Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '11

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
7450
 

NATO ne işe yarıyor?

NATO ne işe yarıyor?
 

NATO bir zamanlar soğuk savaş devrinde dünyayı komünizm tehdidine ve SSCB ye karşı korumak için kurulmuş bir askeri birlikti. Bugün bu tehlikeler gündemde olmadığı için varlık nedeni sorgulanan bu birlik hala dünyaya karışmaya devam ediyor. Amaç,  ABD’nin çıkarlarını dünyaya karşı korumak, Avrupa’nın güvenliği için ABD nin katkı koymasını sağlamak.

NATO’nun Türkiye’yi koruduğu masalını dinleyerek büyüdük. O mu Türkiye’ye muhtaç, biz mi ona muhtacız hala aklımda cevabı bulunamamış sorulardır.

İçten içe karıştırıp siyasi çalkantılara sebep olduğu bir yana, ülkenin silah teknolojilerinin sınırlandırılmasından, silah alımlarına kadar ve bu silahların nerelerde kullanılacağına kadar her işine karışmış bir kurum. Zamanında çekiç güç olarak doğuda bulunmuş birliğin, PKK ya yardım ettiğini de çok duyduk okuduk. Bunu emekli paşalar da gayriresmi olarak beyan ettiler.

Terör, uluslar arası siyasetin kirli elleridir. Her ülkede çeşitli etnik kökenli halklar birlikte yaşar. Emperyalist güçler istediği zaman ellerini uzatır bu halklar üzerinde oyunlarını oynar, karıştırır, terör yaratılır ve zamanı geldiğinde ülkeye girilip gereği yapılır. İktidar bir şekilde alaşağı edilir.

NATO, Libya ve diğer arap ülkelerinde bunu yaptı. Sözde iç karışıklığını gidermek için ülkelere girdi ve amacı olan iktidarı devirme işlemini yerine getirdi. Ülke halkları da heyecana kapılarak, galeyana gelerek bu kirli amaca hizmet etti.

Kaddafi’nin görüntüleri bunu bir kere daha hatırlattı bize. Dün “NATO’nun Libya’da işe ne” diyen başbakanımız sonra bu saldırıların destekcisi oldu. Sırada arkadaşım dediği Suriye lideri var. Dün arkadaşım dostum dediği Esad’la şimdi düşman gözüküyor.

Üyesi olmakla bir zamanlar övündüğümüz NATO madem bizi iç ve dış tehlikelere karşı koruyacaktı ve böyle bir taahhüdü vardı, otuz yıldır terörle boğuşuyoruz biz, o zaman NATO nerede ve ne işe yarıyor diye sormak istiyorum.

NATO istedi diye topraklarımızda bir füze kalkanı kurulacaktı, bunun bize bir faydası var mı? İran’a yönelik savaş oyunları bizim komşularımızla aramızı daha fazla açmaz mı? Bizim ihtiyacımız öncelikle terör belasından kurtulmak değil midir? Niye bu konuda yardım etmiyor, bu beladan kurtulmamızı sağlamıyor NATO. Teröristler bunca silahı, yiyeceği, içeceği, giyeceği, mühimmatı, cephaneyi nerden ve kimlerden buluyor sanıyorsunuz. Sözde uydular adım adım takip ediyorlardı ya, hani neredeler?

Kendi istedi diye gitti arap baharı adında hareketleri düzenledi, iktidarları devirdi. Liderleri yerlerde sürüklendi. İşleri bitti, ABD çıkarlarına göre ayarladı durumu, şimdi dönerler. Ama ABD çıkarlarına hizmet eden diğer arap ülkelerinin jandarması konumunda halen. Yıllardır bu kuruluşa hizmet ettik, Niçin bizim yanımızda değiller bizim canımız yandığı zaman?

Bizim artık canımız çok yanıyor, bu kuruluşa inancımız da kalmadı. Bu kuruluşun kirli emellerine daha fazla alet olmayalım.

Zamanında “NATO’ya hayır” derken bugünleri görüyorlarmış. Bütün dünyayı haraca kesen emperyalist güçlerin çetesi gibi davranıyor günümüzde. Ama hukuki kılıflar geçirilmiş, gerçek yüzü saklanmış bir çete.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nato ve BM ler sadece amerikanın Atom bombasından ve nükleer füzelerinden Korkan cekinen İnsan varlıgını yok sayan bir kuruluş olarak düşünüyorum

saffet1 eminseroglu 
 28.10.2011 1:31
Cevap :
Teşekkürler yorumunuz için, katılıyorum düşüncenize. İyi günler dilerim...   28.10.2011 20:30
 

Şükran hanım, Nato, başlangıçtaki kuruluş amaçlarından uzaklaşmış, fonksiyonunu yitirmiş gibi görünse de, bilinen şekliyle, ABD nin çıkarı olduğunda NATO ortaya çıkarılır. Diğer Nato üyelerine, kuruluş tüzüğü ve görevleri hatırlatılır. Ama......Diğer üyelerin ihtiyaç duyduğu zamanlarda NATO, yoktur, ölüm uykusundadır. Selam ve sevgilerle...

Yurdagül Alkan 
 25.10.2011 14:58
Cevap :
Artık NATO nun misyonu bitmiştir ve varlığı sorgulanmalıdır. Artık ABD nin başını çektiği güç odaklarının çıkarlarını koruyan bir çete görünümündedir. Biz de üyesiyiz ama bizim işimize hiç yaramıyor bu birlik. Selam ve sevgiyle...  25.10.2011 23:59
 

Hay ağzına sağlık!Nato karşıtlığı Türkiye'de yaygın aslında.Ama dillendirilmiyor.

Kerim Korkut 
 25.10.2011 14:02
Cevap :
Değil mi ama Kerim bey, biri söylemeli :) Gerçekten artık varlığı sorgulanmalı.   25.10.2011 23:51
 

Dediğiniz gibi, Nato, bir çete. ABD'nin başını çektiği dünya güç odaklarının kendi çıkarlarından başka hiçbir uluslararası kuralı ve hukuku tanımayan istediği yere baskın yapan bir çete. BM de "ONAY"veren kurum. İnsanlık hızla sürüleşmekte...Yazık... Kalemin dert görmesin. Sevgiler...

Vildan Sevil 
 25.10.2011 12:30
Cevap :
Evet, artık komünizm de öldüğüne göre NATO artık ABD çıkarlarını gözeten, onun istediği yerleri basan ve dünyayı karıştıran bir çete. İnsanlık da peşinde sürüklenen bir sürü. İşe yaraması gereken yerlerde yok ama. Artık varlığı sorgulanmalı. Sağolun, teşekkürler. Sevgiler...  25.10.2011 23:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 249
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 40
Ort. okunma sayısı
: 2599
Kayıt tarihi
: 19.03.11
 
 

Doğup büyüdüğüm şehirde, İstanbul'da yaşıyorum. Emekliyim. Gezmeyi, görmeyi, keşfetmeyi sevdiğim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster