Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Haziran '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
274
 

Paşam neden orada ağladın?

Paşam neden orada ağladın?
 

İlker BAŞBUĞ


Dindar kimdir? Müslüman kimdir? Namaz kılan, oruç tutan, eğer gücü yetiyorsa hacca giden zekat veren mi? Biz geleneksel müslümanlar olduğumuz için bir çok kişinin bunlara cevabı "evet" olur.

Ama tabi ki cevap evet değildir. Çünkü namaz kılmak, oruç tutmak gibi ibadetler "farz" dır. Ve aynı zamanda borçtur. Allah'a olan borç. Borcunu ödüyorsun diye müslüman olmazsın.

Ne zaman olursun? Kuran'ın emrettiği üzere insani ilişkilerin iyi olduğunda, beşeri ilişkilerin iyi olduğunda müslüman olursun.

Kuran şu ana kadar okuduğum (tamamını okumadım henüz) kitaplar içinde en sosyal demokrat olan kitap. Gerçekten. Öyle söylendiği gibi asıp kesmeyi telkin eden bir kitap değil. Kuran içerisinde en ön plana çıkarılan unsur "insan ilişkileridir". Mesela Allah özetle diyor ki: Benim huzuruma kul hakkı ile gelmeyin. Bunu affetmem. Onun dışında tüm kusurlarınızı affederim. Ve yine diyor ki: "İnsanların hatalarını ifşa etmeyin. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür."

Yani kısacası insan ilişkileriniz iyi olsun ki iyi müslüman olasınız diyor.

Hatta sizden olmayanları bile üzmeyin diyor. Peygamber de bunu destekler nitelikte örnekler sunuyor. Bir hadis diyor ki (Buhari'den) : "Bir Müslüman, kâfir olarak ölebilir. Onun kâfir olarak veya iman ile öleceği bilinmediği halde, ona kâfir denmez. Buna kâfir demek, küfür olur. Bir hadis-i şerif meali:
(Mümine kâfir diyenin, kendisi kâfir olur.)"

Burdan ben şunu çıkarıyorum. İnsanların inançlarına karışmayın. Çünkü gerçekte ne olduğunu bilemezsiniz. Bu tamamen Allah ile kulu arasındadır.

Şimdi biz sayın İlker Başbuğ paşanın kendi ağzından ben müslüman değilim lafını duyduk mu?

Hayır

O zaman genel itibari ile düz mantık yürütürsek Türkiye doğmuş bir insan ve bir Türk askeri olarak müslümandır diyebilir miyiz?

Evet

Peki bu sayın paşamın "ağlama duvarında" dua ederken (ki ellerini duvara koymuş olsa bile bilmiyoruz içinden geçeni) çekilen resmini kötü bir iş yapmış gibi aktarılması hangi müslümanlığa sığar?

Bu Kuran'ın emrettiği midir? Yoksa Peygamberin sünneti midir?

Aynı değerli paşa Mescid-i Aksa'da ellerini açmış dua etmiyor mu?

O zaman neden bu gıybet? Neden bu karalama?

İslam dininin kötü niyetli ve Allah korkusu olmayan insanların elinde bir silah olması ne kadar kötü, ne kadar iç karartıcı ve ne kadar utanç verici.

Ben bir müslüman olarak sayın Paşamın ağlama duvarında çekilmiş resmini gördüğümde bunu bir jest olarak algıladım. Gerçek bir müslüman da öyle yapardı.

Müslüman zaten tüm insanlara iyi olan değil midir? İnancı ne olursa olsun.

Ne denirse densin Türkiye'de hala en güvenilir kurum olarak Türk Silahlı Kuvvetlerini görüyorum. Ben sivil otoriteyi savunan bir insan olarak söylüyorum bunu.

Ve ülkemizin tek teminatıdır onlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

helal olsun... başka bir söz bulamıyorum...sevgi/saygı

Mustafa Tayfun 
 24.06.2008 11:35
Cevap :
teşekkür ederim. saygılar bizden  24.06.2008 15:39
 

SİYONİZMİN KALESİ OLAN İSRAİLDE BAŞBAKANA CESARET NİŞANI VERİLDİ 3-5 GÜNLÜK BAŞBAKANKEN O KONU EDİLMİYOR O RESİMLER YOK PAŞANIN KONUSU FİLAŞ-FİLAŞ -FİLAŞ HABER OLUYOR.BU TÜR HABERLERİ KİMLERİN İÇAT ETTİĞİ BİLİNMEKLE BİRLİKTE SES YOK! BUNLARIN HAZMEDEMEDİKLERİ ŞEY CUMHURİYET, CUMHURİYETE İLİŞKİN CİDDİ TEHLİKELER VAR ALGILAMA BU YÖNDE. YARGI YIPRATILMAYA CALIŞILDI OLMADI ŞİMDİ AKERİ YIPRATMAYA MI BAŞLADILAR .DÜNDE FIRATIN SÖZLERİ BARDAĞI TAŞIRDI ARTIK LAFI DOLAYINCA DA BATIYOR .TOPRAK AĞASI NEREDEN BİLİR EGEMENLİĞİN -DEMOKRASİNİN DEĞERİNİ. KURAN ÇOK AYRI BİR DEĞER YOL GÖSTERİCİ ASIRLAR SONRA BİLE BİZLERE IŞIK TUTUYOR

özlem şen 
 23.06.2008 21:23
Cevap :
Teşekkürler. Saygılarımla  24.06.2008 7:54
 

Gıybet yapmanın en büyük günahlardan biri olduğunu bu gıybeti yapanlar da "herhalde" biliyorlardır. Ama dünyalıkları çok tatlı geliyor olmalı ki bu günahı işlemekten kaçınmıyorlar. Ben de itiraf edeyim, ağlama duvarının önünde benim de fotoğrafım var, duvarı ve önünde dua edenleri incelerken bir arkadaşım çekmiş. Ne duvarı incelerken ne de havrada gezerken kendimi musevi hissetmedim ya da musevi olmadım. Ama Mecidi Aksa' da gezerken oradaki bazı arap müslümanların "müslüman olmalarına" üzüldüm. Pis kıyafetleri ve elleri ile kapıda bizi sıraya sokup "dua biliyorsak" içeri almaya çalışmalarından nasıl öfke duyduğumu anlatamam. Bu arada parayı basan hıristiyanlar içeri girebiliyordu. Çok güzel bir yazıydı, kutluyorum. Sevgi ve saygılarımla.

Haluk Seki 
 23.06.2008 0:57
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Saygılarımla  24.06.2008 7:53
 

Merhabalar; Sivil otoriteyi bende savunuyorum.Fakat içeride ve dışarıda EURO2008 gibi değerli organizasyonlarda bile düşmanlarımızın bitmemecesine fazla olduğu bir Türkiye gerçeğinde bütçenin %75i orduya gitse bile değeceğini düşünüyorum.Yaşar Paşa ya yapılanlar, sonrasında İlker Paşa ya, hepsinin klasik senaryolardan ibaret olduğunu düşünüyorum.Sağduyulu ve çok akıllı davranmamız gerekiyor.Onların daha modern araçlara ve silahlara kavuşup bizi layıkıyla içerde ve dışarda korumaları için çok çalışmalıyız.Yazılarınızla TSK ne desteğe devam.Klavyenize sağlık.Saygılarımla.

Bekir Fatih DEMİRAĞ 
 22.06.2008 22:56
Cevap :
Teşekkür ederim. Sagılarımla  24.06.2008 7:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 400
Kayıt tarihi
: 26.01.08
 
 

Ben Mahir Özerman, 1970 Erzincan doğumluyum. Bilkent Üniversitesi, filoloji mezunuyum.  Yazmayı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster