Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1569
 

Noktalı virgül vedalar

NOKTALI VİRGÜL VEDALAR

Hani aşk hiç beklenmedik yerde başlar ya, hiç beklenmedik anda da biter bazıları için! Bu bitişler bazen mola ayrılıklarla noktalanır. Bazen ise virgül konur sadece geçici.. En vurucu ve bitmeyen bitişler noktalı virgüllü ayrılıklardır. Neden mi? Çünkü bu ayrılıkların özneleri bitirmek istese de hayat bu karara müdahele eder ve kesin yaptırımıyla nokta koymaya izin vermez. Yaşamımızın sıralı cümleleri ilişkilerimizdir. Bu ilişkileri ayırmada başlarız noktalı virgülleri atmaya zaman yazgısına. Noktalı virgüllerimiz, bağlacı olur kimi zaman ayrılıkların, kimi zaman ise öznelerimizin öznelliğini korur şevkatlice!

Sıralı cümlelerimiz olan ilişkilerimizin kucağında büyüyen söz öbeklerimiz, yani gözbebeğimiz yavrumuz da varsa asıl o zaman en büyük çentiği atarız kalp duvarımıza. Bu öyle bir noktalı virgüldür ki yaşam gramerimizin temeli olur ömür cetvelimizde. Silinmez unutkanlık silgisiyle! Unutkanlık silginizi illaki kullanırsanız yırtar duygu dokunuzu. Ve bir daha sis kementinden çıkaramazsınız ruhunuzu. Gözbebeğiniz için o noktalı virgülle yaşamayı öğrenirsiniz. Peki bu noktaya nasıl gelinmiştir?


Aşıklar yaşamın en zevkli işçiliğini yaparlar, “ayrılık” onların ölüm grevidir. Ani kararlarla bellekteki anılar gözyaşı rutubetiyle çürütülmeye çalışılır. Vicdanı varoşlara dönenlerce üzüm gözler nasırlı ayaklarla ezilir. Onların ham niyetleri ürkütür körpe ümitleri. Yüreklere aşk bulmak adına kuyular kazılır kan içicilerce. Hasret elbisesi giyilir, huzuru beklerken sabır durağında bitkin. Bu bekleyişte zamanın sıcacık şevkati sarar teselli ile ruhu usulca. Gönül yollarını ayrılık karları kaplarken, avcı kulübesi ıssızlığında kalır yürekler. Umutlar eritir mi karı acaba? Sabah sporunu yaparken aşk, basit insanların ilkel dürtüleri çoktan taze yürekleri yemeğe koyulmuştur kahvaltı niyetine. İşte hesapta olmayan ama kötü hesapları olanlarca körüklenen karmaşalı bitişler, başlangıçlarla kucaklaşır o ıssızlıkta.


Aşkın idealar dünyasında hep hayalet sevgililer mi yaşar? Zaman suyundan akan duygular, anı değirmeninde öğütülür. Anı değirmeninin inkar taşlarında en çok ezilenler, en çok acı veren duygulardır. Bazen bu düşünce unları gözyaşı suyu ile ıslanır, duygu hamurlarından eski anıları inşa eder maharetlice. Hani üzerinde uyuduğumuzda hissizleşir ya elimiz, kolumuz; kalbimizde taşıdığı yük fazla gelince mi duyarsızlaşır, hissetmez hale gelir acaba?


Ayrılıklar aşkı tasdiklemeden önce, varoluşun temel maddesi olan aşkın üç hali nedir? Aşkın kimyasında da “sıvı, katı, gaz” dır aşkın halleri. Aşkın sıvı hali, en huzurlu ve en uyumlu durumudur. Aşk tam istenileni verir ama aslında kendi değildir. Kalpten akarak sadece bürünülmesi istenen kalıbın şeklini alır. Aşkın ‘gaz hali’ en havai zamanıdır. Uçuk, deli, çılgın zamanları. Kendini neron sandıran ve tutkuyla ateşleyen zamanı. Ama her ateş gibi sönmeye mahkum ve geçicidir. Sırada aşkın katı hali var. İsmi sanki katılaşmış bir kalbi anlatır gibi görünse de öyle değildir. Aşkın durulduğu, berraklığında ruhun şeffaflaştığı, gözbebeği aynalarında akislerin gerçek baktığı halidir. Yani her şekli değil kendi olabilmeyi başardığı, öznel karakter değerini aldığı, uçucu olmayan hisleri barındıran basamağıdır. Ulaşılmak istenen hep budur. Bazılarına göre ütopiktir. En öz şudur ki; ayrılıklar olduğunda kalp bedeninden çıksa da aşk ruhu, o ölümsüzdür. Başka bir gönül bedeni bulacaktır er geç, noktalı virgülleri de özümseyerek!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tuba hanım uzunca bir süre yoktunuz yada suskundunuz hoşgeldiniz elinize yüreğinize sağlık yaşamın noktası virgülü ile güzel bir blog yazısı olmuş devamınıda bekleriz,saygılar sevgiler

Ömer SÜMER 
 30.01.2009 18:43
Cevap :
merhaba Ömer bey, aslında ben sizi ayrıldı biliyordum asıl bu bana çok güzel bir süpriz oldu. Güzel şeymiş özlenmek! Yorumlarınızı da ben özlemişim. Teşekkür ederim:))  30.01.2009 21:27
 

İlk anda aynı soyadını paylaştığımız için meraklanmış yazınızı açmıştım. İyiki açmışım yazınız sımsıcak sevgi dolu, aşk dolu ve şairane bir üslupla kaleme alınmış. Ne diyim, Gönlünüzden aşk sevgi eksik olmasın, Allah herşeyi gönlünüze göre versin. Selam ve saygılar.

akar 
 30.01.2009 0:12
Cevap :
Değerli büyüğüm, siznle aynı soyadını taşaımaktan mutluluk duydum..O benim ailemden kalan yadigar soyadım..Neyse tarafınızdan farkedilmek kadar, ince ve şevkatli yorumlarınız için çok teşekkür ederim...Saygılarımla. Sizinle tanıştığıma çok sevindim ayrıca:))  30.01.2009 21:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1044
Kayıt tarihi
: 23.02.08
 
 

Sinop Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilimdalında Öğretim Görevlisiyim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster