Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '10

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1225
 

Okumama alışkanlığı

Okumama alışkanlığı
 

Ne kadar çok yazılırsa yazılsın, hiç güncelliğini kaybetmemesi gereken bir konu okuma alışkanlığı. 

Öncelikle, genel kabul gören ölçeğe göre, bir kişiye okuma alışkanlığı var, çok okuyan bir kişi diyebilmek için, 1 yılda 21 ve daha fazla kitap, orta düzeyde okuyucu diyebilmek için, 1 yılda 6-20 kitap, az okuyan okuyucu diyebilmek için, 1 yılda 1-5 kitap okuması gerekiyor. 

Bu ölçeğe göre Türkiye’de düzenli kitap okuma alışkanlığı oranı binde 1. Bu oranı nüfusumuza uyguladığımızda 700 biz kişi civarında okuma alışkanlığı olan yurttaşımız olduğunu görürüz. 

2006 yılında, Çocuk Vakfı’nca yapılan ''Türkiye'nin Okuma Alışkanlığı Karnesi'' araştırmasında öne çıkan tespitler toplum olarak ne kadar kötü durumda olduğumuzu ortaya koyuyor. Önemli gördüğüm bazı tespitler şöyle; 

-Nüfusun yüzde 88’i okur-yazar. 

-Kızlar erkeklerden daha çok kitap okuyor. 

-Üst ekonomik düzeydekiler roman, alt ekonomik düzeydeki çocuklar hikâye okuyor. 

Çocuk yayınları yabancılaştırıcı ağırlıklı bir içerikle sunuluyor. 

-Gazete ve çocuk dergisi okuma alışkanlığı yok. 

-En niteliksiz çocuk yayınları dini içerikli. 

-Okuma alışkanlığı ilgisi en yüksek grup eğitim almış okulöncesi velileri. 

-Nüfusun yüzde 40’ı hayatı boyunca hiç kütüphaneye gitmiyor. 

-Gençlerin yüzde 70’i hiç okumuyor. 

-Yetişkin nüfusun yüzde 95’i yalnızca televizyon seyrediyor, yüzde 5’i televizyon seyretmenin yanı sıra kitap okuyor. 

-Öğretmenlerin yüzde 63’ü bazen kitap okuyor. 

-Üniversite öğretim üyelerinin yüzde 56.2’si ayda 1-2 kitap okuyor. 

-Türkiye’de düzenli kitap okuma alışkanlığı oranı binde 1. 

-Öğretmenlerin yüzde 33.4’ü düzenli, yüzde 63.3’ü bazen kitap okuyor, yüzde 3.3’ü hiç kitap okumuyor. 

Bu tespitler, toplum olarak çok acınacak bir durumda olduğumuzu gösteriyor. Yetişkinlerin, hele öğretmenlerin kitap okumaması geleceğimiz açısından ciddi bir problem. 

Okumanın başarıya etkisi de yadsınamayacak bir gerçek. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, okuma alışkanlığı, temel eğitimde bireyin verimliliğini yüzde 50 yükseltiyor. Eğitimin ekonomideki verimliliği artırma oranı ise yüzde 44. 

Bu verilere göre eğitim sistemimizin temel sorunu okuma alışkanlığı kazandırmayan bir yapıda olması. Eğitimin hem toplumsal yaşama, hem de ekonomiye olan etkisi düşünüldüğünde, okuma alışkanlığının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. 

Bu nedenle okuma alışkanlığını etkileyen nedenleri iyi değerlendirmek ve bu sorunu aşmaya yönelik çözüm önerileri geliştirmek gerekiyor. Yapılan araştırmalarda okuma alışkanlığını etkileyen nedenler arasında sözlü kültür geleneğinden kaynaklanan nedenler, zihniyete yönelik nedenler, topluma yönelik nedenler, kültürel nedenler, eğitimle ilgili nedenler, ekonomik (yoksulluk) nedenler, zamana ve döneme ilişkin nedenler, medya merkezli (özellikle televizyona bağlı) nedenler ilk sıralarda sıralanıyor. 

“Okumama alışkanlığına” neden olan bu problemleri gerçekten ele alarak ulusal düzeyde çözüm önerileri geliştirmek ve bir an önce uygulamaya koymak gerekiyor. Aksi halde daha uzun yıllar, “başka projelerin” uygulama alanı olmaya devam edeceğiz. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okuma alışkanlığı üzerine son derece bilimsel, güzel bir yazı yazmışsınız. sizi kutlarım. Umarım bu yazı gerekli ilgililerin dikkatini çeker. Ama onlar kendi bildiklerini uygulayıp gidiyorlar. İnsanlara iyi alışkanlıklar vermek gibi bir niyetleri yok..

Erdal Ceyhan 
 26.12.2010 18:41
 

çok güzel bir konu okumak allahın bize ilk emridir okuyun okumak gibi varmıdır haftada 3 gün tv kapatılacak ve kitaplar okunacak eğer bunu bşir başaralım insanlarımız nasıl iyi yöne doğru koşar adım gittiklerini görürler

Havva 
 23.12.2010 13:30
 

"Türkiyede düzenli kitap okuma alışkanlığı oranı binde bir........" Ne yazık ve ne kadar vahim ! Özellikle de öğretmenlerin okumuyor olması ! Toplumun, özellikle genç beyinlerin neden okuma alışkanlıklarının olmadığını boşuna sorgulamayalım. Öğretmenler okumazsa bu alışkanlığı nasıl verirler öğrencilerine... Gerçekten yazık. Acınacak durumdayız. Güzel bir paylaşımdı, teşekkürlerimi sunarım, saygılar.

A.Nilgün Aktaş 
 21.12.2010 17:02
 

İç karartıcı bir resim, ancak ülkemizin gerçeği bu; okumayan bir kalabalık! Kitapları sevmeyen, bilgiye önem ve değer vermeyen bir toplumu silah zoruyla bile okutamazsınız. "Eğitim şart" diyen insanlar kara cahilse, mankenin, topçunun, popçunun künyesini bilip, rejimin başındaki insanın adını bilmiyorsa gençlik dediğiniz topluluk içi boş bir kalabalıktan öteye gidemez. Güzel bir konuya değinmişsiniz. Teşekkürler, selam ve saygılar.

Güz Özlemi 
 21.12.2010 15:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 151
Toplam yorum
: 68
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 906
Kayıt tarihi
: 04.01.08
 
 

Gaziantep' te öğretmen olarak görev yapmaktayım. Son olarak Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster