Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '12

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
360
 

MHP’den hükümetin ekonomi politikalarına eleştiri: Kapitalizme abdest aldırdılar!

MHP’den hükümetin ekonomi politikalarına eleştiri: Kapitalizme abdest aldırdılar!
 

MHP, çarşı alışverişine çıktı ve esnafın nabzını yokladı!

“Ecdadımızın uğruna savaştıklarını, altın tepsi içinde iade ediyoruz!”

MHP Beykoz İlçe teşkilatı, altı haftadan beri her Cuma namazı sonrası gerçekleştirdiği esnaf ziyaretlerine ilginç bir etkinlik ekleyerek, devam ediyor. 19 Ekim tarihinde gerçekleştirdikleri esnaf ziyaretinde bir yandan esnafı dinleyerek, piyasanın nabzını yoklayan MHP’liler; diğer yandan da küçük esnafın desteğe olan ihtiyacına dikkat çekmek için sembolik alışverişler yaptılar.

Ali Emanet’ten özel açıklamalar

Beykoz Güncel Haber, esnaf ziyareti boyunca MHP heyeti ile birlikte idi. Cuma namazının kılınmasının ardından başlayan ziyaretler, akşam 19: 00’a kadar devam etti.

MHP İlçe Başkanı Ali Emanet, gün içerisinde gerçekleştirdiği ziyaretlerde halkın; “Satılmadık yer kalmadı” şeklindeki eleştirisine şu şekilde yanıt verdi: “ Ecdadımızın uğruna savaştıklarını, altın tepsi içinde iade ediyoruz!”

Ali Emanet, günün sonunda gazetemize özel bir açıklamada bulunarak, son zamanlarda gündeme gelen; “ MHP sokağa inmiyor” şeklindeki eleştirileri de yanıtladı.

İlçe yönetimden “ Birlik” mesajları

MHP’nin son esnaf ziyaretine, Mayıs 2012’de gerçekleşen ilçe kongresinde aday olan Kurtuluş Ünal da katıldı. Ünal, İlçe Başkanı Ali Emanet ve partililer ile birlikte Tokatköy Merkez Camii’nde kıldığı Cuma namazının ardından, Beykoz Güncel’in objektiflerine poz vererek, “ Birlik”mesajı verdi.

MHP İlçe Başkanı Ali Emanet ve beraberindekiler, bu şekilde bir önceki gelişlerinde yarım kalan Tokatköy esnaf ziyaretlerini tamamlamış oldular.

Türk malı: ‘869’ ürünleri satın aldılar

12 Ekim tarihinde gerçekleştirdikleri bir önceki Tokatköy ziyaretinde, esnafın;   “ Siftah dahi yapamadan dükkânlarını kapattıkları” yönündeki eleştirisi üzerine “ Alışverişli ziyaret” projesini hayata geçiren MHP Beykoz İlçe Yönetimi; bu kapsamda ayrıca “Türk malı kullanılması” konusuna da dikkat çekmek için, gıda ürünlerinin üzerinde bulunan ve ilk üç numarası “ 869” olan barkodlu ürünlerden satın aldı.

İlgili ve yetkililer ile vatandaşların dikkatine!

MHP İlçe Başkanı Ali Emanet, ziyaret kapsamında çeşitli küçük esnafın dükkânına girerek,  kendilerine “ İşlerin nasıl gittiğini” sordu. Emanet; “ Yapacakları sembolik alışverişin esnafın derdine derman olmayacağını ancak ilgili ve yetkili kişiler ile vatandaşların dikkatini küçük esnafa çekmek için sembolik alışverişler yapacaklarını” belirterek, bazı dükkânlardan alışveriş yaptı.

Vatandaşı kredi kartına mahkûm ettiler!

İlçe Başkanı Emanet, ziyaretleri sırasında hükümeti eleştirerek; “ Vatandaşı kredi kartına mahkûm ettiler. Eline kart alan büyük marketlere gidiyor” dedi.

Altın tepsi içinde iade ediyorlar

MHP İlçe Başkanı, bir esnafın yabancılara mülk satışı ile ilgili eleştirisi üzerine ise şunları söyledi: “ AK Parti hükümeti, ecdadımızın uğruna savaştığı değerleri altın tepsi içinde zamanında savaştığımız uluslara iade etti.”

Beykoz’un dışında, kırsal kesimde yatırımlar yapılabilir

Emanet, bir vatandaşın Deri Kundura Fabrikası’nın kapatılmasından sonra esnafın ve geçlerin zor duruma düştüğünü ifade ederek, “ Tekrar açılamaz mı?” şeklindeki sorusunu ise şu şekilde yanıtladı: “ Artık fabrikalar şehirlerin dışına çıkartıldı. Beykoz’da bacasız sanayi olmaz. Ancak köklü bir iktidar değişikliği olur ise, Beykoz’un dışında, kırsal kesimde birtakım yatırımlar yapılabilir.

Perakende sektörümüz yabancıların elinde

MHP İlçe Başkanı, esnafın; “Büyük hipermarketler ile rekabet edemedikleri” yönündeki şikâyeti üzerine ise şu açıklamayı yaptı:“ Artık ülkede perakende sektörümüz de yabancıların elinde. Rahmi Koç, Selanik’te perakende açmak istediğinde, kendisine; ‘Gelme; kahvaltılık bile almayız’ dediler! Şimdi … Yunanlılar satın aldı. Halk bunu bilmiyor.”

Emanet, vatandaşların da bu konuda küçük esnafa destek vermesi gerektiğini belirterek, küçük esnaftan alışveriş yapılması gerektiğini kaydetti.

İslamiyet, kimsenin tekelinde değil: Kapitalizme abdest aldırdık!

Esnaf ziyareti sırasında vatandaşlara sorular yönelten Emanet, bir soru üzerine; din üzerinden siyaset yapılmasını eleştirerek; “ İslâmiyet ve inanç kimsenin tekelinde değildir. Bizim insanımızın en zayıf yönü, inancıdır. Uyanık olmak gerekir; olayları akıl süzgecinden geçirmek lâzım” dedi ve hükümetin uyguladığı ekonomi politikasını şu sözler ile eleştirdi: “Kapitalizme abdest aldırdık, gidiyoruz!”

Beykoz’da iktidar olmak, MHP’nin hakkıdır

Ekonomik sıkıntılarından şikâyette bulunan esnafa, günü geldiğinde bu sıkıntıları göz önünde bulundurarak tercih yapmaları gerektiği hatırlatmasında bulunan Ali Emanet; “ Bu sefer Beykoz’da iktidar olmak, MHP’nin hakkıdır. Vatandaş 10 senedir bunlara katlandı; bir de bizi denesin!” dedi.

Tokatköy’de oto sanayi sorunu

MHP Heyeti’nin Tokatköy ziyareti sırasında oto sanayi sektörü esnafı da durumlarından dert yanarak, Tokatköy’deki oto sanayinin Dedeoğlu’nda olduğu gibi bir yerde toplanması gerektiğini ifade ettiler. MHP heyetine; Kadıköy ve Ümraniye’den bile müşterilerinin geldiğini belirten esnaf, Tokatköy’de oluşturulacak bir toplu oto sanayi bölgesinin müşterilerine de kolaylık sağlayacağını ve işlerine olumlu yansıyacağını belirttiler.

MHP Heyeti’nden Mustafa Bulut, gazetemize yaptığı açıklamada;  Tokatköy’de oto sanayinin 30- 40 yıllık bir geçmişi olduğunu belirterek, burada irili ufaklı yüz’e yakın oto sanayi esnafı bulunduğunu açıkladı.

MHP’nin; ‘Hilal Kart’ çözümü

MHP Beykoz İlçe Başkanı Ali Emanet yapmış oldukları esnaf ziyaretlerinde, esnafa daha önce partilerinin seçim beyannamesinde yer alan “ Hilal Kart” projesi hakkında da bilgi verdi. Bu uygulama kapsamında, yoksul ailelere paraya çevrilemeyen ve büyük hiper marketlerde kullanılamayan 600 TL'lik Hilal Kart verileceğini ifade eden İlçe Başkanı; bu karta sahip olan vatandaşların kendi mahallelerindeki küçük esnaftan limit dahilinde alışveriş yapabileceklerini belirterek, bu şekilde hem yoksula yardım yapılmış olacağını, hem de küçük esnafa destek verilmek suretiyle, kalkındırılacağı açıklamasında bulundu.

İşte, hâli sorulan Tokatköy esnafının verdiği ekonomik ve siyasi içerikli cevaplardan bazıları:

“ Dükkânımda yem de satıyorum. Türkiye’de hayvancılık bitti gibi bir şey. Oy verdim; vermez olaydım! Bundan sonra Allah kerim!”

“ Atalarımızın uğruna savaştığı toprakları şimdi yabancılara satıyoruz.”

“ Veresiye defterimiz olmadığı halde, mal satamıyoruz.”

“ İşlerin belli nasıl gittiği; şükretmekten başka elimizden gelen başka bir şey var mı?”

“PKK’yı yenemiyoruz; Suriye’ye mi girmeye kalkıyoruz? ‘One-minute’ falan hikâye; sadece bir senaryo!”

“Pirinç satışları bile düştü; eskiden beş kilo alan, şimdi 1 kilo alıyor.”

“ Tenceremiz ne kaynıyor; ne sönüyor.”

“ Deri Kundura Fabrikası kapandı. Beykozlu gençler bakın, burada boş geziyor. Tekrar açılamaz mı?”

“ Esnafın işleri zayıf. Yapabileceğiniz bir şey varsa, yapın! Biz de tırmalamaya çalışıyoruz işte!”

“ Sorun çok da… Ülkenin en büyük sorunu benzin.”

“ Sembolik de olsa alışveriş yapmanız, güzel düşünülmüş!”

“Ekonomiden yana dert çok; bir şeylerin değişmesi gerek.”

“Günde 60 kilo çiğ köfte satıyordum; 10 kilo’ya indi. Son bir senedir bu durum böyle. Mecbur devam ediyoruz.”

“ Cepte bir şey yok ki!”

“ Deri Kundura zamanında işçilere sattığım mobilyaların parasını tahsil etmek için fabrikaya ayda iki kere tahsilâta giderdim.”

“ Çok konuşursak da, Metris’e gideriz!”

“ Vatandaş nasıl ise, esnafın durumu da öyle. Neresi iyi ki? Esnaf bitik. Yatırım yaptık; dükkân bomboş Vergi vermeyen seyyar satıcılar da bizi olumsuz etkiliyor.”

“ Cirolarımız yüzde 50 düştü. Özellikle bu sene bayağı etkilendik. Böyle giderse, kapatabiliriz.”

“ Esnafın derdi bitmez.”

“ Doğalgaz piyasasında hareket var; para yok. Durumlar kötü. Cep, komple hasta! Tedavisi de zor!”

“ Sıkıntı var, olmaz olur mu? İşler sağlıklı değil. Sağlıklı olsa, burada 3-4 kişi çalıştırırdım.”

“ İşler sâkin. Esnafın borcu bitmez. Para girse de, öbür taraftan tekrar çıkıyor. Bizi zorluyor. Tokatköy, döngüsü çok az olan bir yer. Tokatköy gelişmediği sürece, hiçbir şey olmaz. Burayı canlandıracak bir şey yok. Okul gençleri de olmasa burası ölü.”

“ Bizim ekonomimiz yok ki, ‘Ekonominiz nasıl?’ diye soruyorsunuz! Küçük esnafta ekonomi yok. Yalnız esnaf değil, herkes öyle. Tokatköy’e girişten itibaren 2 kilometre yol gidin; yol boyunca esnaftan, vatandaştan bin TL toplayamazsınız! Burada şimdi uğradığınız bakkalların hepsi bitik! Kimi köyündeki fındık parası; kimisi emekliliği ile döndürüyor işlerini. Hepimiz hasta tavuk gibiyiz; titriyoruz.”

“ Vergi de veriyoruz; siftah yaptığımız yok. Millet aç. Milletin takdiri; ona bir şey diyemem. Her zaman gündem değişiyor Türkiye’de ki, insanların zihnini meşgul ediyorlar.”

“ Kasap dükkânımızda et sattığımız gün de oluyor, satamadığımız gün de. Sattığımız zaman günlük 10 kilo satıyoruz. Satamadığımız zaman ise zaten hiç satamıyoruz. Şu an, buzluğumuzda 60 kilo et var. Fazla alamıyoruz ki! 40 senelik kasabız burada. 450 TL kira veriyoruz buraya; çocuklarımız da okuyor. Kapatmayı düşünüyoruz. Bu böyle gitmez.”

“ Büyük hipermarketler vergi levhasına zarar yazınca sorun olmuyor; ancak biz yazınca yetkililer bize inanmıyor!”

“ Dertli olmayana denk geldiniz mi bugünkü ziyaretlerinizde? Bundan sonra da denk gelmezsiniz herhalde!”

“ Hükümet bizi görmüyor; sildi cetvelden!”

Ali Emanet’ten, MHP’ye yönelik eleştirilere cevap:

Faaliyetlerimizi yeteri kadar izlemedikleri ortaya çıkıyor

MHP Beykoz İlçe teşkilatı Başkanı Ali Emanet, yoğun geçen bir esnaf ziyareti programının sonunda, Ortaçeşme’de bir esnaf lokantasına girerek, ekibi ile birlikte yemek yedi.

Burada Beykoz Güncel Haber’in sorularını yanıtlayan İlçe Başkanı, “ Beykoz’da MHP Yok!”  serzenişinde bulunulması ile ilgili olarak, şu açıklamayı yaptı:

“ Beykoz’da MHP’nin olmadığını iddia edenlerin şunu bilmeleri lâzım: MHP’nin Beykoz’daki faaliyetlerini yeteri kadar izlemedikleri ortaya çıkıyor. MHP Beykoz İlçe teşkilatının tüm yöneticileri, zaruri oldukça, yapılan faaliyetlere katılmaktadırlar. ‘ MHP’nin Beykoz’da faaliyeti yok’ diyenlere şunu söylemek lâzım; Beykoz’daki yerel basınımızın faaliyetlerimizden haberi vardır; onları iyi bir şekilde takip etmelerini istiyorum çünkü yerel basınımızın birçoğu bizim faaliyetlerimizde yanımızda olmuşlardır; olmaya devam etmektedirler. Bu hususu partili partisiz tüm Beykozlu vatandaşlarımıza hatırlatmakta fayda görüyorum!”

İlçemiz, haftanın altı günü açık

“ İlçemiz haftanın altı günü açıktır. Sadece ‘Pazar’ günü kapalıdır. Yönetim’de görevli bir arkadaşımız, her gün sabah İlçe’yi açar ve akşam 7’de kapatır. Diğer yönetici arkadaşlarımız sürekli sahadadır.”

Kimsenin kuşkusu olmasın!

“Bizi eleştirenler, belki olumlu mânâda eleştirmiştir. Kuşkuları olmasın; biz halk ile beraberiz. Sürekli sokaktayız. Birebir yapılan görüşmelerimiz medyaya yansımayabilir, doğal olarak. Ancak halk ile beraber olduğumuzu hatırlatıyoruz. Halktan kopukluğumuz kesinlikle söz konusu olamaz. Biz, halkımız ile sürekli temas halindeyiz. Bu bağlamda, vatandaşlarımızın Cumhuriyet ve kurban bayramlarını da şimdiden kutluyoruz.”

Mustafa Bulut: O yemeklerde kulisler yapılıyor…

MHP Beykoz İlçe Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Bulut ise, gazetemize şu değerlendirmede bulundu: “ Milliyetçi Hareket Partisi’nin Hasır Restoran’da veya başka sosyal tesislerde düzenlenen yemekli toplantılara katılmamasının sebebi, halkımıza daha çok eğiliyor oluşumuzdur. Biz, şu an halkımız ile beraberiz. Ancak o yemeklerde kulisler yapılıyor; sanki Beykoz’a onlar yön verebilecekmiş gibi! Oysa, dışarıda halkın içinde ne kadar çok yönetecek insan var. Dürüst insanlar var. Bir konuşuyor, benden daha güzel konuşuyor! En kravatlı siyasetçiden daha güzel konuşuyor!”

Yemeklerde yokuz ama halkın içinde varız!

“ Biz halkın içindeyiz. Yemeklerde var mıyız? Evet, yokuz ama gerekirse katılıyoruz. Biz halk ile beraberiz, onların dertlerini dinliyoruz. Biz, sokakta varız! Bu akşam evimize gittiğimizde, başımızı yastığa rahat koyabileceğiz, çünkü onların içinde, onlarla birlikte idik.”

Yılmaz Gökgöz: En büyük basın, halktır!

MHP İlçe Teşkilatı Basın- Yayın Propaganda Sorumlusu Yılmaz Gökgöz ise, gerçekleştirdikleri esnaf ziyaretleri ile ilgili olarak gazetemize şu yorumda bulundu:                “ Zanaatkârın ayağına gitmek, ona duyulan bir hürmettir. En büyük basın, halktır bana göre. Halkın birbirine yapmış olduğu MHP reklamı, bana göre en büyük basındır.”

Haber: Arzu Başlantı

arzubaslanti@yahoo.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 230
Toplam yorum
: 38
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1282
Kayıt tarihi
: 26.08.12
 
 

Doğum yeri: Berlin Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu (Bölüm ve fakül..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster