Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '14

 
Kategori
Seçim
Okunma Sayısı
46
 

Pardon siz kiminle dans ediyorsunuz?

Pardon siz kiminle dans ediyorsunuz?
 

En büyük insan, kendini en çok sayıda insanın yerine koyabilendir. Addams Jane


30 Mart yerel seçimlerinin ardından ortaya çıkan skandallar seçmenleri sokağa döktü. YSK önünde bekleyen CHP ve MHP'li gruplara polis TOMA'larla müdahale etti. Neden, vatandaş niçin hakkını arayamıyor??? Artık Toma, plastik mermi ve gaz polisimizin vazgeçilesi oldu.

Edirne'de park alanının imara açılmasına engel olmak isteyen Kıymet teyze, kepçenin önüne oturarak çalışmaları durdurdu. Bu kadar gaza, suya meraklıysanız , o zaman gidin Kıymet teyzeyi de gaza boğun. O da sizin deyiminizle bir çapulcudur değil mi?

Demokrasi yalnız yara almamış, delinmiştir de.Tekrar sayılacak sandığın akıbeti belirsiz olup, güvensizlik olgusu oluşmuştur.Güven tazelenebilir mi onu YSK tavrına bağlıdır.

******

-Enerji Bakanı Taner Yıldız, yerel seçimlerin yapıldığı 30 Mart'ta yaşanan elektrik kesintileriyle ilgili açıklama yaptı. Bakan Yıldız 'Espri yapmıyorum trafoya kedi girdi.
demektedir. Hakikaten çok komik. SİZ KİMİNLE DANSEDİYORSUNUZ? Bu elektrik kesintileri nedense her seçimlerde olmakta. Bu kadar önemli günde öncesinden niye önlem alınmaz acaba?

Trafoyu kediden koruyamıyorsak nükleer santralı nasıl yapacağız değil mi? Farzedin ki yedik; öyleyse elektrik kesilen her yeri kediler mi basmış?!…

******

- Oy torbaları değiştirilip manipüle edilmişse sandıkların tekrar sayılması neyi değiştirecek? chp ve mhp /ye  “evet” pusulalarının çöpte bulunan görüntülerine dayanarak söylüyorum.

- Efkan Ala seçim gecesi neredeydi? Şaibeli durumunu ispat etmesi gerekir.

- Gökçek, CHP hakkındaki bir soruya "Kesinlikle Kılıçdaroğlu’nun bileti kesilir, geçmiş ola. Karar verdik değiştireceğiz onu" demektedir. BU SÖYLEVİN açılımını yapmalı, bu ne demektir? Gökçek kimdir ki chp başkanını değiştirebilme yetkisi olsun?

-Oy sayımı henüz tamamlanmadan “yenilen pehlivan güreşe doymazmıs”,dağıtırım burayı vb.çirkin uslûplar…

Bir tarafta, "Bir kişinin burnunun kanamasını bile hiç bir makama değişmem" diyen Mansur YAVAŞ, diğer tarafta "Kesinlikle Kılıçdaroğlu’nun bileti kesilir, geçmişola. Karar verdik değiştireceğiz onu." diyen Melih Gökçek. YORUM SİZİN!

******

-Seçim skandalları teker teker dökülüyor ortaya: telefon kamerasına kaydedilen 2 skandaldan ilkinde sandık görevlisi oy kullanmaya giden kadına ‘Sadece ampule basacaksın.’ direktifi verip Bismillâhirrahmanirrahim diyerek oyu onun yerine basıyor. Kameraya yansıyan 2.skandalda Denizli Hürriyet Ortaokulu 1136 No’lu sandıkta seçim bittikten sonra kalan boş oy pusulalarına “Evet” kaşesi basan AKP’li kadın suçüstü yakalandı. Olayın devamı ve kadının itirafı telefondan kamera kaydı ile belgelendi.

******

İstanbul’un Sultangazi ilçesi Cebeci mahallesinde bir vatandaşın evine gelen ve ikameti Sultangazi’de bulunmayan seçmenler ortaya çıkıyor. Seçimin ardından bu oy pusulalarını sorgulayan vatandaş, kişilerin o bölgedeki bir okulda oy kullandığını tespit ettiğii vurguluyor ve muhtar adayı da yaşanan olayı doğruluyor. Bunun gibi elinde pusulası olduğu halde kendi adresinde görünen birinin oy kullandığını ve kendisinin oy kullanamadığını söylüyor.

******

Çoğunluğu fakirliğe mahkûm edilen, cahil bırakılan ve de ÇIKARI olan halk topluluğunun yaptığı eylem; kulak tıkamak, gözünü kapamak, duymamak ve görmek istememek. 

BMM'de benimsenen ve nüfusu 750 binin üzerindeki illeri büyükşehir yapan yasa değişikliği ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine katılan seçmen sayısı arttı. 30 Büyükşehirde il sınırları içinde yaşayan her seçmen Büyükşehir Belediye Başkanına da oy verdi. 2009'da uygulanan yasada Büyükşehir Belediye Başkan adayına sadece metropol ilçelerde oturan seçmenler oy veriyor, şehir dışı ilçelerde oy kullanılamıyordu. Ne yazık ki bu da meclisteki oy çokluğu ile yapıldı. PEkii vatandaşın çoğunun bundan haberi var mıydı? Tabii ki hayır. 

BAKIN büyük USTA Nâzım’ın şiiri bugünlere nasıl da oturmuş. 

DÜNYANIN EN TUHAF MAHLUKU

Akrep gibisin kardeşim,
korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.
Serçe gibisin kardeşim,
serçenin telaşı içindesin.
Midye gibisin kardeşim,
midye gibi kapalı, rahat.
Ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.

Bir değil,
beş değil,
yüz milyonlarlasın maalesef.
Koyun gibisin kardeşim,
gocuklu celep kaldırınca sopasını
sürüye katılıverirsin hemen
ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.
Dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,
hani şu derya içre olup
deryayı bilmiyen balıktan da tuhaf.
Ve bu dünyada, bu zulüm
senin sayende.
Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
kabahat senin,
— demeğe de dilim varmıyor ama —
kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!

1947

 Nâzım Hikmet Ran

****** 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Nazım'ın şiiri her şeyi özetliyor.

Kerim Korkut 
 17.04.2014 20:40
 

Sevgili Kaptan, gülelim mi, ağlayalım mı? Komediye döndü, demokrasi sınıfta kaldı.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 02.04.2014 10:27
 

Değerli Hadiye hanım, sizi saygıyla selamlarken, bize özgürlük, bağımsızlık ve vatanperverlik duygularını şiirlerinin her dizesinde tattıran, rahmetli Nazım Hikmet'i dualarla anıyorum. Kediler, çarpılmaktan korkan (ekmek çarpmasından, Allah çarpmasından ve elektrik çarpmasından), önsezi sahibi varlıklardır. Bu tehlikeleri hiçe sayarak trafoya girmek cesaretini gösteren başka varlıklar akla gelebilir, ancak. Selam ve saygılarımla. Refik BAŞDERE

Refik Başdere 
 01.04.2014 23:49
 
 
Toplam blog
: 495
Toplam yorum
: 1656
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 139
Kayıt tarihi
: 16.05.11
 
 

Güzel Sanatlara tutkulu, Türk sanat müziği hayranı,  deniz ve İstanbul âşığı şiiryazar bir fâni....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster