Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '12

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
2676
 

Müjde Ölümsüzlük Geni bulundu! Artık insanlık ölümsüzlüğe doğru gidiyor!

Müjde Ölümsüzlük Geni bulundu! Artık insanlık ölümsüzlüğe doğru gidiyor!
 

İnsan olarak ölümsüzlüğü ister miyiz?

Bence isteriz!

Hele birde sağlıklı ve iyi yaşıyorsak neden istemeyelim.

Buda nereden çıktı dediğinizi duyar gibi oluyorum.

Biz ‘Dindar ve kindar’ bir nesil yetiştirmeye uğraşırken, elin adamı; insanları daha iyi nasıl yaşatırız, nasıl mutlu ederiz, nasıl daha uzun yaşam sunarız diye kafa yoruyor.

Evet, Genetik bilimi, insan vücudunun sırlarını aralamaya devam ediyor.

Alman biyoloji uzmanları, “ebedi gençlik” adını verdikleri bir genin varlığını saptadıklarını duyurdular.

Araştırma ekibinin başkanı Prof. Dr. Thomas Bosch, “Araştırmamız ilk kez yaşlanmayla FoxO geni arasındaki bağı tespit etmiş bulunmaktadır” diyerek insanlığa ilk müjdeyi verdi.

Kiel'deki Christian Albrecht Üniversitesi ile Schleswig-Holstein Üniversite Hastanesi uzmanları tarafından yapılan “Gençlik geni” araştırmasında Türkçe'de knidliler, sölenterler veya haşlamlılar olarak bilinen tatlı su canlısı Hydra'yı incelenmiş.

Uzmanların 50'li yıllardan bu yana laboratuarlarda gözlemlediği bu birkaç milimetre uzunluğundaki canlıların o yıllardan bu yana yaşamlarını sürdürebilmesinin nedeni tam olarak belirleyememişlerdi.

Uzmanlar, söz konusu poliplerin “ölümsüzlüğünü” kök hücrelerin bölünebilme özelliğini kaybetmemesiyle açıklarken bu özelliğin nereden kaynaklandığı belirsizliğini koruyordu.

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle’in yansıttığı araştırmada ise, dünya üzerindeki hemen tüm hayvan ve canlıların taşıdığı belirtilen ve tatlı su polipi Hydra'da da bulunan FoxO geni üzerinde yoğunlaşılmış.

Uzmanlar, FoxO geninin devre dışı kaldığı poliplerin daha az kök hücresine sahip olduğunu, daha yavaş büyüdüğünü saptamış. Bu tatlı su canlılarının bağışıklık sisteminin de zayıfladığını gözlemişler.

100 yaş üzerindeki insanlar üzerinde yaptıkları taramada FoxO geninin son derece aktif olduğunu tespit ettiklerini belirten Prof. Thomas Bosch, “FoxO geninin büyük ihtimalle insanların yaşlanmasında da etkili olduğu sonucuna vardık” diye iddialı konuşuyor.

Sonuçları LaborPraxis isimli bilim dergisinde yayımlanan araştırmanın, “FoxO geninin insanlar üzerindeki ayrıntılı etkisini” ele alacak şekilde sürdürüldüğü bildiriliyor. 

Ne diyelim?

Allah herkese FoxO geninden bol bol nasip etsin.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Mesut KARİP:Bu güzel yazınızı ilk okuyan Burkgazi diyor ki her şeyi zorladık,insanların akıllarına çomak soktuk, insanlar kalkıp ölüm geni bulundu diye arılar gibi sağa sola saldırsa, hatta sevmediklerinin ölümü için onları soksa ne olur. artık yakındır, yakındadır,gelmek üzeredir. Selam ve saygılar sunuyorum..

Mehmet Burakgazi 
 19.11.2012 9:33
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Olabilecek hareketler... Selamlar, saygılar...  20.11.2012 14:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2969
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster