Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ağustos '08

 
Kategori
Evcil Hayvanlar
Okunma Sayısı
13371
 

Neden kedi severiz?

Neden kedi severiz?
 

Özel ilişki kurduğumuz her kedi, özel bir hikayedir.


Ben bu başlığı koydum ama, herkesin kedi sevmediğinin de gayet iyi bilincindeyim tabii.

Kedi sevmeyenler neden sevmezler sorusunun, birbirinden farklı çeşitli cevapları mevcuttur. Kimi küçüklüğünde meydana gelmiş tatsız bir olayın kurbanı olup, travmayı atlatamamıştır. Kimi, çocukken ebeveyninin, mikrop kapma korkularından dolayı kedileri uzak tutma çabasının etkisinde kalmıştır. Kimi kedileri kendine yakın bulmaz, kimi korkar onlardan, kimi onların başına buyruk davranışlarından hoşlanmaz, kimi de onların nankör ve bencil olduğu söylentilerine inanır, vesaire vesaire. Benim bu yazımın konusu zaten neden sevmediğimiz değil, neden sevdiğimiz.

Hayvan sevenler, genelde kedi de severler. Ama başka hayvanları sevip de, kediden hoşlanmayanlar da yok değildir.

Şimdi başka hayvanları sevip de kedi sevmeyenleri de bırakalım bir kenara da, sadece kedi sevenlerle ilgilenelim.

Neden severler kediyi, kedi sevenler? Kedi aşkının kalıtım eseri olduğuna dair inanış da vardır. Yani kedisever babanın ya da annenin kızı ya da oğlu da öyle olur şeklinde, ki bu da, bugüne kadar ispat edilememiş bir teori olsa da, tam da yanlış sayılmaz.

Örneğin benim babam, halam, amcam ve annem birer kedisever idiler.

Bu cümleyi, bir önceki paragrafla yanyana getirdiğinizde, benim kediseverler familyasından olduğum da, herhalde kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

Bir başka teori de, kedilerin fiziksel yapısıdır. Kedilerin yuvarlak kafaları, küçük burunları, kocaman yuvarlak gözleri- ki bazılarında ayni zamanda çekiktir de- ile, kedi fizyonomisi, “Davranış Psikolojisi”ndeki meşhur “Bebek Şeması” (Kindchenschema) tanımına, tamamen uymaktadır.

1943 senesinde, ünlü Davranış Bilimcisi Konrad Lorenz tarafından ortaya atılan bu tanıma göre, vücuda göre büyük bir baş, yuvarlak kafa, geniş alın, küçük burun ve çenenin belirlediği, küçük bir çocuğun daha doğrusu bebeğin yüz hatları olan bu özellikler, büyük insanlarda zayıflık ve yardıma muhtaçlık algısını harekete geçiriyor. Bu şekilde de, küçük bir insanın, büyükler tarafından korunmasını ve beslenip bakılmasını sağlıyor.

Ayni özellikler, hayvan yavrularında da bulunuyor ve ayni şekilde, yetişkin hayvanların, yavru hayvanlara bakma içgüdüsünü harekete geçiriyor.

Ve bu özellikler, hayvan yavrularının, sadece kendi cinslerinin yetişkinlerinde değil, insanlarda da ayni dürtüleri harekete geçirmesine sebep oluyorlar. Bunun için biz insanlar, örneğin kedi ve köpek yavrularına bayılıyoruz. Ve bunun için, örneğin geçtiğimiz kış aylarında, Berlin ve Nurnberg’de iki yavru kutup ayısı, Knut ve Flocke, neredeyse çılgınlık sınırlarına varan bir ilgi ve sevgi gösterisinin yüzbinlerce insanı sarmasına neden oldu.

Bu noktadan, tekrar kediye dönüş yaparsak, kedinin, yetişkin olduktan sonra şeklini en az değiştiren hayvanlardan biri olduğunu, fazla düşünmeye gerek kalmadan söyleyebiliriz. Örneğin Panda ya da bazı maymun cinsleri gibi.

Yani yetişkin kedi, yavru kedinin görünüşünden çok fazla birşey yitirmez büyüdüğünde. Dolayısile de, biz insanların koruma ve besleyip bakma heveslerimizi teşvike ve ayakta tutmaya devam eder, yaşı ilerlese de.

Bu saydıklarımız, belli bir kedi ile henüz özel bir ilişki kurmadan, genel olarak bütün kedilere karşı duyduğumuz, o kendiliğinden olan sempatinin nedenlerine girerler.

Belli bir kedi ile özel bir ilişki kurduktan sonra, o belli kediye karşı duyduğumuz sevgi ise, daha başka birçok yazılara konu olacak kadar özel ve ayrıdır.

Özel bir ilişki kurduğunuz kedi sayısı kadar yazı sayısı olmak üzere.

Çünkü özel ilişki kurduğunuz her kedi, ayrı ve özel bir hikayedir.

Mediacat bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

selamlar ben de bir kedisever ayrıca kedi sahibi olarak kedilerin çok özel hayvanlar olduğunu düşünüyorum.Tabi bütün hayvanları çok seviyorum kedi ve onun familyasına ayrı bir ilgim var.Aslında şunu da düşünüyorum kedi seven insanların karakterlerinin farklı olduğuna inanıyorum. Keşke bazı insanlar da kediler kadar kişilikli olabilseler:) mesela bir kediye asla istemediği birşeyi yaptıramazsınız.Ancak o isterse olur,ve ben bu özelliklerine hayranım.İlk başta kediler kişilikli hayvanlardır ve çok özeldir.bu yazı tüm kedilere ithaf olsun :)) sevgilerimle..

freesoul 
 08.08.2008 15:02
Cevap :
Teşekkür ederim experience&life. Kedileri yakından tanıyanlar, gerçekten onların karakter özelliklerine hayran olurlar. Onlar da kendi aralarında farklar gösterirler tabii ki. Ama genelde dediğiniz gibi bağımsızdırlar. İnsana tattırdıkları sevgi ve arkadaşlığa doyum olmaz. Sevgiler ve selamlar benden.  08.08.2008 15:22
 

Kediler çok farklı hayvanlar. Şirinler. Pisi pisi dedik mi dönüp bakarlar gerçi bazıları birşey vereceğim sanıp dizimin dibine kadar geliyor mahçup oluyorum ama ne yapalım kedi işte :)

Özgün Kaplama 
 08.08.2008 2:01
Cevap :
Merhaba Özgün bey, onlarla yakın ilişki kurmak gerek, o zaman o muhteşem dünyalarını bize açarlar. Ayrıca onlar küçük bir sevgi gösterisine de sevinirler, mahçup olmayın:)Yorumunuza teşekkürler, selamlar.  08.08.2008 12:22
 

avcılığı süper.köyde yaşadığım için zaruri ihtiyaç.birde okşarken mırıldanması varya ölürüm.tek problem farklı zamanlarda edindiğim için köpeğimle anlaşamamaları.çözümü varmı bilemiyorum.siz biliyormusunuz.

ergun doğan 
 08.08.2008 0:20
Cevap :
Bu çok zor bir problem. Birlikte büyümedikleri için. Bazı kedi ve köpekler büyük alındıkları halde anlaşırlar, bazıları da değil. Köpeğiniz avcı cinsinden ise kötü. Güleceksiniz ama onlarla konuşmayı deneyin. Her ikisini de sevdiğinizi, her ikisinden de vazgeçemiyeceğinizi anlatın. Anlattığınız şeyleri kuvvetle düşünün. Dost olmaları, hiç değilse birbirlerini hoşgörmeleri gereğinin sizin için hayati olduğunu vurgulayın. Onları ama hiç zorla biraraya getirmeyin. Onlar da bizim gibi, zorla sevgi olmuyor:)) Selamlar.  08.08.2008 15:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 555
Toplam mesaj
: 96
Ort. okunma sayısı
: 1403
Kayıt tarihi
: 03.08.07
 
 

Uzun yıllardır yurt dışında yaşıyor. İsviçre'de Adalet Bakanlığı'ndaki mesleği yanında tiyatro ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster