Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '07

 
Kategori
Ankara
Okunma Sayısı
1039
 

Neden, niçin, niye Ankara?

Neden, niçin, niye Ankara?
 

Lise öğrenimim de merakıma mucip olan konu sanırım çok kişinin de merakı olmuştur.

- Türkiye'de başka şehir yokmuydu da neden Ankara başkent edilmiş?

Zaman sonra sınıf olarak rahmetli tarih hocamıza sormuştuk ve aldığımız cevap hemen hemen aşağıda yazılı kaynakla benzerlik taşıyordu. Keyfe keder bir uygulama değildi yani.

"Ankara, İç Anadolu Bölgesi'nin kalbinde, yeni kurulmuş cumhuriyetin yeni hükümetine ev sahipliği yapma görevine cumhuriyetin kurucusu Atatürk tarafından layık görülmüştür. Türkiye'nin en kalabalık ikinci şehri olan Ankara'nın rakımı 950-1050 metredir.

Ankara'da genel olarak yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları soğuk ve kar yağışlı kurak bir karasal iklim tipi görülmektedir. Yağmur genellikle ilkbaharda ve sonbaharda yağar.

Kent, keçisi, kedisi ve armudu ile meşhurdur. Ankara ve çevresinin tarihi Bronz çağındaki Hattı Uygarlığına kadar gider.

M.Ö. 2. bin yılda Hititler bölgenin hakimi durumuna gelmiş ve onları sırası ile Frigyalılar, Lidyalılar ve Persler izlemiştir.

M.Ö. 3. yüzyılda, bir Kelt ırkı olan Galatlar Ankara'yı başkent yapmıştır.
İlin Roma İmparatorluğu zamanındaki adı \"?????? Ankyra\"dır. Galatlar Ankara'yı ilk defa başkent olarak kullanmışlardır.

Hitit döneminin küçük bir şehri olduğu bilinmekle birlikte, bu yörede bu döneme ait herhangi bir eser bulunmamıştır. Frig çağından sonra şehir sırasıyla Pers, Büyük İskender, Galat dönemlerini yaşamıştır. M.Ö. 25 yılında İmparator Augustus şehri Galatia krallığıyla beraber Roma imparatorluğuna bağlamıştır.VII. ve VIII. yüzyıllarda İslamiyet’in doğuşuyla birlikte şehir Pers ve Arap akımlarına maruz kalmıştır.871-893 tarihleri arasında birkaç kez el değiştirir. 1127'de şehir kesin olarak Türk Ahiler hâkimiyetine girer ve adı Ankyra adının bozuk söylenişi ile \"Engürü\" \"Engüriye\" olur. 1402'de Yıldırım Beyazıt ve Timurlenk arasındaki Ankara Savaşında şehir kısa bir süre Moğol hâkimiyetinde kalır.
Ancak 1414'de kesin olarak Osmanlı hâkimiyetine girer.

Kurtuluş Savaşı sırasında 1920'de Ankara merkez üs olarak seçilir ve 13 Ekim 1923'te Mustafa Kemal tarafından coğrafi, stratejik, siyasi ve Kurtuluş Savaşı'ndaki merkez üs özellikleri nedeniyle başkent ilan edilir. O günlerde Avrupa'dan şehir mimarları getirilerek bugünkü modern Ankara'nın temelleri atılır."
Kaynak: Wikipedia

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 671
Kayıt tarihi
: 28.11.07
 
 

1950 Kars Doğumluyum. 30 Yıllık Bankacılık çalışmamım sonucu şu an Emekli bir vatandaş olarak, bir g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster