Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ismail hakkı özsarı

http://blog.milliyet.com.tr/ihozsari

03 Kasım '15

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
19586
 

Ortadoğu'ya gelmiş Peygamberlerin Atası HZ. İbrahim

Ortadoğu'ya gelmiş Peygamberlerin Atası HZ. İbrahim
 

alıntıdır


Hz. İbrahim seksen beş, karısı yetmiş altı yaşına gelmişlerdi. Hz. İbrahim’in karısı SARE, Mısırlı cariye HACER’i kocasına ikinci eş olması için verdi. Ancak zamanla HACER ile SARE arasında geçimsizlik başladı. Hacer Sare’nin kızgınlığından kaçtı ve Allah’a yalvardı. Allah da ona meleklerle bir vahiy gönderdi.

“Senin soyunu o kadar çoğaltacağım ki saymak mümkün olmayacak. Bir erkek çocuğun olacak adını İsmail koyacaksın. (İSMAİL: TANRIYI İŞİTEN.)

Ve çocuk doğdu. Adını İsmail koydular. Çocuk onüç yaşına geldiğinde İbrahim yüz Sare ise doksan bir yaşındaydı. Allah bu kez Sare’nin bir erkek çocuğu dünyaya getireceğini ve adını İSHAK koymasını bildirdi. Ertesi yıl İshak doğdu. Sare onu kendi sütüyle besleyip büyüttü.

Ha. İbrahim’in büyük oğlu İsmail annesi Hacer ile birlikte Mekke’ye gelip şimdiki Kâbe’nin olduğu yere yerleştiler. İsmail Henüz küçüktü. Annesi İsmail’e su ararken, İsmail’in ayağının olduğu yerden su çıktı. İşte zemzem suyu dedikleri su bu sudur.

Zamanla İsmail büyüdü. Mekke’de yerleşik bir ailenin ki bu aile “CÜRHÜM” ailesidir, kızıyla evlendi. Bu evlilikten KUREYŞ KABİLESİ meydana geldi. İşte Peygamberimizin ailesi bu kabiledendir. Bilindiği kadarıyla soyağacı şöyledir:

BABASI: ABDULLAH

ABDULLAH’IN BABASI: ABDÜLMUTTALİB

ABDÜLMUTTALİB’İN BABASI: HAŞİM

HAŞİM’İN BABASI: ABDİ MENAF

ABDİ MENAF’IN BABASI: KUSAY

Araplar geleneksel olarak İbrahim’in dinine bağlıydılar ancak ellerinde yazılı bir kitapları yoktu. Zamanla bozulmuş ve şirke bulaşmış bu İbrahim dini özleştirilip kitaplaştırılarak peygamberimiz Hz. Muhammed’e verildi. İşte bu nedenledir ki KUR’AN İbrahim dininin özünü taşır. Bu dinin Arapça adı İSLAM’dır. Diğer bir adı da TEVHİD dinidir.

İbrahim’in küçük oğlu İshak ise Filistin’e yerleşti. İshak’tan Yakup oldu.

İsrailoğullarından birçok peygamber geldiyse de bunların içinde özellikle birisi peygamberlerin en öenmlisi kabul edilir. Bu Peygamber Hz. MUSA’dır. MUSA’nın “ON EMRİ” dinler tarihinde çok önemli yer tutar.

Ondan sonra din bilgini niteliğinde birçok peygamber gelmiştir. Zamanla bozulan ve yozlaşan MUSA dinini ruhanileştirmek üzere HZ: İSA gelmiştir. Hz. İSA, İsrailoğulları içinde gelmiş en son peygamberdir.

Anlaşılacağı üzere; Hz. Muhammed’in mensup olduğu Kureyş Araplarının atası Hz. İbrahim’dir. Musa ve İsa dinlerinin temeli olan Tevhid Hz. İbrahim tarafından atılmıştır. Hz. Muhammed’in getirdiği İSLAM da, İbrahim dininin temelleri üzerinde yükselmiştir.

Bu nedenle KUR’AN İBRAHİM’i bütün TEVHİD dinlerinin atası kabul eder.

Sonuç olarak, bu bilgiler ışığında; Ortadoğu’daki tüm peygamberlerin atasının HZ. İbrahim olduğunu, Hz. İbrahim’in Araplarla İsraillerin ortak atası olduğunu, Araplarla İsraillerin kardeş olduğunu anladım ama bu kardeşlerin neden birbirine düşman olduğunu ve din uğruna birbirlerini öldürdüklerini anlayamadım!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 282
Toplam yorum
: 77
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1050
Kayıt tarihi
: 12.07.12
 
 

Emekli öğretmenim. Kitap okumayı ve düşüncelerimi paylaşmayı çok severim. Tarih özel ilgi alanımd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster