurgusu olsa da kitap tam olmuş mu? Bence olmamış. Okumazsanız pek bir şey kaybetmezsiniz.

 

Kitap: Metal Fırtına 2 - Kayıp Naaş

Tür: Politik Kurgu

Puan: 10 üzerinden 7

Metal Fırtına serisinin mantıksal kurguyu oturtamamaktan kaynaklanan vatana ihanet ve aşırı milliyetçilik arasında gidip gelen buhranlı senaryo sorunu ilk kez bu kitapla aşılmaya başlandı diyebilirim. Yani seriye ilk kitabı okumadan başlarsanız seriye ön yargısız ve daha sağlıklı bakabilirsiniz diye düşünüyorum.

Orkun Uçar'ın yazdığı bu senaryoda Burak Turna'nın Kurtuluş'una oranla çok daha orantılı bir olay örüntüsüyle karşılaşıyorsunuz. Dolayısıyla "Oha, demek ilk kitabın için Burak Turna S.çmış" düşüncesi aklınızın ucundan hemen geçiveriyor.

Bu kitapta Amerika'nın Anıtkabir'i bombalaması sonrasında Ata'nın kaybolan naaşına neler olduğu, İsrail tarafından kaçırılan naaşın ne amaçla kaçırıldığı gibi konular makul bir hayal gücüyle ele alınmış.

Nispeten çok daha iyibir olay örgüsü, fazla sündürülmeden ve teknik detayların cılkı çıkarılmadan aktarılmış. Dolayısıyla seriyi okumaya bu kitaptan başlarsanız iyi olur diyebilirim. Böylece Kitabı okur okumaz yazarlara küfretme ihtiyacı hissetmezsiniz.

 

Kitap: Metal Fırtına  3 - Karşı Saldırı

Tür: Politik Kurgu

Puan: 10 üzerinden 8

Bu kitapta Burak Turna'nın yarattığı paramiliter örgüt gri takım üyelerinin birçok ülkede eş zamanlı çalışmayla Gambiya'daki Türk birliğinin pusuya düşürüldüğünü öğrenmeleri ve onlara yardım için oraya gitmelerini konu alan bir senaryoyla karşılaşıyoruz.

Şahinler adı verilen özel harekat askerlerinin Türk subaylarını kurtarmak için giriştikleri harekat sırasında pusuya düşürülmeleri sonrasında onlara yardıma giden gri takım üyeleri de önceden planlanmış ve iç içe geçmiş bir başka pusunun içerisine çekilirler.

Herşeye rağmen hainlerin hesaba katmadıkları tek şey, çok yaratıcı özellikleri olan bir özel ajanın kurtulmak için özel yeteneklerini kullanabileceği bilgisidir.

Bu karmaşık ve hain pusunun kahramanı uluslarası boyutta kirli işleri yöneten Sir Eli adında karanlık bir güçtür. Yüzlerce kişilik paralı asker ve özel kiralık katillerle Türk özel harekat birliği ve Gri takımı aynı anda ortadan kaldırmayı planlayan bu hasta herifin anlatıldığı bu eseri zevkle okuyacaksınız.

Akıcı senaryosu, çapraşık kurgusu ve özlü denilebilecek sayfa sayısıyla bu kitap güzel zaman geçirmeniz için size sunulmuş bir tablet etkisi yaratacak. Anlatımdaki genel duygu eksikliği hali dışında güçlü birkurguya sahip olan bu eseri okurken siz de güzel bir kitap okumanın zevkini yaşayabilirsiniz.

Şimdiden iyi okumalar.

 

Kitap: Metal Fırtına 3 - Kızıl Kurt

Tür: Politik Kurgu

Puan: 10 üzerinden 8

Orkun Uçar bu kitapta yine oldukça güzel bir akış yakalamış. İkili yazma işinden ayrılır ayrılmaz serinin daha okunabilir kitaplarını yazan Uçar bu kitapta Türk istihbaratının sıkı elemanı Gökhan'ın Rus menşeğli istihbarat görevlileri tarafından sakin bir yaşam sürdüğü yerde bulunup saldırıya uğramasını ve sonrasında intikamını almak için onların peşine düşmesini konu alıyor.

Çok daha makul bir senaryosu olan bu kitabı gönül rahatlığıyla alıp okuyabilirsiniz diyorum. Şimdiden iyi okumalar...

 

Kitap: Metal Fırtına 4 - Gizli Güç

Tür: Politik Kurgu

Puan: 10 üzerinden 8

Burak Turna'nın kendisini önceki romanlarına göre kurgu açısından çok daha geliştirdiğini iddia edebileceğimiz bu kitabında heyecanı yaşayacağınızı söyleyebilirim.

Daha akla yatkın bir senaryo, hafif Kurtlar Vadisi aroması ve bolca aksiyon. Kurtlar Vadisinin yaşamımıza kazandırdığı "İhtiyarlar Meclisi" kavramının aynısı birebir "Gelişim Konseyi" adıyla okuyucuya sunulmuş. Yalnız önemli bir ayrıntıyı aktaralım ki dikkatli okurlarımız bozulmasın.

Burada yoruma kısa bir mola verip minik bir parantez açmak istiyorum. Bir okuyucu "Önce bu kitapta yazılmıştı. Kitabı adam gibi oku. İhtiyarları Kurtlar Vadisi ekibi Metal Fırtına'dan çaldı" gibi akıllara zarar bir yorum yazmış ve içine de bir dolu hakaret sığdırıp aklınca ayar vermiş. Hemen çok basit şekilde cevaplayalım.

Kurtlar Vadisi'nde İhtiyarlar kavramı 2008 yılında işlenmeye başlanmıştır ve bu kitabın ilk baskısı 2009'dur. Youtube'dan Kurtlar Vadisi 2008 yılı bölümlerine ve bu kitabın ilk sayfasındaki basım yılına bakacak olursanız bu basit gerçeği siz de görebilirisiniz.

Seviyesiz yorumlara cevap yetiştirmek adetim değil ama birisine "Sen bir şey bilmiyorsun" demeden önce o kişiden fazla olmasa bile hiç değilse o kişi kadar bir şeyler bilmek gerekmektedir. Dolayısıyla yorum yaz butonuna tıklayıp zırvalayıp stres atarak kahraman olma hayalini terk etmekte fayda var. Kırktan fazla danışmanıyla Türkiye'nin en ciddi prodüksiyonlu dizisi Kurtlar Vadisi senaristlerine çamur atmadan önce de birazcık düşünülürse iyi olur. Şimdi yoruma geri dönebiliriz.

Konsept olarak da birebir copy paste edilmiş bu ihtiyarlar kavramı kitaba hoş bir lezzet katmış. Ancak Burak Turna'nın bundan sonra kendisini geliştirmesi gereken alanın yazım dili olduğunu söylemeliyiz.

Zira okurken biraz saman tadı alıyorsunuz. Çok düz anlatımlar, bayağı terimler ve gündelik yaşamda insanımızın asla kullanmayacağı bir jargon sırf kitabı hızlı bitirmek adına kitabın içine monte edilmiş. Sonuç olarak da tam kitaba kendinizi kaptıracakken televizyon dizilerinden fırlama tırt diyaloglar canınızı sıkıyor. Ancak her şeye rağmen güzel bir kitap okuyacağınızı söyleyebilirim.

Meraklıları için kitabı çok kısa şekilde de özetleyeyim. Elan Rau adındaki İngiliz kökenli derin devlet ilişkili şahsı dünya ekonomisi ve askeri gücünü yöneterek kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak istemektedir.

Bir önceki kitapta bir saldırı sonucu yok edildiği sanılan Gri Takım üyelerinden hayatta kalanlar kendilerine komplo kuranların peşine takılmış ve Elan Rau ismine uzanmaya çalışmaktadırlar. Bu sırada Gelişim Konseyi'nin varlığından haberdar olurlar.

Gri Takım üyelerinin hayatta kalanlarının Elan Rau'ya ulaşma maceralarını anlatan bu kitabın büyük bir pislikle sonuçlandırıldığını söylemek zorundayım. Kitap en heyecanlı yerinde kesilmiş, devamı beşinci kitapta anlatılmak üzere...

 

Kitap: Metal Fırtına 4  - Turan

Tür: Politik Kurgu

Puan: 10 üzerinden 9

Tüm sekiz kitap içerisinde en iyi kitap hangisiydi diye bir soru sorulursa bunun cevabı kesinlikle bu kitaptır. Taaa ikinci kitaptan itibaren serinin en doyurucu kitaplarını yazan Orkun Uçar bu kitapta resmen yardırmış.

Anlatımı, kurgusu, akışı ile bugün güzel bir Hollywood filmine dönüşebilecek kaliteye sahip. Bir aksiyon filminde kullanılan tüm formüller bu kitapta tamamıyla mevcut. Ne bir eksik ne bir fazla... Macera, gizem, aksiyon, tutku, ihanet...

Kısacası Burak Turna kitap kapaklarında "Dünya edebiyatını derinden sarsan" yazar olduğuna dair egosunu tatmin ededursun seriye can ve ruh veren eserler Orkun Uçar'dan gelmeye devam ediyor. Bu bağlamda iyi iş çıkaran yazarın ellerine sağlık demek lazım.

Bu dördüncü kitapla birlikte özellikle birinci kitapta aklıma düşen "Ulan bu kitabın içine kim s.çtı?" sorusuna bulduğum cevap bir kez daha yanıt bulmuş oldu.

Çok kısa bir şekilde konuya da bir değinmek lazım. Orkun Uçar'ın Kızıl Şaman kod adlı efsanevi Türk ajanı Koray Ortaasya'da yer altı dünyasının kontrolünü ele alır. Çin'in dünyadan gizlediği Türk tarihi eseri beyaz piramitin kalıntılarını ele geçirir ve yazıyı çözer.

Bu sırada inzivaya çekilen Gökhan'da MİT aracılığıyla yeniden göreve çağrılır çünkü dünyanın dört bir yanında insanları vahşice katleden ve geride iz bırakmayan kanlı bir biyolojik saldırı dalgası başlamıştır ve bunun ucunun Türkiye'ye dokunmasından endişe edilmektedir.

Gökhan Koray'ı bulmak için Ortaasya'ya gider ve onu bulur. Bu biyolojik saldırıyı engellemek için yanına aldığı Çelik Takım üyeleriyle birlikte Çin'in gizli silah üretim tesisini yok ederler ancak yine de Beyaz Piramit'in kehaneti gerçekleşir ve dünya büyük bir savaş dalgasına sürüklenir.

Gökhan ve Kızıl Kurtlar Koray'ın Ergenekon adını verdikleri bir yer altı tesisinde büyük savaştan kurtulurlar ve dünya kana bulanır...

İşte size her sayfasını zevkle okuyacağınız keyifli ve kaliteli bir aksiyon romanı. Ancak ne hikmetse Burak Turna'nın kitaplarını piyasada bulabiliyorken nispeten çok dahal kaliteli olan bu romanın baskısını piyasada bulamıyorsunuz. Her şeye rağmen seriyi sonlandırmalıyım düşüncesinde olan saplantılı okurlardansanız sahaflardan kitabı bulmanız mümkün. Şimdiden iyi okumalar...

 

Kitap: Metal Fırtına 5 - Karanlık Güç

Tür: Politik Kurgu

Puan: 10 üzerinden 7

Burak Turna bu kitabında her zamanki gibi kitabında derdini anlatmanın peşinde. Durumu betimlemeler son derece sınırlı. Bu açıdan bir Amerikan dizisi izliyor gibisiniz. Sadece olay var, betimleme yok. Aslen "sadede gelmeyi ve sadece konuyu okumayı" sevenler için iş güzel ama bu kısırlık anlatımı ciddi derecede zayıflatıyor.

Öte yandan diyaloglarda bir yapmacıklık ve zorlama aksan kullanımı hala devam ediyor. Bir de olumsuz bir eleştiri yapayım. "Kardeşim yazarın kendisini tanıttığı o önsözümsü şey nedir ya!" Bir insan kendisini tanıtırken defalarca kez "Edebiyat dünyasını derinden sarsan insan, Türkiye'nin yazınsal tarihini baştan yazan adam, dünyaca ses getiren eserlerin sahibi" gibi ifadeler nedir öyle. Zannedersin Stephan King tanıtılıyor.

Burak Turna'nın çok satan kitaplar yazdığı doğrudur ama kendisini bu dev aynasından uzaklaştırması son derece iyi olur. Zira kurgu var ama edebi estetik pek parlak değil. Zorlama büyüklenmenin anlamı yok.

Son olarak konuya da değinelim. Bu kitap bir öncekinin tam bittiği yerden başlıyor. Gri takım üyeleri Elan Rau'nun peşine düşüyorlar ve Gelişim Konseyi onları Rau'nun dünyanın kodamanlarını topladığı özel askerlerle dolu adayı yok etmek için yola çıkıyorlar.

Ha sonuçta adanın mına koyuyorlar mı? Evet. Peki kitap nasıl bitiyor? Tam Kurtlar Vadisi tadında, bir sonraki bölüme heyecanlı yerinde bırakıp pas atarak... Bu şu demek, serinin altıncı kitabı şu anda ya yazıldı ya yazılıyor.

Meraklılarına şimdiden iyi okumalar...

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu seriden yalnızca birinci kitabı okudum. Konusunda Türkiyede ilk olduğu için epey ses verdi ama gerek kurgu, gerek mantık örgüsü ve gerekse uslüp açısından oldukça zayıf olması serinin geri kalan kitaplarına da gölge düşürdü. Aynı kulvarda hikayeler yazan bir yazar olarak bu serinin yazarlarına çalakalem yazmadan önce çok çok okumalarını öneririm..selamlar..

mustafa semih arıcı 
 28.12.2014 20:11
Cevap :
Görüşlerinize katılıyorum. Ancak özellikle Metal Fırtına 4'ü okuduktan sonra Orkun Uçar'ın belirli bir edebi altyapısı olduğuna kanaat getirdim. Yani o zaten okuyan bir kişilik... Ancak sanıyorum ki Burak Turna için görüşlerinize katılmamak elde değil. İlk iki kitaba göre serinin diğer kitaplarında kendisini geliştirmiş olsa da bir yavanlık seziliyor.  29.12.2014 17:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 406
Toplam yorum
: 198
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 1795
Kayıt tarihi
: 05.06.10
 
 

Jack Amca, düşünsel dünyasındaki gelişmeleri dışa vurmak niyetiyle başladığı yazı yazma sevdasına..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster