Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '06

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
1919
 

MEVLANA- Açılan Bir Kapıdır Dosluğa

MEVLANA- Açılan Bir Kapıdır Dosluğa
 

MEVLANA: IŞIKSIN SEN BİZE DOSTLUK YOLUNDA

-“Kardeşim sen düşünceden ibaretsin

Geriye kalan et ve kemiksin

Gül düşünür gülistan olursun

Diken düşünür dikenlik bulursun.”-

Her zaman genç, her zaman dinç olan Mevlana, yüzyıllar ötesinden yol göstermeyene devam ediyor anlayana, dinleyene. Bakın ne diyor gençlik için:

“Ne mutlu o kişiye ki gençlik çağını ganimet bilir de borcunu öder. Gücü kuvveti varken, vücudu sağ esenken, yüreğinde de, bedeninde de güç kuvvet varken başarır bunu.

O gençlik, yemyeşil, taptaze bir bağa benzer; esirgemeden yapraklar meyveler verir.”

Zaman geçmeden meyve vermeli, yararlı işler yapmalı, gençliği kahve köşelerinde, sigara dumanları arasında tüketmemeli. Asıl genç ne olursa olsun, “boş vermişim dünyaya” şarkısı söylemeyen, saçı sakalı ağardığı halde, enerjisini, çalışma azmini yitirmeyen kişidir.

Mevlana’nın dediği gibi yeni şeyler söylemek, yeniliklere ayak uydurmak gerek.

“Ey hacca gidenler! Nereye gidiyorsunuz? Önce gönül kıblesini ziyaret edin” diyor o. Ama kimi kişiler insanlığa, insancıllığa boş verip hacı olmaya koşuyorlar. Böyleleri, “Bir kez gönül yıktınsa bu kıldığın namaz değil” diyen Yunus Emre’den de utanmıyorlarsa şu maniye kulak versinler: “Gel bakma kimseye hor/ Halkı yorma, kendini yor/ Yıkmak için çok düşün/ Yıkmak kolay, yapmak zor.”

Mevlana, “Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol” diyor ama çoğu kişiler kendilerini dev aynasında görüyorlar, burunlarından kıl aldırmıyorlar. Kimi dindarlar da dini yatıp kalkmak sanıyorlar. Ömer Hayyam’ın dediği gibi, “Tanrı kanar mı bunlara?”

Asıl din maddi ve manevi temizliktir, okumak, ilerlemek, çağdaş olmaktır. O yüce varlığa layık olmak istiyorsan, önce bencilliğin fildişi kulesinden in, özveri atına bin. Doğruya iyiye güzele git doludizgin. Erdem ayın olsun, sevgi güneşin. İşte budur gerçek din!

Cehennem konusunda şöyle der: “Cehennem nedir? Cehennem yedi başlı bir ejderhadır. Yedi başlı ejderha insanın nefsidir. Birincisi gurur kapısıdır. İkincisi hırs kapısıdır. Üçüncüsü şehvet kapısıdır. Dördüncüsü haset kapısıdır. Beşincisi hasislik kapısıdır. Altıncısı

hiddet kapısıdır.Yedincisi şöhret, bazılarına göre nefret kapısıdır. Bu yedi kapı; insanı tutsak eden, egemenliğe boyun eğdiren, zulme tutsak eden kapılardır. Bu kapılar kapandığı oranda özgürlüğün kapısı aralanır.”

İnsanın maddeleşmesini şöyle eleştirir: “Ey oğul! Ne zamana kadar altına, gümüşe tutsak olacaksın? Şu maddi bağımlılığın, şu arpaya düşkünlüğün seni eşekleştirdiğinin farkında değil misin? Şu bağımlılıktan kendini kurtar da özgür ol. Bedene ait duygu yolu, şehvet yolu eşeklerin yoludur. Ey aşağı duyguların bineğine binmiş ve eşeklerin arasına katılmış kişi, insanlığından utan!”

Mevlana aşk kaynağıdır. Bir şiirinde sevgilinin gelişini şöyle dile getiriyor:

“Yollara sular dökün/ Bahçelere muştular salın/ Bahar kokuları geliyor/O geliyor, o./Ay parçamız, sevgilimiz, yârimiz geliyor./ Yol verin, açılın, savulun/ Beri durun beri./ Yüzü apaydınlık, ak pak/ bastığı yeri ardında gündüzler bırakarak/ O geliyor, o!/

Ay parçamız, sevgilimiz, yârimiz geliyor./ Gökler yeryüzünü kapladı, örttü bir anda./ Bir anda dört yanı mis gibi bir koku sardı./ Bir yanda bir zelzele, bir kıyamet koptu cihanda./ O geliyor, o!/ Ay parçamız, sevgilimiz, yârimiz geliyor./

Bir anda can geldi bağlara, bağlar ışıdı./ Bir anda açıldı baktı bağlarda gözler/ Bir anda bizde ne gam kaldı, ne dert kaldı, ne keder./ O geliyor, o./Ay parçamız, sevgilimiz, yârimiz geliyor.

Yayından fırladı ok/ Hedefe ha vardı ha varacak./ Bahçeler selama durdu/ Serviler ayağa kalktı/ çayır çimen yollara düştü/ işte konca, ata binmiş geliyor/ Biz ne duruyoruz/ O geliyor o./ Ay parçamız, sevgilimiz, yârimiz geliyor...

Geceleri uykum kalmadı gitti ama/ Bak işte o güzel günler yola çıkmış geliyor.”

(Yenileştiren A. Kadir)

Sevgili dostu Tebrizli Şems için yazdığı şiirde dininin aşk olduğunu belirtiyor:

“Dinim aşktır benim yüzünü gördüm göreli

Benim dinim senin yüzünle övünür ey sevgili”

****

“Sevgili takar beni oltasına

Atar karaya balık gibi

Sevgili kurar gönlüme bir tuzak

Avcıdan yana çeker sürür beni”

***

Düşünce ve duygularımızı Mevlana’nın Mesnevi’sinden birkaç örnekle geliştirelim.

Adamın biri, Diyojen gibi, elinde mumla yolda dolaşmaktadır. Ne aradığını sorarlar. “Adam arıyorum, adam!” der. Gülerler, “Ortalıkta adamdan bol ne var?” derler. Bizimki başını sallar, “Ben kendini değil, başkalarını düşünen erdemli bir adam arıyorum, der. Var mı içinizde öyle biri? Ben hırsına yenilmeyen, yalan dolanla insanları aldatmayan, kimsenin malına mülküne göz dikmeyen bir adam arıyorum. Var mı içinizde öyle biri?

Ben hoşgörülü, güzel düşünceli, iyi niyetli, eğri yollara asla sapmayan bir adam arıyorum. Var mı içinizde öyle biri?”

Oradakiler içini çeker, “Böylesini zor bulursun ama umudunu yitirme, aramaya devam et. Bulursan bize de haber ver” der ve adamı yalnız bırakırlar.

***

Bir bilgin gemide kitap okumaktadır. Oradan geçen bir tayfa merakla ona bakar, “Ne anlıyorsun o kâğıtlardan, ne işe yarıyor onlar?” diye sorar. Bilgin, “Bu kâğıtların içinde derya var. Söyle bakalım, sen fizik nedir bilir misin?” der. “Bilmem” der tayfa. Bilgin içini çekerek şöyle der, “Gitti öyleyse ömrünün yarısı.”

“ Edebiyattan anlar mısın?”

“Anlamam.”

“Gitti öyleyse ömrünün bir yarısı daha!”

Bir süre sonra fırtına kopar, gemi beşik gibi sallanmaya başlar. Bilgin telaşla ne olduğunu sorar. “Fırtına çıktı. Gemi batabilir. Yüzme biliyor musun?” der tayfa. “Hayır, bilmiyorum” yanıtını alınca bıyık altından güler. “Gitti öyleyse ömrünün hepsi de!”

(Böylece hayat bilgilerinin, pratiğin, kitabi bilgilerden, teorilerden daha işe yaradığı gerçeğine değinir Mevlana’mız. Oysa biz okulda hayat bilgisini ilköğretimde okutur geçeriz ve onları okuldan çıkınca hayatın kucağına atıveririz sudan çıkmış balık gibi...)

Mevlana ayrıca kitapları olduğu halde bunları okumayan, onlardan yararlanmayan kişileri kitap yüklü eşeklere benzetir. Eşek, taşıdığı kitapların değerinin farkına varmaz.

(Modadır, kültürlü göstersin diye kütüphane yaptırıp içini ciltli, lüks baskılı kitaplarla dolduran ama hiçbirinin kapağını açmayan zenginlere duyurulur!)

***

Hadi gelin, Mevlana’dan aldığımız güçle, estirelim bir bahar yeli dostluk ve sevgiden yana. Benliğimizi güllerle bezeyelim, içelim aşkın şarabından kana kana. El ele verelim, gönüllerimizi birleştirelim, ileriye, hep ileriye gidelim. Yepyeni bir can, bir heyecan gelsin içimize. Kötülüğü, çirkinliği karıştırmayalım içimize. Taşlı dikenli de olsa bu yol güzel gelir inanana, kendini bu yola adayana.

Gel, ne olursan ol gene gel! Eylemimiz çağlayan olsun, çabamız sel.

***Erhan Tığlı***

www.blogcu.com/erhantigli

www.benimblog.com/erhantigli

www.erhanhocaniz.azbuz.com

***

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Once gonul kiblesini ziyaret edin!". Ne kadar guzel bir laf. Insanlari bu kadar taniyan birine ne denir ki? Elinize saglik...

Hasan ARSLAN 
 07.12.2006 23:59
 

Mevlana'nın meşhur sözü: "Gene Gel Gene Gel, her ne olursan ol Gene Gel.." rubaisi ile bize ne anlatmak istemiş olabilir? Mevlana rubaisinde, acaba Gene Gel, her ne olursan ol Gene Gel mi demiştir? Cevap: Hayır... Mevlana'nın bu rubaisi gerçek anlamında tercüme edilmemiş olup, doğru tercümesi aşağıdaki gibidir: "Tövbe et, tövbe et (vaz geç) Ne olursan ol, tövbe et İster ateşe tap, ister puta, İster yüz kere tövbeni bozmuş ol, Yine Tövbe Et (vaz geç) Zira bu kapı umutsuzluk kapısı değildir." "Baz Ameden" fiili Farsça'da iki anlamda kullanılmaktadır: 1) Gene Gelmek 2) Tövbe Etmek veya vaz geçmek İşte tercüme ederken kelimenin ilk anlamı ile tercüme yapılmaya çalışılırsa, yanlış bir tercümede yaparız ve anlamdan uzaklaşırız. İşte Rubai'deki yanlış buradan kaynaklanıyor, yani 1. anlamı direk kullanmak yanlış olacaktır. Doğrusu 2. anlamda olan "Tövbe Etmek veya Vaz Geçmek" olarak kullanılırsa, rubai nin verdiği anlam daha net ve doğru olacaktır. Bu k

Rumikorman (Korman Türkmen) 
 04.12.2006 18:45
 

Böylesine detaylı, bütünlüğü olan yazıya yorum yazmak ta kolay olmuyor Erhan Bey. Söyleyecek söz kalmamış. Mevlana kendin olmaktır, ''ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol'' sözüyle de belirttiği gibi. Yüreğinize, kaleminize sağlık. Saygılarımla.

Tuğba 
 03.12.2006 19:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 468
Toplam mesaj
: 68
Ort. okunma sayısı
: 562
Kayıt tarihi
: 13.10.06
 
 

Emekli edebiyat öğretmeniyim. Yazı ve şiirlerim çeşitli gazete ve dergilerde çıkmaktadır. 20 kita..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster