Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '13

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1888
 

Mustafa Kemâl'i " Atatürk " yapan kişisel gelişim ilkeleri nelerdir?

Mustafa Kemâl'i " Atatürk " yapan  kişisel gelişim ilkeleri  nelerdir?
 

Kişsel gelişimde uzman kabul lettiğim, Türkiyenin ATATÜRK'Ü özel insan, kendine has liderlik  ve yöneticilik tarzı oluşturmuş ve bu konuda kendini daima geliştirmiştir. Okumaya ve  araştırmaya önem veren, müthiş bir zekaya sahip , mütevazı büyük insan; Zihin programını dolayısıyla kendini ve koskoca Türk milletini en iyi yönetme becerisine sahip, eşsiz şahsiyetlerden biri.. Peki onu "eşsiz şahsiyet grubuna dahil eden, milyonları hayranlıkla peşinden sürüklemesini sağlayan, hayatına geçirdiği ilkeleri nelerdir.  

İşte Atatürk'ten altın değerindeki kişisel gelişim dersi.
 
 
AÇIK OLUN: Başkalarını yanıltan, kendini de yanıltır. İnandığınız doğruya, doğru demekten kaçınmayın. Şeffaf olun, güven ancak böyle sağlanır. 
 
BİLGİ VE TECRÜBE SAHİBİ OLUN: Her fırsatta kontrol ederek edindiğiniz bilgileri uygulayın.
 
DİNLEMESİNİ BİLİN: İyi dinlemek, güzel konuşmak kadar etkili iletişim ve etkileme aracıdır.
 
KENDİNİZİ BİLİN: Başarılarınızı büyütüp altında ezilmeyin, başarısızlıklarınızdan ders alın. 
 
CESUR OLUN: Kötü olayların ürkütücü etkisine teslim olmayın, olumsuz yönde bile olsa cesur kararlar almasını bilin.
 
DAYANIKLI OLUN: Izdıraplı sonuçlara göğüs  gerebilecek kadar güçlü bir irade yoksa düşünce ne kadar iyi olursa olsun sonuçsuz kalacaktır. 
 
HATADA ISRAR ETMEYİN: Yanlış adım attğınızı farkettiğinizde, geri çekilmekten çekinmeyin. Hatada ısrar etmemek, hatasız olmaktan daha önemlidir. 
 
SOYUT DÜŞÜNME YETENEĞİNİZİ ARTIRIN: Gerektiğinde kendinizi çevreden soyutlayarak, yalnız kalabilme yatkınlğı kazanın. Böylece belli konularda ayrıntılı düşünme alışkanlığı edinirsiniz. Soyut fikirleri anlatmak için somut örnekler verin. 
 
DAVRANIŞLARINIZDA ESNEK OLUN: Esnek düşünün, peşin hükümlerle hareket etmeyin. İnandığınız temel isteklerinizden ödün vermeyin.
 
ESPRİ SAHİBİ OLUN: Espirili anlayış, çoğu zaman problemlerin çözümünü kolaylaştırır, zekanızı keskinleştirir, kendinizi yargılamayı öğretir.
 
FEDÂKAR OLUN: Problem ve sorun çözümünde o iş, o an sizden fedakârlık istiyorsa katlanın. Yoksa şansınız olmaz.
 
GERÇEKÇİ OLUN: Ölçülü davranın, aşırılıktan kaçının, dikkatsiz adımlar atmayın.
 
GÖREVE TALİP OLUN: Kendinize güvenin, hangi işin aksak tarafını görürseniz, "ben yaparım" diye ileri atılın.
 
KENDİNİZE GÜVENİN: Yapmamak, yapamam demek, beceriksizliği kabul edip, acizliği kabul etmek demektir.Kendinize güvenirseniz, imkânsızı başarırsınız. 
 
KARARLI OLUN: Hedefi gözden kaçırırsanız, engelleri görmeye başlarsınız. Bir defa karar verdiniz mi, onu mutlaka yerine getirin. Hiçbir engel sizi yıldırmasın. 
 
İNSİYATİF KULLANIN: Hayatın her safhasında önceden düşünülemeyecek durumlar çıkabilir, böyle durumlarda vakit kaybetmeden karar alıp, uygulayın..
 
İNSANA DEĞER VERİN: Hangi durum ve konumda olursa olsun, herkese insanlğın gerektirdiği gibi, insanca muamaele edin.
 
YAPTIĞINIZ İŞE İNANIN: İnanın ve bütün enerjinizi verin. 
 
MÜKEMMELİYETÇİ OLUN: Kızdığınız konularda bile, karşınızdakini sonuna kadar dinleyin, fkrini açıkça söylemesine izin verin.
 
MÜTEVAZI OLUN: Gösterişe önem vermeyin. Tevazudan, tabiilikten ayrılmayın. 
 
ÖNCÜ OLUN: İnandığınız konularda öncü olma cesaretine sahip olun. 
 
PRENSİP SAHİBİ OLUN: Prensipli olun, prensibinize uygun davranın.
 
PROGRAMLI OLUN: Plân, yol haritasıdır. Plânlamayı başaramazsanız, başarısızlığı plânlarsınız .Hiçbir şeyi oluruna ve tesadüfe bırakmayın. 
 
SIRADIŞI OLUN: Hiçbir zaman sıra adamı olmayın, zoru zorlayın, hedeflerinizin üzerine gidin. 
 
SORUMLULUK ALIN: İnandığınız konularda sorumluluk almakta tereddüt etmeyin. Olabilecekleri tahmin edebilme özelliğinizi geliştirin. 
 
OLABİLECEKLERİ ÖNCEDEN TAHMİN EDEBİLME ÖZELLĞİNİZİ GELİŞTİRİN:  Keskin bir görüş. iyi bir muhakeme ile olabilecekleri önceden görmeye çalışın. 
 
VİZYON SAHİBİ OLUN: Yaratıcı fikirlerin önemi büyüktür, fakat önemli olan fikirleri eyleme çevirmektir. 
 
ZAMANLAMA YETENEĞİ: Karar vermiş olsanız bile, uygulamak için uygun zamanı bekleyin.
 
 
Atatürk'ü sevmek lafta, sözde kalmamalı. Onun yaşamına  geçirmiş olduğu, " inasan olma sanatını" kendi hayatlarımıza, bir nakış gibi işleyebilmeli. O, sanatının en büyük eseri olan " TÜRKİYE CUMHURİYEET'İNİ " kalbimize, ruhumuza nakşetmeyi başarmış müthiş bir lider ve devlet adamıdır. Onu görmek demek, mutlaka yüzünü görmek demek değildir. Onun fikirlerini, duygularını anlıyor ve hissediyorsak kâfidir. 
 
       MUHTAÇ OLDUĞUMUZ KUDRET, DAMARLARIMIZDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.            

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Atatürk'le ilgili olarak yazdığınız özellikler, aslında her insanda olması gereken güzelliklerdir...Bunların çoğu insanların yaradılışından gelen hasletlerdir...Ama bazıları da, zaman ve zemin şartlarında zorunlu olarak kazanılır...Bu özellikler insanı toplum içinde öne çıkarır ve onları lider seviyesine çıkarır...Atatürk'ün kişiliği ve özellikle de "devrimci kişiliği" konusunda yazdığım bloglar var...Zamanınız olursa bir göz atarsanız bence zararlı çıkmazsınız...Selamlar.

cdenizkent 
 21.06.2013 17:18
Cevap :
Merhaba, önerdiğiniz blogları okudum. Teşekkürler. Atatürk'ün devrimci kişiliğini meydana getiren programlı, cesur, kararlı, yaratıcı, ve sizin de dediğiniz gibi zemin ve zamana göre harekete geçebilme özelliğidir. Gerektiği yerde esnek, gerektiğinde de karalı olabilen, fakat her şeyden önce egosu için değil, gerçek bir vatansever olarak, milleti için çalışan eşsiz bir şahsiyet. Atatürk'ü anlamak ve yaşamak adına, bloglarınızda değindiğiniz konular oldukça önemli. Saygılarımla.  22.06.2013 10:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 4466
Kayıt tarihi
: 19.12.12
 
 

Kainatta nokta, nokta da kainat olan "İNSAN" İnsanı keşfetmek için cıkılan yolda bir yolcu sadece..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster