Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Şubat '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
928
 

Özgürlük mü İslam mı, siz seçin…

Özgürlük mü İslam mı, siz seçin…
 

Özgürlük mü İslam mı, siz seçin…

Böyle bir afişi görünce çok kızacağınıza eminim. Çünkü bende ilk anda çok kızdım. Bir an sebep her ne olursa olsun hiç kimsenin dininin başkaları tarafından aşağılanıcı bir özellikmiş gibi kullanılmasının asla doğru olamayacağını düşündüm, hala da aynı düşüncedeyim. Biraz kızgınlığım geçince de durup düşündüm.

Belçikalı aşırı sağ parti Vlaams Belang’ın lideri Filip Dewinter, partinin ‘Kadınlar İslamileştirmeye Karşı” kampanyası çerçevesinde kızı An-Sofie Dewinter’in (19) bikini ve peçe ile poz verdiği bir afiş hazırlatmış. Olayın politik boyutunu bir yana bırakalım. Çünkü bütün dünyada politikacılar birkaç oy için becerebildikleri her taklayı atıyor.

Adam, İslam’ı kötülemek için bikinili ve peçeli bir kadın resmi kullanmış. Biz Müslümanlar plajlarda bu tip kıyafetli hanımları görünce rahatsız oluyor muyuz?

Konunun sırf bu yönüne bakıp kızacak olursak, tıpkı o kişi gibi İslamiyet’i sadece kılık kıyafete indirgemiş oluruz ki, bu kendi kendimizle çelişmek olur. Zira Müslüman kadının veya erkeğin dinen kesin giymeleri emredilmiş bir üniformaları yoktur. Hatta Hristiyan rahibelerinden özenilmiş kıyafetleri giyecekleri emri hiç yoktur.

O zaman kızacağımız başka noktalar arayalım. Mesela adam koskoca İslam aleminin dinine saygısızlık etti afişe “Özgürlük mü İslam mı”  yazdı.

Şimdi elimizi vicdanımıza koyup düşünelim. Evrensel özgürlük anlamında İslam ülkeleri mi yoksa onlar mı ileri?

Denebilir ki,” tamam öyle bile olsa bu şekilde bir afiş yapmamalıydılar. Bu saygısızlık.” Haklısınız. Peki, onların bize saygı duymalarını icap ettiren hangi özelliğimiz var?

“Bizim dinimiz en yüce dindir.”  Diyeceksiniz. Tabii bu Müslüman toplumun iddiası. Onlara sorarsanız kendi dinleri en yüce dindir. Kaldı ki, tanrının yarattığı insanları eşit yaratmış olması gerekir. Bizim neye nasıl inanacağımız tamamen kişisel olarak bizimle tanrı arasında bir konudur. İnsanları n bu konuda ahkâm kesmeleri tanrıcılık oynamaktan başka bir şey değildir.

O zaman bize saygı duymaları gereken başka özelliğimiz var mı? Mesela,

Teknolojide onlardan ileri miyiz?

Refahta

Bilimde

Sanatta

Özgürlükte

Eşitlik anlayışında

Demokraside

………

Öyle ise önyargılarımızdan, şark kurnazlıklarımızdan, bencilliklerimizden, biraz ödün verip çalışmamız, onların bize saygı duymalarını, hatta özenmelerini sağlamamız gerekmez mi? Ne dersiniz?

İzmir 2012

Süleyman Akyürek, Muhabbetci bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Osman Bey. Aslında ikisi bir arada yürüyebilir. Ancak dini sömürü aracı olarak görenler bu ayrımı çok seviyor. Selamlar...

Mesut KARİP 
 14.02.2012 12:06
Cevap :
Mrhaba Mesut bey, Çok haklısınız Yorum ve katkı için teşekkürler. .Saygı ve selamlar...  14.02.2012 14:15
 

Dost, Gerçek dindarların bu resme kızmaları veya alınmalarına gerek yok... Gerçek islam'ın kutsal kitabında kadınları "Hıristiyan rahibeler" gibi giyinmesini isteyen tek ayet yok... İslam kadınlarına Emevi ve Arap zulmüdür bu... Saygılar sevgiler

UFUK KESİCİ 
 07.02.2012 8:50
Cevap :
Merhaba, Haklısın dost, beni asıl üzen ve kızdıran o adamların bu tür şeylere cürret etmekten çekinmemeleri. Saygı ve selamlar...  07.02.2012 17:32
 

Artık belli kapılar aranmalı ve İnsanımız yüzleşmeli. konular irdelenmeli ve cesaret gösterilmeli...Sizin yaptığınız gibi. Bu arada Mb editörleri nasıl ikna ettiniz hayret! Bana karşı çok katılar. Son cümleler bir protesto niteliğindedir. Sayfanızda izinsiz protesto eyleminde bulunduğumdan dolayı özür diler ve demokrat ruhunuzun hoşgörüsüne sığınırım.

Süleyman Akyürek 
 06.02.2012 1:01
Cevap :
Merhaba, Sanırım yıllardır benim sivri dilime alıştılar . Protesto istediğiniz kadr yapabilirsiniz. Saygı ve selamlar...  06.02.2012 16:41
 

Haklısın derim İzmirli! Horoz gibi , "Biz şuyuz..biz buyuz.." diye kibirlenmekle olmuyor. Adamlar bazı göztergeleri, rakamları insanların gözünün içine sokuyorlar... İşte siz busunuz... diyerek! En kötü yönümüz de herhalde kadınlara ettiğimiz haksızlıkta. Onlara insan gibi davranamadık; onları insan yerine koyamadık. Gidin camilere , bir kadın ortalarda gözükse, mikrop görülmüş gibi bakarlar... Kadın ne yapsın bu ortamda!

Erdal Ceyhan 
 05.02.2012 22:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1645
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster