Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
61006
 

Network marketing nedir?

Network marketing nedir?
 

Network Marketing, doğrudan satışın geliştirilmiş bir türüdür. Doğrudan satış, en bilinen tanımıyla, bir mal ya da hizmetin, tüketicilere yüz yüze bir ilişkiyle ve genellikle de evlerde, işyerlerinde ve perakende satış noktası sayılamayacak yerlerde, bir satışçı tarafından anlatılarak tanıtıldığı bir satış yöntemidir.

Network Marketing ise, satışçıların, iki farklı faaliyetleri sonucunda kazanç elde edebildikleri bir doğrudan satış türüdür. Bunlardan birincisi, kişisel olarak yaptıkları satışlardan doğan kazanç; diğeri de, uygulanan plana göre, ekiplerine kayıt ettikleri kişilerin ve sonra da bu kişilerin kayıt ettiklerinin satışlarından doğan kazanç. Bu nedenle Network Marketing, kişiye kendi bağımsız işini kurma ve geliştirme şansını sunan bir olanaktır.

Network marketing Ne zaman doğmuştur.

Uzmanların çoğu, Network Marketing yöntemini ilk kez başarıyla uygulayan kişinin, Carl Rehnborg olduğu konusunda fikir birliğindedirler. Onun öncesinde, satış teşkilatına kazandırılan her yeni satış temsilcisi için kendisini getirene prim verilmesi ya da teşkilata kazandırdığı temsilcilerin satışlarından belirli bir süre bir yüzdenin ödenmesi gibi uygulamalar yok değildi. Fakat bugün anladığımız anlamda, ekibin yarattığı satış hacmi üzerinden sürekli bir kazanç sağlayacak bir program ilk kez, A.B.D.'de Carl Rehnborg'un sahibi olduğu şirketin ürünlerinin satışında uygulanmıştır.

Ekonomiye ne gibi faydaları var?

Network Marketing'in, ekonomiye son derece önemli katkıları vardır. Öncelikle, on binlerce, yüz binlerce insana, iş ve kazanç olanağı sağlayarak, bu kişilerin eksik istihdamlarını önleyerek önemli bir değer sağlar. Network Marketing, bireylere son derece düşük maliyetle ve kolaylıkla kendi işlerini başlatabilme olanağını sunar.

Konunun bir de diğer cephesi, yani, mal ve hizmet üreticileri cephesi vardır. Buradan bakıldığında ise Network Marketing'in, ürünlere, reklam gerekliliğinden ve raflardaki diğer ürünlerle rekabet etme zorunluluğundan kurtulmuş olarak, süratle nihai tüketiciye ulaşmalarına olanak verdiği görülür.Network Marketing, dünya üzerindeki her ülkede ve her toplumda başarıyla uygulanabilen bir pazarlama yöntemidir.

Sistem katılıcmcılara neler sağlar?

Network Marketing sistemini seçmiş bir firmanın ekibine kayıt olan bir kişinin elde ettiği ilk avantaj, kendisinin ve ailesinin ihtiyacı olan ürünleri tüketici fiyatı yerine indirimli, toptan fiyat üzerinden alabilmesidir. Bu, firmadan firmaya değişmekle birlikte, genellikle % 20 ile % 40 arasında indirimli bir alışveriş olanağı demektir. Bu yarar, bir tüketici olarak elde edilen yarardır ve geniş bir ürün yelpazesine sahip olup bir ailenin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilen bir firmanın ekibinde bulunan Network Marketing'ciler için asla küçümsenmeyecek bir avantajdır.

İkinci avantaj, satış yaptıkça gelir hanesine yazılacak olan satış karıdır. Bu kazanç, özellikle faaliyete yeni başlandığı, henüz ekibin oluşmadığı ilk aylarda gelirin önemli bir bölümünü oluşturur. Network Marketing'de kapı kapı dolaşarak satış yapılması beklenmediği ve hatta çoğu zaman teşvik de edilmediği için, Network Marketing'ci satışlarını yakın çevresinde yoğunlaştırır, ilk satışlarını gerçekleştirip yüksek kazanç elde eder.

Üçüncü ve aslında en önemli yarar ise ekip oluşturması sonucunda, firmanın teşvik planına ve ekibin performansına göre elde edilecek olan primlerdir. Network Marketing sisteminin motoru, itici gücü, bu primlerdir. Bir başka deyişle, Network Marketingin sunduğu iş olanağıdır. Ekip kurarak kazanılan primler, Network Marketing sisteminin uygulandığı tüm ülkelerde gerçek zenginler yaratmıştır.

Nihai tüketicilere neler sağlar?

Network Marketing sisteminin tüketicilere sunduğu en önemli avantaj, dağıtım ve tanıtım harcamalarından yapılan büyük tasarruflar nedeniyle ürünleri, ekonomik fiyatlara satın alabilmeleridir. Bu, tüketicinin elde ettiği birinci avantajdır.

Tüketicinin ikinci avantajı, bu yolla satın alacağı ürünler hakkında önceden çok ayrıntılı bilgilere sahip olabilmesidir. Ürünü satmakta olan kişi, tüketicinin belki akrabasıdır, belki arkadaşıdır ama büyük çoğunlukla yakın çevresinden bir kişidir. Tüketici, ürünlerle ilgili her türlü bilgi verici dokümanı kendisinden alabilir; ayrıca Network Marketing'ci da, tüketiciye ürünlerle ilgili her özelliği anlatabilir. Bu, özellikle reklam bombardımanı altında şaşırmış günümüz tüketicisi için çok özel bir hizmettir.

Network Marketing sisteminin perakende kanalların gelişmediği yörelerde yaşayan tüketicilere sağladığı en büyük avantajlardan biri, onları ürünlere ulaşabilme ve ürünleri satın alabilme olanağına kavuşturmasıdır. Böyle uzak yerlerde yaşayan tüketiciler, maddi olanakları elverse dahi, perakende satış noktalarında ürünleri bulamadıkları için satın alamazlar. Network Marketing, tüketiciye bu engeli aştıran bir yöntemdir.

Sisteme erişim,tabiki internet, telefon-faks veya mektupla oluyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Beyefendi sanirim konuya biraz yabanci oldugu icin cok dogal olarak ACABA diyor. Kisisel satislardan karlar tahmin ettigi rakamlardadir. Bu 5 asagi 5 yukari degisebilir. Sunu ben kendisine iletmek isterim ki network marketing te asil kazanclar olusturulan alt organizasyonun olusturdugu cirodan elde edilir. Toplamda distributorlerin kazanclari %55lere kadar ulasmaktadir. Tabiki bu rakamlar firmadan firmaya degisir. Tabiki firma burada kazanacak. Dunya da hicbir firma hayir isi yapmak icin kurulmaz. Ilk amac kardir. Network firmalarinin disinda da karinin yarisina yakin bir kismini dagitan dagitan bir firma henuz taniyamadim. Yukaridaki metni yazan arkadasima cok tesekkurler ediyorum. Konu ile ilgili okurlari cok guzel aydinlatmis.

Serhat Gumusel 
 16.06.2007 21:26
 

Network marketing işini 1 yıldır yapan biri olarak yazınızdaki bazı noktalara dikkat çekmek istiyorum.Başlangıçta işi tanımlarken kurduğunuz şu cümle sistemi yansıtmıyor.Satış teşkilatına kazandırılan her kişinin...Bu , üye başına para kazanılıyor gibi bir düşünce yaratıyor ki böyle bir şey yok.Kimse kimsenin satışından prim almıyor.Aylık toplam satıştan, herkes kendi kişisel cirosu ölçüsünde pay alıyor ve bu en az prim seviyesinden başlayıp yukarı doğru giderek dağıtılıyor.Zaten çok az kişinin gerçek sistemi bildiği ve kulaktan dolma bilgilere itibar ettiği bir ülkede bu işten para kazanan ve vergi veren binlerce insanın işini istemeyerek de olsa baltaladığınızı düşünüyorum.Ayrıca bu sadece evlerde yapılan bir iş değil.Tanıtım ve bilgilendirme amaçlı seminerler var.Bu gördüğüm en adil sistemlerden biri ve ben bu işi severek yapıyorum.Saygılar.

TANSU KÖKSAL 
 16.06.2007 15:56
 

TILMANIZI ÖNERİRİM.SAYGILAR.

TANSU KÖKSAL 
 16.06.2007 14:59
 

Bu sistemde satışı yapan değil de sanki firma çok iyi kazanıyor gibi gelmiştir bana. Çünkü örneğin, 100 liralık bir ürün, satıcının karı yüzde yirmi denilince 20 lira sanıyorsunuz. Öyle olmuyor. Çünkü satış fiyatı yüzde yirmi hesaplanıp ilave edilince 100 lira oluyor. Sanırım 16,5 lira gibi oluyor. Bu da az bir kayıp değil satan için. Bu sistemler konusunda giderek "dostu dosta kazıklatma" mı diye düşünmeye başladım.

derinmavi.. 
 26.04.2007 13:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 16288
Kayıt tarihi
: 21.12.06
 
 

Şanlıurfa doğumluyum. Kocaeli Üniversitesi'nde görev yapıyorum. Bilginin paylaşıldıkça büyüdüğü i..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster