Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '16

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
154
 

Okumamış ancak mesleğinde başarılı kimselere kendi alanında, okumuş gibi diploma verilmeli

Okumamış ancak mesleğinde başarılı kimselere kendi alanında, okumuş gibi diploma verilmeli
 

Tahsili ve resmi diplomayı çok abartıyoruz. İşyerlerinde görüyoruz, öyle alaylılar var ki senin mühendisine, uzmanına beş basar. O da o işin uzmanı. Ama armut yetiştiricisine Fuzuli’yi sorup diploma verdiğin için alamamış. Armudu sorsan alacaktı. Sorun senin eğitim sisteminde, niye mağdur olsun ki!

Ben bu alanda bir haksızlık olduğunu düşünüyorum.  Bak biz burada armudun piriyiz, beni Fuzuli’den sınav yapıyorsun, bilmem tanımam adamı, yeteneğimiz nasıl anlaşılacak, değerimiz nasıl ölçülecek.

Okuluna mokuluna bakmam arkadaş, bir insan bir şeyi benim istediğim gibi yapıyorsa o konuyla ilgili kendisine diplomasını veririm. Benim için ölçü bir okulu bitirmek değil mesleğini gerektiği gibi yapabilmektir. Bu şartı yerine getiren herkese okuma yazma bilmeseler bile okul bitirmiş gibi meslekleriyle ilgili diplomalarını veririm.

Adam diyor ki “bu işi ben ondan iyi yapıyorum.” Sen de diyorsun ki “ama o okumuş.” Boş laf bunlar, “Bu işi ben ondan iyi yapıyorum” diplomanın karşılığıdır. Kâğıt parçalarıyla insanları ölçemeyiz, yaptığı işe bakacağız.

Okumadı, okuyamadı, eğitim sistemi nedeniyle başarısız oldu (Fuzuli’yi bilmeyene diploma veriyor musun?) ama verdiğim işi dörtdörtlük yapıyor. Nolacak şimdi?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Kerim Korkut, Görevlerinde başarılı olanlara takdirname verilmesi var.Lakin sizin düşünceniz de yerinde bazı meslekler var ki bunlara diploma verilmesi kabul edilemez. Bazı meslekler müstesna diploma verilmesinde sakınca yoktur.Çünkü mesleğin ehli olmuş zaten diploma ona bir şey katmaz.Önemli bir konu okudum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 25.05.2016 17:31
Cevap :
Ben de tersine okumuş fakat mesleğinde başarılı olamayan biriyim, benim de diplomamı geri almalılar değil mi?  26.05.2016 14:07
 

Bu konuda bildiğim tek örnek Nail Çakırhan, ödüllü ve diplomasız mimarımız, keşke ödülüyle beraber diploma da verselerdi, ne değişirdi? bilemedim, sanat dünyasından da üniversitelerde ders verenler var. Elinize sağlık selamlar

Cemile Torun 
 24.05.2016 23:32
Cevap :
Bazı şeyleri biz dizayn edemeyiz, durum kendini dizayn eder.  26.05.2016 15:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5378
Toplam yorum
: 13894
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 656
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster