Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1683
 

Ölümcül bir fısıltı: Ninni

Ölümcül bir fısıltı: Ninni
 

Sizce en öldürücü silah nasıl bir silahtır?

Atom ya da hidrojen bombası mı? Ucu sivri, keskin bir bıçak ya da namlusu uzun, çapı geniş bir tabanca mı?

Söz edilen bu silah fiziksel etkisi olan bir silah mı olmak zorunda?

Bu silah, hedeflenen herhangi bir kişiyi anında öldüren, sadece fısıltıyla ağızdan çıkan ölüm kelimeleri olamaz mı? Telepatik, tek paragraflık bir ninni, ölüm sözcükleriyle oluşan kara bir büyü!

Binlerce yıl önce, kadim kavimlerin, kıtlık zamanlarında nüfusun dengesini korumak için ya da savaşta ölümcül yara alan savaşçıların acılarına son vermek için kullandıkları bu ölüm büyüsü, bir yayınevi tarafından çocuk öykülerinin derlendiği bir kitabın içine konulur, satışa sunulur ve hatta, okul ve kent kütüphanelerin envanterine alınır. Çocuklar için hazırlanan bu kitap, içerisinde ölüm ninnisi olduğu halde herhangi bir kişi tarafından, herhangi bir anda temin edilebilir haldedir.

Siz de, bir anne ya da baba olarak bizzat satın aldığınız bu kitabı, çocuklarınıza güvenle okuyabilirsiniz. Elbet “ninniye” de sıra gelecektir.

Sonuç: Ani çocuk ölümleri!

Gazeteci Carl Streator’a, editörü tarafından ani çocuk ölümlerini araştırma ve bir yazı dizisi hazırlama görevi verilmiştir. Amacı birbirleriyle alakası olmayan bebek ölümleri hakkında bilgi vermek, ilgi çekebilecek bir konuyu gazetenin pazar sayfasında yayımlamak ve böylece okuyucu sayısını arttırmaktır. Bu amaçla araştırmalarına başlatan Carl, ani bebek ölümleri arasında inanılmaz bir bağ keşfeder. Kimsenin o ana kadar fark etmediği bu bağ, “Dünyadan Şiirler ve Tekerlemeler “ kitabının 27.sayfasındaki bir ninnidir. Bu ninni, çocuklara okunan ölüm şarkısının, kara büyünün ta kendisidir.

Ninninin etkisini ilk kez kendi editöründe test eden Carl, seri katil olmanın yazgısına karşı koyacak bir arayışın ortasına düşecektir. Onu daha fazla insanı öldürme gücünden caydıracak bir hedeftir bu. Kentleri, şehir kütüphanelerini dolaşıp ninninin olduğu kitapları imha etmek zorundadır.

Amerika’lı yazar Chuck Palahniuk, ninni ile günümüz toplumun içinde bulunduğu çıkmazları, iletişim araçlarının gücü ile insanların nasıl uyutulduğunu, kandırıldığını; reklamlarla, gerçeklerin nasıl çarpıtıldığını, yozlaşmış kültür çılgınlıklarını simgesel bir romanla önümüze getiriyor. Aslında görünmez, gizli, baskıcı devlet yapısının, kendini hissettirmeden iletişim araçları ile insanları yönlendirdiğini, kabul edilemez olayları kanıksamaya zorladığını, gerçekleri çarpıtarak, yeni toplum düzeni palavralarıyla insanların vurdum duymazlığının erdem sayılacağı bir toplum düzenini gösteriyor bizlere.

Kitaptaki “ölümcül ninni”, irademiz dışında bize bir şekilde empoze edilen palavraların simgesel karşılığıdır.

Düşünüyorum da, reklamlarla, televizyonlarla evimize kadar gelen, çocuklarımızı, yetişkinlerimizi uyuşturan, aslında bizleri yavaş yavaş öldüren yoz kültürün bombardımanı birer “ninni”, ”ölümcül kara” büyü olarak her gün evlerimize ulaşmıyor mu?

Bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Görsel : Which a day in Mars , 2001, Mukadder Kırmızı Aloy.
http://www.mukadderkirmizi.com/indexen.htm

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Chuck P. simgesel üslubu ve taşlama adına katettiği bir okyanus daha.Beni okumaya zorluyor:)sevgilerimle

ligeia88 
 07.10.2007 17:38
Cevap :
Kesinlikle :)  08.10.2007 10:24
 

Uyu yavrum ninni uyutayım seni/ Ninnilerle minnilerle avutayım seni/Uyu sayın dinleyici uyutayım seni/ Aranjmanla maranjmanla avutayım seni/ Uyu sayın seyirci uyutayım seni/ Renkli menkli sinemaskop avutayım seni/ Uyu sayın okuyucu uyutayım seni/ Kuponlarla muponlarla avutayım seni/ Melike Demirağ şarkının sonunda her ne kadar;/ Bebek bir gün büyüyecek/ Dinlemeyecek bu ninniyi... dese de; ne yazık ki uyuyanların ve uyutanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Sevgilerimle.

Ayrıntıda gezinmek 
 30.09.2007 0:06
Cevap :
Maalesef öyle; bilinçli toplum, bilgili ve eğitimli bireyler bunun önüne geçecektir. Buna inanmak istiyorum. Saygı ve sevgilerimle  30.09.2007 10:07
 

Gerçekten çok ilginç bir kitap sanırım, kesinlikle okuyacağım. gerçi iki gündür Zülfü livanelinin "mutluluk "kitabını okuyor olsam da mutluluk sonrası bu kitap biraz ters mi acep...) olsun. teşekkürler yorumların içinde. Benim keyifle ve merakla izlediğim blogcuların başındasın.. daha sık yazmalısın gerçekten başarılısın hatırlarsan bir kitaptan alıntı sandığım yazıyı sen yazmıştın... sevgi ile kalın efendim

Halide 
 12.09.2007 0:14
Cevap :
Halide Hanım, ben her kitabı farklı kişilikler olarak görüyorum. Kişiler, kendi özellikleriyle varlar. Biri ile konuşuruz, sonra diğeri ile. Ne kadar zıt kişilikler olsa da bunu yaparız ve her birinden farklı feyzler alırız. Kitaplar için de bunun aynen böyle olduğuna inanıyorum. Biri biter, diğeri başlar. Çok farklı konular içerse de. Yazılarıma gelince, düşünceleriniz benim için önemli. Tavsiyenize uymaya çalışacağım. Ben de yazılarınızı çok beğeniyorum. Stiliniz çok özgün ve oldukça da ilgi çekici. Gülümseten, yaşamı bize olduğu gibi anlatan, içten, sade ama insanı derine çeken bir stiliniz var. Saygılarımla...  12.09.2007 18:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 136
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 97
Ort. okunma sayısı
: 1467
Kayıt tarihi
: 16.02.07
 
 

Yaşam ışığını 1968 yılında Bafra’da gördü. İnşaat Mühendisi ve aynı sektörde yazılım geliştiren bir ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster