Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

E. Kurmay Yarbay Mustafa Kemal Öztürk

http://blog.milliyet.com.tr/emeklibirsubay

20 Temmuz '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1366
 

Özel ordu ne zaman göreve başlar?

Özel ordu ne zaman göreve başlar?
 

Afganistan


11 Eylul'den sonra terorle mucadeleye baslayan ABD Savunma Bakanligi, ABD Silahli Kuvvetlerinin mevcut yapisi ile bu isi goturemiyecegini anladi. Yeni duzenlemelere gidildi. Ama; hicbir zaman profosyonel Amerikan Ordusunun disinda baska bir ordu dusunmedi!

(Bazilariniz Black Water uygulamalarindan soz edebilir. Anlasmalarla, Silahli Kuvvetlere hizmet veren sivil-kar amacli kuruluslar ABD Silahli Kuvvetleri bunyesinde her zaman yer almistir. Bu konuyu ayrica incelemekde yarar var.)

Bunun yerine; mevcut kuvvetlerinin icerisinde duzenlemelere gitti.

ABD Hava Kuvvetleri bile kendi icerisinde terorle mucadele edecek/edebilecek birimler olusturdu.

(Bakiniz: http://blog.milliyet.com.tr/Hava_Kuvvetleri_ozel_Harekat_Birligi/Blog/?BlogNo=66322 )

***

Terorle mucadelede ve/veya her hangi bir gorevde once sorumlu komutan belirlenir!

Bu komutan; ne Genelkurmay Baskani, ne Kuvvet, ne de ordu komutanlaridir!

Diyelim ki; Tumgeneral rutbesinde birini hukumet Terorle Mucadele Komutani (TERKOM) atar. Bu komutan kendi karargahini olusturur. Ihtiyaclarini belirler.

Genelkurmay'in ve Kuvvet Komutanliklarinin gorevi bu komutanligin isteklerini karsilamaktir. Hukumetin de.

Bu komutanlik isterse; Hava, Kara, Deniz ve Jandarma'dan ozel yetismis Arama Kurtarma Birlikleri, Komando Birlikleri, SAT, SAS komandolari, Jandarma Komandolari... emrine verilir. Bu birlikler mevcut ve egitim olarak yeterli degillerse; mevcutlara ilaveler ve daha etkin egitimler istenir. Silah ve muhimmat, arac, gerec, teknoloji... yeterli degilse, bunlar karsilanir.

Su siralar bizim tutuklamakla mesgul oldugumuz Deniz Kuvvetleri'nin SAS ve SAT komandolari sadece Subay ve astsubaylardan olusur. Cok iyi egitilmislerdir. - Bu adamlarin 300 metreden normal bir tufekle elma buyuklugunde hedefleri rahatlikla vurduklari bilirim. Saatlerce techizatli kosarken yemek molasi bile vermezler. Hareket halindeyken ihtiyaclarini karsiliyabilirler! -

Hava Kuvvetleri Arama-Kurtarma Birlikleri Dusman Bolgesine dusmus pilotlarimizi kurtarmak icin egitilmis ve gorevlendirilmis profosyonellerdir! Hedeflerini arar, bulur ve kurtarirlar! Isterseniz imha da edebilirler.

Subay, astsubaylardan olusturdugumuz bu profosyonel birliklerimiz ihtiyaclari karsilamiyor mu, mevcutlari mi az, egitimleri mi yetersiz?... Techizatlari mi eksik? Silahlari gelismis teknojilere uygun degil mi?...

Personel alimi yapin, egitim verin. Teskilatlandirin. Ihtiyaclarini karsilayin. Gorevlendirin.

Havaciyi, Denizciyi, Parasutcuyu... gelismis ulkelerin yaptigi gibi yeni ihtiyaca uygun olarak egitin! Terorle mucadele icin hazirlayin!...

Silahli Kuvvetlerin disinda arayislara gitmek yerine mevcut sistemimizi daha etkili hale getirin.

Profosyonel ordu baska sey, ozel ordu baska sey! Orduya hizmet icin ozel sektoru kullanmak baska sey, orduyu ozellestirmek baska!

Dunyanin en kapitalist ulkesi bile ordusunu ozellestirmiyor!...

***

Özel ordu ne zaman göreve başlar? diye sormustuk.

Özel ordu olamaz!...

Yok, olur diyor ve de;

Cok zorda kaldiysaniz, bu isi ihaleye cikarin! Ozel Sektor; sizin icin, parasi karsiliginda, bu sorunu halletsin!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Özel sektörden bahsetmişsiniz... Eğer bu olaylar özel sektöre bağlı bir şirket tarafından sınırların korunamaması ve uyuşturucu trafiğinin devam etmesi olgusu önümüzde olsaydı. İlgili maddeler muvacehesinde şu an ihale iptal edilmiş ve şirket sahipleri mahkemelere ve oradan da YÜCE DİVAN'a sevk edilerek mahkumiyetleri onaylanmıştı. Bunu askere yapamazsınız.. Neden...?? Açık seçik şunu ifade edeyim ki. Şu an itibariyle ASKER sayın BAŞBAKAN'ın kredisini kullanarak harcama yolunu tercih etmektedir. En son beklentimiz PROFESYONEL ASKERLİK dedikleri ve çözüm olarak sunduklarıdır. Şu an TÜRKİYE CUMHURİYETİ'nde asker hariç hangi kurumun beceriksizliğine müsamaha gösterilmektedir. Bir tane örnek veremezsiniz. Birde üstüne üstlük üç tane çapulcuyla baş edemeyen bir ordunun içinde yönetime gelebilmek için çeşitli entrikaların gün yüzüne çıkması da ayrıca parçalamaktadır yüreğimizi. YARBAY'ım bizim bu ihanetten kurtulacağımızı söyleyin bize. Bir kaç günde sizin kredinizi kullanalım. Ümidle.

Atila SARUHAN 
 18.09.2010 18:32
Cevap :
Sagolun yorumunuz icin. Saygilar.  20.09.2010 22:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 798
Toplam yorum
: 1810
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 2486
Kayıt tarihi
: 25.07.06
 
 

Harp Okulu 1974 mezunuyum. 1983'de Kurmay Subay olarak mezun oldum. 1987 yılında Silahlı Kuvv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster