Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Kasım '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
981
 

OKUL İDARECİLERİ VE VELİLER DİKKAT

OKUL İDARECİLERİ VE VELİLER DİKKAT
 

görsel netten alıntı


OKUL İDARECİLERİ VE VELİLER DİKKAT

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıklarının gerek okul kantinlerinde gerekse okul önlerinde satılan sağlıksız besinleri yasaklamasına rağmen hala daha bu yasağa riayet edilmediği gözlenmekte. Okul kantinleri bu yasağa uysa da okul dışında bulunan ve bu tür yiyeceklerin satışını yapan seyyar satıcılar, öğrenciler tarafından ilgi görüyor. 
Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı, ortaklaşa aldıkları karar ile birlikte okul kantinlerindeki hamburger tipi fast food gıda, kolalı içecek, hazır meyve suları, enerji içecekleri, kızartma ve cips tipi ürünler öğrencilere satılmasını yasaklamıştı. Bunun yerine ayran, yoğurt, meyve satışı zorunlu hale getirilmişti.
Okul kantinlerinde gazlı içecek ve cips satışlarının yasaklanmasının ardından bazı öğrencilerin, okula yakın işletmelerden bu tür içecek ve yiyecekleri alarak, okula getirdikleri ve yasağı bu şekilde delmeye çalıştıkları biliniyor.

Bu gün Ankara’da tanınmış bir okulun önünden geçerken, bahçede teneffüse çıkan öğrencilerin bir kısmının, okul bahçe demirlerinin arasından ellerini çıkararak dışarıda yiyecek ve içecek satışı yapan satıcıdan sağlıksız gıdaları aldıklarını gördüm. Satıcının gıda ve içecekleri koyduğu kasa son derece pisti ve gıdaların üstüne yarıya kadar örttüğü bez parçası yırtık, kirliydi. Hijyensiz bir ortamda satılan gıdaları öğrenciler kapış kapış alıyordu. Okul bahçesini gözden geçirdim bir tane öğrencileri denetleyen nöbetçi öğretmen göremedim. Emekli bir öğretmen olarak içim sızladı.  Olsaydı o duruma derhal müdahale etmesi gerekirdi.

Bahçe dışında bulunan velilerin bir kısmı da dışarıdaki denetimsiz ve sağlıksız yiyecek ve içekleri alarak çocuklarına demir parmaklıkların arasından veriyorlardı. 2 tanesini ikaz ettim yaptıklarının doğru olmadığını, elleri ile çocuklarının sağlıkları ile oynadıklarını bildirdim. Ama maalesef ikazlarım nafile.

Okul idarecileri, öğretmenler ve velilerin, iş birliği yapmaları gerekir. Özellikle öğretmenler: Yeterli ve dengeli beslenme konusunda çeşitli etkinlikler düzenlemeli (bilgi yarışması, beslenme köşesi, okul gazetesi vs.) Dışarıda açıkta satılan yiyecekleri neden tüketmemeleri konusunda açıklayıcı bilgiler vermeliler. Ayrıca dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemi iyice anlatılmalı öğrencilere.

Okulların nöbetçi öğretmenler tarafından bu konularda sıkı bir denetimde bulunmaları gerekir. Bilinçsiz velileri de uyarmak ve bilinçlendirmek yerinde olur. Özellikle grip ve diğer salgın hastalıkların çok yaygın olduğu bu aylarda: Gelişme yaşındaki yavrularımızın sağlığı açısından gerek veli gerekse okul yöneticilerinin bu konulara çok dikkat etmeleri ve duyarlı yaklaşmaları önem arz eder.

Geleceğin umut ve ışıkları olan yavrularımızı korumak kollamak onların her türlü gereksinimleri ile ilgilenmek görevimiz olmalı. Açıkta satılan besinler yeterince temiz ve güvenilir değildir, uygun koşullarda muhafaza edilmedikleri için çabuk bozulma riski taşırlar, aman dikkat yavrularımız okul çevresinde satılan bu gıdaları kesinlikle satın almayınız, alanları uyarınız.

NAHİDE ÇELEBİ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nahide hocam bizlerin beslenme saatlerimiz vardı ve evlerden sefer tasıyla taşıdığımız ev yemeklerini yerdik .Sefer tasları tarihe karıştı.Önemli bir konuya el attınız ve hatırlattınız teşekkürler selam ve sevgiler.

Şennur Köseli 
 14.11.2015 16:57
Cevap :
Canım değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. Evet eskiden her şey daha sağlık ve güzeldi, biz de sefer tası ile yemek taşırdık okula hey gidi günler hey.Selamlar, sevgiler, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ  14.11.2015 17:36
 

Uyarınız için şahsen ben teşekkür ediyorum sayın öğretmenim, saygılarımla...

Halil Güven (Sökeli) 
 13.11.2015 22:00
Cevap :
Sayın Sökeli! Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim efendim, selam ve saygılar, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ  14.11.2015 17:44
 

Ne memleket; bu sağlıkszılığı şikayet edecek, engelleyecek olan velî kendi eliyle çocuğuna seyyar satıcıdan yiyecek alıyor. Tedbirler alınsın da daha köklü çözümler düşünülmeli: Devletin, bütün öğrencilere öğle yemeği vermesi gibi! Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 13.11.2015 9:11
Cevap :
Sayın Cengiz! Eve size katılıyorum Devletin köklü çözümler bulması ve öğrencilere öğlen yemeyi vermesi yerinde bir öneri. Teşekkürler selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  13.11.2015 13:47
 

Aslında kendi çocukluğumu düşünüyorum da annem sarı 25'lik verirdi her sabah ve o paraya simitle gazoz alabilirdim kantinden! Okul bahçesine kadar girebilen seyyar satıcılar da olurdu. Pişmaniye, leblebi tozu ve kavrulmuş susam satarlardı. Okul kantinleri ihale ile alındığı için fiyatları yüksek olabiliyor. Kendi yaptıkları açık ayran, tost ve hamburgerlerin de dışarıdan kaliteli olduğunu sanmıyorum ve bir anlamda dışarıdaki satıcılara, "kantin satış yapsın" diye mani olunmaktadır! Bisküvi gibi kapalı ürünler dışında "beslenme"lerini evden getirmelerinde yarar var çocukların. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 13.11.2015 4:25
Cevap :
Canım Kardeşim Ata Bey! Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim. "Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer" ne güzel anılar. Benim anacığım da lavaş ekmeyin arasına biraz tereyağı sürer ve civil peynir koyar, yanıma bir tane de elma verirdi, nur içinde yatsınlar. Selam ve sevgilerimle gözlerinizden öperim.NAHİDE ÇELEBİ  13.11.2015 7:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1928
Toplam yorum
: 11751
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster