Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
705
 

Papatya’nın Tomurcukları

Papatya’nın Tomurcukları
 

Bu güzel eser için bütün kalbimle tebrik ediyorum.


Taksim’de Pandora Kitabevi’nin önündeyim. Kapıyı aralayıp içeriye giriyorum... Merakla etrafıma ve yüzlerce kitabın sıralandığı raflara bakıyorum. Nereye gideceğimi bilemeden görevliye doğru ilerliyorum. Aradığım kitabı ve yazarını söylüyorum bir çırpıda. Yüreğim kıpır kıpır, heyecan sarıyor bedenimi. Ellerim titreyerek beni götürdüğü yere doğru ilerliyorum. Yeni çıkan kitapların arasından bir tanesini çekip uzatıyor bana. Nasıl bir heyecan kaplıyor bedenimi. Aynı titreyen parmaklarımla dokunuyorum okşarcasına. Gözlerim dolu dolu merhaba diye mırıldanıyorum. Karşımdaki görevli şaşkın, merakla bana bakıyor.”İyi misiniz?” diye soruyor ve ben hiçbir şey söyleyemeden başımı olumlu sallıyorum sadece. 

Sanki yanımda seni bulmuşum, karşımdasın. Göğsüme bastırıyorum. Belki İstanbul’dayım değil, şu an kesin İstanbul’da benim yanımdasın. Çaylarımızı hazırladım, mis gibi kokusu sarıyor etrafımızı. Bak… Ben yeşil çayı daha çok severim, kendime ayırıyorum onu. Sana karışık olanı yaptım… Hem... Senin renkli dünyana benziyor o… Gülen gözlerimizle, söze nereden başlayacağımızı bilemeden sadece bakışıyoruz. Böyle anlarda tutulup kalırım ben. Hani sözlüye kalkan öğrenciler olur ya, korkudan ve heyecandan her şeyi unuturlar. Tıpkı öyleyim şu anda. Oysa ne çok şey paylaştık değil mi? Bir şarkı vardır bilirsin. Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda. Belki beraber ıslanmadık ama bu yollarda kesinlikle beraber yürüdük biz. 

Çayımı yudumlarken önümde duran kitabına bakıyorum. Gri ile mavi arası bir renk, yine benim favorilerim. İstanbul’un karanlığında yoluna arayan yalnız bir kadın. Arkasını çevirdiğimde senin gülümseyen Papatya sıcaklığında yüzünle karşılaşıyorum. Bende gülümseyerek karşılık veriyorum sana. Kitabına adını veren Belki İstanbul’dayım dan kısa bir bölüm, bir çırpıda okuyorum. Ardından Aydın Şimşek’in tabiriyle beni davet ettiğin öykü yolculuğuna başlıyorum. 

İkinci sayfada teşekkür ediyorsun herkese. İlk sırada kendi adımı görünce şok oluyorum ve yaşadığım mutluluğu tarif etmem imkânsız oluyor. Ne yalan söyleyeyim bu kadarını beklemiyordum. Beni de emeğine dâhil ettiğin için teşekkürlerimi sıralıyorum. Kitabını annene ve babacığına ithaf edişini takdir ederek, baban için bir kez daha rahmet diliyorum. 

Ve… İlk öykünü hevesle okumaya başlıyorum. Ardından diğerlerini. Hepsi bildiğim, yazılma aşamasına tanıklık ettiğim öyküler. Lakin bunları kitapta görmek, elimde tutmak bambaşka. Senin tarif ettiğin gibi mürekkep kokusunu içime çekmek çok daha başka. On beş öyküyü ardı ardına okuyorum. Yarıda bırakırsam sanki kaybolup gidecek gibi. Her birinde ayrı bir yolculuk, ayrı bir hayat ve kahramanlar eşlik ediyor bana. Sade, duru ve su gibi akıp giden yazım dilin sürükleyip götürüyor okurken. Öykülerin çevremdeki hayatlarla birebir örtüştüğü için, kahramanları tanımada onlara can vermede hiç zorlanmıyorum. Her öykü de farklı bir kimliğe bürünerek, herbirinde de farklı bir duygu kalıbında buluyorum kendimi. Bazen gülüyor, bazen heyecana kapılıp şaşırıyor, bazen de gözyaşlarımla savaşıyorum. Kurgu ve tasvirlerini her zaman takdir etmişimdir, yine aynı gururu yaşıyorum. Defalarca okuyacağımı bilerek bu kıymetli eserine bir kez daha sarılıyorum. Senin sıcaklığını, sevgini ve dostluğunu hissederek. 

Devamı elbette olacaktır ama şu an yaşadığım tarifsiz heyecanla gözlerimi kapatıyorum… Emeklerin için, bu emeklerin içine beni de dâhil ettiğin için minnettarlığımı anlatmam mümkün değil. Yolun açık olsun sevgili arkadaşım, küçük adımların büyüyerek çoğalsın. Çok daha büyük başarılara imza atmanı temenni ediyorum. 

Sımsıkı kucaklıyorum seni, gözyaşlarım yanağına damladı fark ettin mi? 

Sıcacık öpüyorum seni, yüreğim nasıl çarpıyor hissettin mi? 

İyi ki varsın ve ben iyi ki tanıdım seni. 

Ne iyi ettin de geldin… 

Papatyam, iyi ki geldin yanıma. 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Canım kardeşim çok teşekkür ederim yüreğinden geçen duygularını benimle paylaştığın için. Şu anda ne haldeyim bilemezsin. Çok duygulandım. Sen İstanbul'dasın diyorsun satırlarında sen de şimdi benim yanıbaşımdasın. Yazma yolculuğum boyunca yanımda olduğun ve yeniden okuma yolculuğuna çıktığın için binlerce teşekkürler. Çok mutlu ettin beni. Bir hayalimiz gerçekleşti.İnşallah devamı gelir diyorum ben de. Bunu yürekten istiyorum. Selamlarımı, sevgilerimi gönderiyorum sana.Yakala!... Sibel.

papatya altı yüz elli 
 07.04.2011 13:50
Cevap :
Can Damlam, Sevgili Kardeşim, Yüzünde tatlı bir tebessüm oluşturmak, seni mutlu etmekti amacım. Bunu başarabildiysem bende mutlu olurum. Sana dair okuma yolculuğum hiç bitmeyecek biliyorsun. Gerçekleşen hayalimiz inşallah çok daha büyüklerine gebedir. Bu kadar yürekten istiyoruz ki, mutlaka gerçekleşeceğine inanıyorum. Gönderdiğin selam ve sevgileri aldım, gönlüme hapsettim. Allah yüzünü daima güldürsün, sevgi ve başarı ayrılmaz dostlarından birisi olsun.  07.04.2011 14:53
 

Sibel, coşkularını, duygularını ve kurgularını en akıcı bir şekilde aktarıyor. Öylesine ki, kurgularını gerçek sanıyorum, farklı duygu boyutlarında buluyorum kendimi...Çok geniş bir hayal dünyası var...Bu geniş hayal dünyası ve yazı üslubu, O'nu daha yukarılara taşıyacaktır, bundan eminim. Kitabı daha ilk basamak. Kendisini kutlamıştım. Bir kez daha sizin aracılığınızla tebrik etmek isterim. Kitabın şansı bol, bahtı açık olsun...Eserinin tanıtımına ve kutlamalarımıza sebep olduğunuz için size de teşekkürler ediyorum. Selam ve sevgilerimle...

Yurdagül Alkan 
 07.04.2011 13:13
Cevap :
Sevgili Yurdagül Hanım, Sibel'cim sayesinde bir nebze de olsa tanıyorum sizi. Yazdıklarınıza bütün kalbimle katılıyorum. O'nun hayal dünyasının içine girebildiğimde bambaşka yerlere adım atmış gibi olurum her defasında. Bazı öykülerinde öylesine farklı konulara girer ki, dumur olur kalırım. Takdirle karşılarım arkadaşımı. Bu kitabı için ne kadar çok emek harcadığını yakınen tanık olduğum için, bir şeyler yazmam gerekiyordu. İçimden geçenleri yazıya döktüm, tanıtımına faydalı olabilirsem ne mutlu bana. Okuduğunuz için ben teşekkürlerimi sunuyorum size. Selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Sağlıkla kalın.  07.04.2011 14:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 114
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 567
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

1969 doğumluyum. evliyim, iki çocuğum var. Kitap okumayı ve şiiri severim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster