Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '06

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
24864
 

Ölümden sonra başka yaşam var mı?

Ölümden sonra başka yaşam var mı?
 

İnsanoğlu binlerce yıldır ölümden sonra yaşam varmı yokmu sorusuna cevap aramaktadır. Belkide ölümsüzlüğe ait arayışıda bundandır. Peki gerçekten ne olur insan, bence iki tür yaşam vardır ölümden sonra.

Birincisi 4 büyük dinin emrettiği, bu dünyayı bize yasak kılan öteki dünya, diğeri bu dünyayı güzelliklerle yaşamımızı salık veren öteki dünya. Nice başka dinlerde izlerini yakaladığımız yada felsefede bulduğumuz yaşam dolu öteki dünyadır.

Biricisi uğruna ölümler göze alan bir öteki dünyadır. İkincisi ölünce bir çiçeğin bedenine yaşam bulan ve oradan sonsuzluğa giden yani bizi ölümsüz kılan öteki dünyadır.

Birinde cehennem azabı vardır, ikincisinde ceza yoktur, sevgi vardır.

Birincisinde korku vardır, ikincisinde yaşam vardır.

Birincisi yaşamdaki zevkleri günah sayar, ikincisi aşamayı salık verir.

Birincisinde bu dünyadaki tüm çilelerin karşılığındaki cenneti verir, ikincisi cenneti bu dünyaya getirir.

Birincisi cihatta ölüme gönderir insanı şehadet vardır, ikincisi yaşamı verir genç ruhlarımıza.

Birincisi doğada var olanı hayale çevirir verir insanlığa umut diye, ikincisi yaşanmışlık haline getirir, hayatta tüm güzellikleri.

Birincisinde hayal edersiniz, ikincisinde doyasıya yaşarsınız.

Kısacası birincisinde kocaman bir yaşanmamışlığa karşı geleceği belirsiz bir hayat beklersiniz. Uğruna şehit olusunuz, lanetlenirsiniz, ödülleri hayalidir, yaşanma garantisi sizin inançlarınızda gizlidir, korku ile yaşarsınız, bir ömür boyu.

İkincisinde beden kaybolmaz, önce toprak olur sonra bir çiçeğin bedeni olur, oradan nice hayatlara akar sonsuzluğa giden. Yada bir oğlun/ kızın olur işte asıl ölümden sonraki yaşamdır oğullarımız ve kızlarımız bizi sonsuzluğa taşırlar. Yada insanlığa bir hayat sunarsınız eserlerinizle binlerce yıl geçsede yaşarsınız tüm yüreklerde. Korkulardan ve cezalardan uzak sessiz sakin ve sevgi ile bağlanırsınız hayata hiç ölmeyecekmiş gibi. Ruhunuz derinliklerindedir, öteki dünya yalansız dolansız.

Ben kendi payıma ikincisini seçtim, siz sizi mutlu kılanı seçin, seçim sizin.

circle bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ölümden sonra bir hayat olduğuna inanmıyoruz birçoğumuz. Onun beraberinde bin yıllardır anlatılan cennet - cehennem ve hatta bir yaratıcı olduğuna dahi inanmıyoruz. Hepsinin insanları avutmak veya korkutmak için uydurulan hayaller olduğunu düşlüyoruz beraberinde. Zamanı gelip öldükten sonra tamamen yok olacağımızı düşündüğümüz için hiç kimseye hesap vermeyeceğiz bu dünyadaki yaşadıklarımızdan. Hiç kimseye karşı sorumlu değiliz bu dünyada. Onun için bu dünyada olabildiğince dolu dolu yaşamaya geldiğimizi düşünüyoruz. Aslında bu dünyaya nereden, nasıl, ne amaç için geldiğimizi de bilmiyoruz ve aslında bunu hiç düşünmüyoruz bile. Düşündükçe işin içinden çıkmayacağımızı da çok iyi biliyoruz ve sonunda bu işin istemediğimiz veya kabullenemeyeceğimiz bir taraflara dayanmasından korkuyoruz. Tamamen bugün için yaşıyoruz, yarınımızı düşünmeden. Yaptığımız ve yapacağımız işlerin sonuçları bizleri korkutmuyor. Sonuçta yaptıklarımız için sorgulanmayacağız öldükten sonra. Hepimiz olabildiğince raha

gudubet gudubet 
 01.02.2008 3:38
Cevap :
insanlığa ve doğaya karşı sorumluyuz insan olarak. öldükten sonra çocuklarımızda yaşayacak genetik hyanımız bu ölümsüzlük anlamına gelir aslında. toprağa karışıp çiçeklerin bedenine yürümek bir başka ölümsüzlük. hayat harikulade. sevgiler.  12.02.2008 9:41
 

yazdıklarınıza saygı duyuyorum ancak sanki iki tane ahiret hayatı varmış gibi yazmışsınız.elbetteki tercih sizin ancak bunu nerden çıkardığınızı merak ettim.birde o nasıl bir yaziki''uğruna şehit olursunuz lanetlenirsiniz,ödülleri hayalidir''gibi şeyler yazarsınız?inancınızı bilmiyorum zaten yazılarınızdada az çok çok bir şeyler anlaşılıyor ama lütfen bu yazdıklarınızı abileri şehit olmuş birilerinin okuyacağını unutmadan yazarsnız sevinirim.elbetteki sizin söyledikleriniz benim şehitller için yazdığınız (benim için önemsiz)o hoş olmayan lanetlenme sözü asla önem teşkil etmez ve etmesinede izin vermem.ama neye inanırsanız inanın hiç önemli değil(herkes kendinden sorumludur)lütfen yazdıklarınıza daha çok itina gösterin.ve lütfen bu yazıyı yayınlayanlarda lütfen biraz daha dikkat etsinler.

yeşil su 
 10.10.2007 18:49
Cevap :
ben savaşın lanetine karşıyım. o nedenle şehitlik anlam taşımıyor. öldürmenimn mazereti olamaz. sevgiler.  15.10.2007 11:15
 

öteki dünya ne bir mutlak cennet veya cehennem ne de alternatif bir insan fantesizi. En kısa ifadeyle, öteki dünyayı bilmek, bu dünyanın anlamını kaybettirir. doğmadan önceki yokluğun ne nitelikte anlamlıysa, öldükten sonraki de aynı. Ne öteki dünya cehennemiyle korkutulup iyi olmaya zorlanan insanlardan ne de öteki dünya cennet ödülüyle teşvik edilen insanlardan hayır gelmiştir insanlığa. yaşamak, öteki dünya için ticari bir kaygı veya çıkar olmamalıdır. öteki dünyayı merak edip de kavuşamamış bir insan hiç olmamıştır ve olmayacaktır.

Alish 
 11.09.2006 17:50
Cevap :
düşüncelerinizle katkı sunduğunuz için teşekkürler.  11.09.2006 18:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2657
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster