Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Kasım '18

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
1190
 

Modem Kurulumu ve Ayarlarını Yapma

Modem Kurulumu ve Ayarlarını Yapma
 

Modem Kurulumu ve Ayarlarını Yapma
Bu yazımda modem kurulumu ve ayarlarını yapma , wifi şifresini belirleme vs. bu tarz konulardan bahsedeceğim. Modemi yeni almış olabilirsiniz , fabrika ayarlarına döndürmüş yani hard reset atmış olabilirsiniz. İşlem sırasını takip ettiğinizde herhangi bir sıkıntı yaşamadan kurulumu ve ayarları tamamlayacaksınız.
 
Modem Kurulumu
Öncelikle internet hattınızın abone olduğunuz firma tarafından aktif edildiğine emin olun . Çünkü aktif değilse diğer işlemlerin hiçbiri sonuç vermeyecektir. Eğer eminseniz devam ediyoruz. Modemin fiziksel kurulumunu %99 ihtimalle gelen ekipler yapıyor  o yüzden o kısımdan bahsetmiyorum.Eğer modeminizin kutusu elinizde mevcut ise orada kuruluma başlamanız gereken adres , kullanıcı adı ve şifre yazacaktır. Eğer elinizde mevcut değilse ;
 
Türk telekom modemlerde bu bilgiler genelde ;
Adres : 192.168.2.1  , 192.168.1.1 , 192.168.1.2
Kullanıcı Adı : admin Şifre : ttnet
Kullanıcı adı : admin Şifre : admin
Kullanıcı adı : admin Şifre :12356
şeklinde olur.  Adres kısmındaki değerlerden size uygun olanı tarayıcıya yazıp mesela 192.168.2.1 yazdınız ve karşınıza giriş ekranı geldi. Kullanıcı adına admin , şifreye de ttnet  yazdınız ve giriş yaptınız.  Sol menüden Kablosuz'a tıklayıp modem isminizi ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. 
 
Bu işlemden sonra wifi aracılığı ile internete bağlanmayı deneyin , eğer bağlandıysanız tebrikler kurulumu başarıyla tamamladınız.
 
Eğer şifre belirlemenize rağmen internete  bağlanamıyorsanız ;
Modeminizin DSL ışığını kontrol edin. Eğer yanmıyorsa önce modeme bağlanan kabloları kontrol edin. Kabloların bağlantısından emin iseniz servis sağlayıcınız ile iletişime geçin , internetiniz henüz aktif edilmemiş olabilir.
 
Eğer DSL ışığı yanıyorsa ve bağlanmıyorsa
Bu durumda TTNET kullanıcı adı , şifre bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Sol menüden Hızlı Kurulum 'a  girmeniz gerekmektedir. Bu kısımda önünüze çıkan giriş bilgilerini doldurmanız gerekmektedir.  Eğer bu bilgileri bulamıyorsanız hizmet numaranız aracılığıyla öğrenebilirsiniz. (*)
Kısaca bahsetmek gerekirse ;
İnternet kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenmek için 6606’ya SIFRE yazarak boşluk bıraktıktan sonra mesaja hizmet numaranızı ekleyerek gönderebilir, internet kullanıcı bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Yani şu şekilde olacak
 
SIFRE hizmetnumarası
 
bu mesajı 6606’ya gönderdiğinizde bilgileri elde edebilirsiniz.
 
Umarım faydalı olmuştur. 
 
 
 
(*) Blogumda hizmet numarasıyla kullanıcı adı şifreyi öğrenmeyi , hizmet numarasını nasıl bulacağınızı vs .detaylı bahsettiğim yazımı okumak isterseniz bu linkten; http://blog.milliyet.com.tr/ttnet--turk-telekom--modem-kullanici-adi-ve-sifresini-bulma-ogrenme/Blog/?BlogNo=593398 veya profilimden bulabilirsiniz :)
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 7188
Kayıt tarihi
: 04.04.18
 
 

Merhabalar, İsmim Burak , bilgisayar mühendisiyim. Gerek hobi gerekse mesleğimle alakalı elde ett..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster