Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

08 Temmuz '07

 
Kategori
Yolculuk
Okunma Sayısı
6814
 

Nostaljik ekspres trenler- vagon- li (Wagons-Lits)

Nostaljik ekspres trenler- vagon- li (Wagons-Lits)
 

1960 Yılların öncesi doğanlar bilmem hatırlıyabilecekler mi? HAYDARPAŞA`dan ANADOLU'ya şimdilerin nostaljik Ekspres trenleri kalkardı. Bu trenlerin Lokomotif ve yolcu vagonları TCDD'ye ait katarın arkasındaki restaurant (Lokanta vagon) ve Yataklı vagonlar ise OSMANLI döneminden kalma özel Fransız şirketi Vagon-Li (Wagons-Lits) firmasına aitti.

Bu Vagon-Li (Wagons-Lits) işletmeciliği o devrin çok lüks hizmetlerini trendeki yataklı vagon yolcularına sunardı. Öyle ki yolcularıda şimdiki uçak yolcularından çok daha şık, lüks, paralı ve kültürlü kişilerden oluşurdu. Her vagonun özel kıyafetli bir kondoktörü vardı, ve kendine ait vagondaki bütün yolculardan o sorumluydu. Bu yataklı vagonların içinde 20-Adet kompartıman ve her kompartımanın içinde özel lavabo, vestiyer, perdeleri ve kanepeleri kadife kumaşdan yapılmiştı. Restaurant (Lokanta Vagon) da ise bir aşçıbaşı, bir aşçı yardımcısı, iki de garson bulunurdu. Bu vagonlarında duvarları ve perdeleri kadife kumaş idi.

Malumunuz bu ekspreslerden bir taneside meşhur ORIENT Ekspres, bu tren PARİS'den hareketle, İSTANBUL-Sirkeci Tren Garına gelir ve oradan tekrar PARİS'e dönerdi…

Ben bu ekspreslerden (YIL-1953-1960) üç (3) Adetine binebildim…

1) HAYDARPAŞA- ANKARA- HAYDARPAŞA hattında çalışan ve tamamı YATAKLI Vagon... ANADOLU EKSPRESİ...

2) HAYDARPAŞA-ANKARA-ADANA-GAZİANTEP-BAĞDAT (Irak).... TOROS EKSPRESİ...ve

3) HAYDARPAŞA-KONYA-ADANA-GAZİANTEP-HALEP (Suriye)... MERAM EKSPRESİ... ve bu trenlerin dönüşleri, son durak HAYDARPAŞA Tren garı idi.

Hey gidi eski günler hey, her geçen günün iyi veya kötü mutlaka bir anıısı oluyor...

Saygilarimla
Necip KONi
A d a n a

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Benim şu an da böyle bir tren yolculuğunda trenimiz siren sesini düüüüt diye öttürerek ilerlerken sizinle lokanta vagonunda karşılıklı rakı içmeyi gözümün önünden geçirdim bir ara efendim. Ne iyi olurdu. Sağlık ve afiyetle saygılarımı sunuyorum Adana'da ki dostuma.

Ahmet Üstündağ 
 28.01.2008 17:16
Cevap :
*****Not : FARUK için DAMLAYA, DAMLAYA GÖL OLUR***** SEVGİLİ AHMET BEYCİĞİM...TEKRAR MERHABALAR..! AYNEN SİZİN FİKİRİNİZDEYİM...! KEŞKE BİR AYARLAYABİLSEKDE ŞÖYLEE BİR 1955-1965 YILLARINI NOSTALJİK OLARAK BİR DAHA YAŞAYABİLSEK...! TABİİ TRENDE RESTAURANT (Lokanta) OLMAK KAYDI ile..ÖYLE DEĞİL Mİ..? BUDA ŞU ANDA EN GÜZEL ANKARA-HAYDARPAŞA HATTI OLSA GEREK DİYE DÜŞÜNÜRÜM,DOĞRUSU..! HIZLI TREN FAALİYETE GEÇİNCE BU NOSTALJİYİ ve ZEVKİ PEK YAKALAYAMAYIZ HERHALDE...! BENİM-1971 YILINDA BATI ALMANYA'DA (DB) *Deutsche Bahn*Alman Demiryolları İLE MÜNİH-BREMEN TREN SEYAHATİM OLMUŞTU...ÇOK ÇOK ENFES ve ÇOK LÜKS BİR TREN SEYAHATİYDİ BU...! MESELA BU TREN SEYAHATIMI HİÇ BİR ZAMAN UNUTAMAM..! AVRUPALILAR NOSTALJİYE ve HATIRAYA DÜŞKÜN İNSNALAR...BAKSANIZA SIRF BUHARLI LOKOMOTİF ile SEYAHAT ETMEK için TÜRKİYE'ye GELİYORLAR...! İNŞALLAH BİZDE DE BUNLAR DÜŞÜNCE OLARAK GELİŞİR TEMENNİSİNDEYİM...! SİZİN ALSANCAK TREN GARIDA BENCE TİPİK BİR NOSTALJİK MEKAN..! SEVGİ ve SELAMLARIMLA..! NECİP KÖNİ -İZMİR/TR  28.01.2008 17:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 8412
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster