Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mart '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1518
 

Meyve veren ağaç taşlanır :)

Meyve veren ağaç taşlanır :)
 

Günümüzde, işyerlerinde yaşanan yoğun rekabet ortamının etkisiyle her yıl yüzlerce kişi uzmanlara depresyon, işe gitme isteksizliği, sebepsiz korku ve kendine güven duygusunun azalması gibi şikayetlerle başvurmaktadır.

Yıldırma (mobbing) nedir? Mobbing terimini insan davranışlarında ilk defa kullanan Heinz Leymann, 1984’te İsveç’teki işyerlerinde görülen benzer davranışların bir çeşit "işyeri terörü"olduğuna dikkat çekmiştir. Bu terörü ise şöyle tanımlamıştır : "Bir ya da birkaç kişinin tek bir kişiye sistemli olarak yönelttikleri etik dışı iletişim ile düşmanca davranışlarda bulunulmasıdır”(Leymann, 1990).

Yıldırma, işyerinde belirli kişileri hedef alan bir ya da daha fazla kişi tarafından gerçekleştirilen sistematik bir dizi duygusal saldırı ve yıpratma hareketidir. Haksız yere suçlama, ima, kinaye, dedikodu yoluyla itibarı sarsma, küçük düşürme, taciz, duygusal istismar uygulayarak, bir kişiyi, işyerinin dışına çıkmaya zorlayan kötü niyetli bir girişimdir. Bu girişimler, doğrudan veya dolaylı, açıkça veya örtülü olabilir.

"Mobbing"yapılan kişi, savunmasız ve yardım alamaz bir duruma itilir. Bu eylemler uzun bir süre boyunca sıklıkla uygulanır. Bu sendromu yaşayanlar, sonunda kendi istekleriyle veya zorunlu olarak istifa etmekte, kovulmakta veya erken emekliliğe zorlanmaktadırlar. Bu yıldırmadır (mobbing), duygusal taciz yoluyla işyerinden ihraç edilme. Ne yazık ki kurbanlar, hatalıymış ya da kendi çöküşlerini kendileri hazırlamış gibi gösterilmektedirler.

Yıldırma nasıl oluşur?

Yıldırma duygusal bir saldırıdır. Kişinin saygınlığına, güvenilirliğine, mesleki yeterliliğine yönelik davranışlar mevcuttur. Hedef alınan kişinin çalışma arkadaşları ve üstleri ile iletişimi engellenir, anlamsız işler verilir, iş yükü artırılır, kişi ile konuşulmaz, "yokmuş"gibi davranılır, asılsız dedikodu yapılır, mesleki yetersizliği ile alay edilir, topluluk önünde onu kırıcı davranışlarda bulunulur, aşırı tepkiler verilir (kapıyı çarpmak, dosya fırlatmak…gibi), kişiye kapasitesinin altında iş verilir ya da hiç iş verilmez, mimikleri, yürüyüşü, sesiyle eğlenilir, politik veya dinsel görüşleri küçümsenir, özel hayatı ile ilgili imalarda bulunulur, dışlanır, sürekli sorgulanır, cinsel imalarda bulunulur. Sistematik ve sürekli uygulanması nedeni ile kişi kusurlu duruma düşürülür ve bu duruma boyun eğmeye zorlanır. İşyerinde kadınlara karşı cinsel yakıştırmalar, müstehcen fıkralar, karşı tarafta utanma duygusu uyandıracak yaklaşımlar da birer yıldırma davranışıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

gündelik yaşamda hep karşımzda ama:( ama şöyle bir kalkan bizi piskolojik baskıdan kurtarabilir.. "Meyve veren ağaç taşlanır":)

sadtr 
 21.03.2007 2:44
Cevap :
Bazıları için savunma kalkanı olabilir. Ancak şu bilinen bir gerçektir ki; başarılı olmak beraberinde kıskançlığı ve çekememezliğide getirir. Bu durumu sınırların dışına taşıranlar gün geçtikçe artmakta maalesef. Belki şu soruyu sormak gerek:İnsanlar nereye gidiyor böyle ve niye? sevgiyle kalın ve başarılıysanız dikkat.  21.03.2007 22:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 696
Kayıt tarihi
: 25.02.07
 
 

Kahve sohbetini çok severim. Evde olmayı; gezmek kadar severim. Kahveyi, kırmızıyı, güneşi, papaty..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster