Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '07

   
  Kategori
  ÖSYS
  Okunma Sayısı
  88337
   

  Üniversiteye yerleştirme puanım hangi hâllerde kesilir-kesilmez?

  Önce hangi hallerde puan kesintisi yapılmayacağına bakalım:

  1- Ahmet sınava girdi. Tercih yaptı ama kazanamadı. Puanı kesilmez.

  2 -Ahmet meslek lisesi öğrencisi ve sınavsız geçiş hakkını kullanarak SGK ile önlisans bir bölüme yerleştirildi; öğrenime başladı veya başlamadı. Puanı kesilmez.

  3- Ahmet sınava girdi. Tercih yaptı ve kazandı. Ama okuldaki derslerden birisini geçemedi ve okulu bitiremedi. Bu yüzden kazandığı üniversitede eğitime başlamadı. Puanı kesilmez.

  Şimdi de hangi hallerde puan kesintisi yapılacağına bakalım:

  1- Ahmet lisans bölümünü kazandı ama öğrenime başlamadı. Puanı kesilir.

  2- Ahmet lisans bölümünü kazandı ve öğrenime başladı. Puanı kesilir.

  3- Ahmet önlisans bölümünü kazandı ama öğrenime başlamadı. Puanı kesilir. (Sınavsız geçiş kontenjanı ile yerleşilen bölümler hariç)

  4- Ahmet önlisans bölümünü kazandı ve öğrenime başladı. Puanı kesilir. (Sınavsız geçiş kontenjanı ile yerleşilen bölümler hariç)

  5-Lisans-Önlisans açıköğretim kazanıldı. Öğrenime başlanılsın veya başlanmasın. Puan kesilir.(Sınavsız geçiş kontenjanı ile yerleşilen ön lisans bölümler hariç)

  7-Ahmet meslek lisesi öğrencisi ve sınavsız geçiş hakkından yararlanmak niyetiyle tercih yaptı. Fakat sınavsız geçiş kontenjanından yararlanamayıp kendi bölümünün devamı niteliğinde bir bölüm bile olsa o bölümü YGS puanıyla kazandı yani SGK'dan yerleşemedi. Puanı kesilir.

  Puan kesintisinin nasıl yapılacağına ve öğrenciyi ne kadar etkilediğine gelince...

  Öncelikle puan kesintisinin 1 yıllık ömrü var. Yani 2015'te sınava giren öğrenci, puan kesintisine sebep olacak bir durumla karşılaşmışşsa bu sadece 2016'da yapılacak sınav için geçerli olacak. 2017 ve sonraki yıllarda girilecek sınavda kesinti söz konusu değil.

  Puan kesintisi olursa diploma notunuz 0,6 yerine 0,3 ile çarpılacak ve bu şekilde ham puanınıza eklenecek.

  Örnek :

  70 x 0,6 = 42 (Puan kesintisi olmadan okuldan gelecek puan)

  70 x 0,3 = 21 (Puan kesintisi yapılarak okuldan gelecek puan)

  @gokmentansukalp twitter adresinden bana ulaşabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
   
   

  Meslek lisesi çıkışlıyım 2015 ygs de alan dışı bir bölüme yerleştim bu sene tekrar sınava girdim , bu sene tekrardan lisedeki yatay geçiş hakkımı kullansam puanım da kesilme olurmu ?

  Ahmet UYAR 
   25.03.2016 22:55
  Cevap :
  Bu sene tekrar sınavsız geçiş hakkınızı kullanabilirsiniz. Sınavsız geçiş puanla alakalı değildir.Mezuniyet yılı,okul türü ve bulunduğu ille ilgilidir. Özetle ön lisans bölümlerin sınavsız geçiş için ayrılan kontenjanlarından bu sene de yararlanabilirsiniz; puanınız kesilmez. Fakat eski mezun olduğunuz için yeni mezunlara göre yerleştirilme olasılığınızın daha düşük olduğunu söyleyebiliriz.  26.03.2016 1:04
   

  Lütfen hemen cevap verirseniz sevinirim ben meslek lisesi çoçuk gelişim mezunuyum geçen sene Kırıkkale Üniversitesi uzaktan eğitim çoçuk gelişimi bölümüne yerleştim ygsk yerleşmişim ama şimdi ek puanım bu sene düşecek mi şimdiden teşekkürler

  Gül Centilmen 
   24.03.2016 12:54
  Cevap :
  SGK olsaydı düşmezdi, YGSK olduğu için düşecek.  24.03.2016 19:14
   

  Bu yılki tercihimle Gazi Üniversitesini kazandım ve Tarih bölümünde 2 ay öğrenim gördüm . Fakat oradan sağlık sorunlarım nedeniyle ayrılmak zorunda kaldım. Kaydımın dondurulması için dilekçe verdim. Mart ayında tekrar YGS'ye girerek kendi memleketimdeki üniversiteleri tercih etmek istiyorum. Puanımın kesilmemesi için Epikrizimi yani ameliyat raporumu da dekanlığa iletip dilekçeme eklesem puanımın kesilmesini engelleyebilir miyim? Ya da puanımın kesilmemesi için başka hangi yollara başvurabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Öz N 
   05.03.2016 20:19
  Cevap :
  Maalesef puanınızın yarısı kesilecek. Herhangi bir yol yoktur. Şifalar dilerim.  06.03.2016 14:08
   

  Hocam ben geçtiğimiz mart-haziran 2015 deki sınavlara girdim tercihimi yaptım hazırlık bölümü olmadan 1.senemi okuyorum şuan.önüzümdeki ygs lys sınavlarına girip tercih yapmak istiyorum diploma puanımda kesilme olur mu?

  Oğuzhan Çetin 
   02.02.2016 18:00
  Cevap :
  Sanırım kazandığınız bölüm sınavsız geçiş kontenjanıyla kazandığınız bir bölüm değil.Durumunuz böyleyse puanınız kesilir.  03.02.2016 17:00
   
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 72
  Toplam mesaj
  : 2
  Ort. okunma sayısı
  : 88337
  Kayıt tarihi
  : 29.10.07
   
   

  1979 İstanbul doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi İstanbul'da, lisans öğrenimimi ise Uludağ Üniver..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster