Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1214
 

Pencü se, severler güzeli gencüse!

Pencü se, severler güzeli gencüse!
 

Gençlerine önem veren bir toplum muyuz biz? Hiç sanmıyorum. Eğer öyle bir toplum olsak onlara iyi bir gelecek sağlamak için çalışırdık. Mesela yöneticilerimiz ülke sorunlarını çözmek için daha çok çaba harcardı. Ülkenin on yıllardır çözüm bekleyen iç ve dış sorunlarına esastan el atmadan sürekli bir sonraki kuşağa aktarmazlar, bu sorunlar yüzünden binlerce gencin ölümüne yol açmazlardı. Gençlerini seven bir toplum olsak, eğitime önem verir, bir ulusal eğitim stratejisi belirleyip hem öğrenim görenlerin hem de eğitime ayrılan kaynakların heba olup gitmesine yol açmazdık.

Gençlerini seven bir toplum olsak, “bebeklerden katil yaratan” bir iklimde yaşamazdık.

Öyle bir toplum olsak, çıkarlarımız ve siyasi hesaplarımız için gençleri kıyıda köşede kalmış kiliselerin papazlarını vurmaya, sayıları nüfus içinde bindelerle bile ifade edilemeyen Hristiyanların boğazını kesmeye yollamazdık.

Gençlerine önem veren bir toplum olsak, namus veya töre için yaşı on sekizi doldurmamış çocuklarımızın eline silah verip ablasını öldürmeye yollamazdık.

Gençlerini, çocuklarını seven bir toplum olsak onları sınavlara hazırlama bahanesiyle birer yarış atına döndürmezdik.

Çocuklarını seven bir olsak onları küçük yaşta çalışmaya yollamaz, ellerine birer koli kâğıt mendil verip sokaklara salmazdık.

Gençlerini seven bir toplum olsak, o bilge Amerikan yerlisi gibi düşünür, “dünya bize atalarımızdan miras kalmadı, biz onu çocuklarımızdan emanet aldık” deyip onlara temiz, tahrip edilmemiş bir çevre bırakmaya çalışırdık.

Gençlerini seven bir toplum olsak, onlara sahte mafyöz kabadayıları değil bilimadamlarını, sanatçıları, sporcuları rol modeli olarak sunardık.

Bunlara daha birçok şey eklenebilir, liste daha uzar gider.

Gençlerine önem veren bir toplum olmadığımız halde nedense “genç/gençlik” sözüne çok önem veririz.

Bu konuya girmemin nedeni bugün bir duyuruda karşılaştığım bir ifade. Ümraniye Belediyesi toplam 17 bin 500 YTL ödüllü bir hikaye yarışması düzenliyor. Yarışmada birinciye 5 bin, ikinciye 3 bin, üçüncüye 2 bin ve her biri 750 YTL ödüllü 10 adet mansiyon ödülü verileceği belirtiliyor. Gerçekten güzel bir düşünce... Belediyelerin kültüre, sanata, edebiyata önem verip çeşitli yöntemlerle desteklemesi, kutlanacak bir tavır... Ancak yarışmanın duyuru yazısında geçen “genç yetenekleri sanata kazandırmak” ifadesindeki “genç” sözü beni biraz düşündürdü. Gençlere yönelik bu tür projelerin yararına ve daha da artması gerektiğine inanıyorum. Ümraniye Belediyesi de gayet haklı olarak böyle bir işe girişmiş olabilir. Ama yarışmanın şartnamesini okuyorum, her hangi bir yaş sınırlaması yok. Bu yarışma gençlere yönelikse o zaman şartnameye örneğin, “yarışmaya katılacakların 21 yaşından gün almamış olması gerekir” gibi bir şart konması gerekirdi, yok eğer yaş sınırlaması aranmayacaksa o zaman duyuruda “genç” sözünün geçmesine ne gerek var? Zaten yarışmaya gönderilecek eserlerin üzerinde yazarın kimliğini belli edecek bir ifade bulunamayacağı belirtiliyor. O zaman daha duyuruda “genç yetenekler”den bahsedilip “genç olmayanlar”ın hevesini kırmak niye?

Ayrıca genç sözünden kastedilen ne? Kaç yaşındakiler “genç” sayılıyor? 25 yaşındaki birine göre 20 yaşındaki “genç”tir, 30 yaşındakine göre 25 yaşındaki... Aynı biçimde 40 yaşındaki birine göre 35 yaş genç sayılır, 70 yaşındakine göre ise 50 yaşındaki biri dünkü çocuk... Mesela benim doksanına yaklaşmış büyük dedem, o zamanlar yetmişine yaklaşan oğlu (yani dedem) için, “oğlum bu gidişle sen adam olmayacaksın” derdi habire!

Yarışmadan beni haberdar eden sevgili Kerem oldu (Oğuz). Zaten Kerem beni sürekli böyle şeylere bulaştırır. “Celal abi, şu siteye yazar aranıyor, başvuralım”, “Celal abi, falanca yerde yarışma var, girelim”, “Kitap çıkaralım”, “Dergi çıkarıp elden kendimiz satalım”! Bu anlamda Kerem’le diyalogumuz arabanın gaz pedalıyla fren pedalı ilişkisine benzer. O habire gaz verir ben frene basarım! Bu yarışmayı duyunca sağolsun bana da haber verdi. Şartları öğrenmek için gönderdiği linke tıkladım ama duyuruyu okuyup o ifadeyi görünce bunları düşünmeden edemedim. Evet, hikâye yazmak adına bir şeyler karalıyorum, arada böylesi yarışmalara da girmek istiyorum. Ama pek de genç biri sayılmam. Şimdi oraya başvurursam yaşının gereğine göre davranmayan bir adam olarak göreceğim kendimi! Gerçi bana kalsa hâlâ çok gencim, ancak kafa kâğıdım benimle aynı fikirde değil, “senin gibilere yolun yarısını çoktan geçmiş denir”, diyor.

Büyük ihtimalle o söz oraya üzerinde pek de düşünülmeden yazılmıştır ama o bile bir koşullanmışlığı gösteriyor. Yoksa ben mi yaşlandım da çok alıngan oldum?

Neyse, ben başvurmuyorum ama hiç değilse buradan genç blog yazarı arkadaşlara Ümraniye Belediyesi’nin hikaye yarışmasını duyurmuş olayım.

http://www.umraniye.bel.tr/bpi.asp?caid=41&cid=4452 adresinden yarışma koşullarıyla ilgili bilgi alabilirsiniz. Son başvuru tarihi 8 Şubat’mış, elinizi çabuk tutun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gaz verecekse bir yarışma haberide benden... İçinde bulunduğum kurmun da her yıl tekrarlanan bir yarışması var... Sait Faik Hikaye Armağanı yarışması:) Belki duymuşsunuzdur ama duymadıysanızda ben bilgilerini yarın arkadaşlarımdan alır siz yazarım yine... Bu arada bu yarışmanın bildiğim kadarıyla yaş sınırlaması yok;))) Sevgilerimle, iyi kalın.

mihasu 
 17.01.2008 20:50
Cevap :
Çok teşekkür ederim Mihasu. Şimdi duymuş oldum. Yazarsanız memnun olurum. Yaş sınırı da yoksa tamam :) Sevgiler...  17.01.2008 22:13
 

dün becelin kalp yaşınızı öğrenin testini yaptım. yaşım 30 kalp yaşım 29 çıktı ve işyerinde en genç ben olmuş oldum. bunda sigarayı bırakmış olmamın büyük bir etkisi var elbette :)) neyse sonrada kalp yaşı, akıl yaşı ve kimlik yaşı vb üzerinde düşünmeye başladım. bugünge geldim yazını okudum. hatta yorum diye ne yazacakken bak neler yazıyorum şu anda. gençliğime ver :)) neyse ben sana ezelden beri o yarışma bu yarışma diyorum ama sen zaten beni kaale almıyorsun. şimdide "yaş" gibi bir bahane mi buldun yahu kendine :)) bu arada kerem efendinin laflarına da inanma sen :))

beenmaya 
 17.01.2008 11:35
Cevap :
Kalbin genç kalsın yeter. Benimki benden yaşlı çıkabilir! Sen yarışma yarışma diyorsun da ben onu "yarış-ma" diye anlıyorum galiba :) Tamam başvuracağım birine artık. Eğer "genç" aramayan varsa tabii :) Sevgiler...  17.01.2008 14:54
 

Şimdi ben bu yarışmaya katılabilir miyim acaba? Gençmiyim, yaşlımıyım karar veremedim.Sevgiler.

Ufaklık 
 17.01.2008 8:42
Cevap :
Valla ben de kararsız kaldım işte :) Ama sen gençsin daha, bence başvur. Sevgiler...  17.01.2008 10:10
 

Calal abi, bakma sen bana. Sen frene basmasan da bir yere gideceğim yok aslında. Belki de seni daha iyi demeyelim ama hadi, daha hakettiğin bir yerde görmek istiyorumdur. Ctesi günüydü galiba, radikalin kültür sanat sayfasında bir hikaye yarışması ilanı gördüm. Hem de Darüşaffaka'nın açtığı "Sait Faik hikaye yarışması". Allah, dedim. Çok sevindim. Ama ne oldu biliyor musun, yaşım tutmadı... . Şu "gençlerimizin önünü açalım" vari lafları her duyduğumda kusmak, kusmak, kusmak istiyorum bir de... K.

Kerem Oğuz 
 17.01.2008 8:18
Cevap :
Biliyorum Kerem'cim, onun için de sana ne kadar teşekkür etsem azdır. Ama işte her yerde böyle bir zihniyet varken, benim sürekli frene basma refleksim nedensiz değil. Yani senin de yaşın tutmuyorsa artık bizi direkt huzurevine gönderirler herhalde :)  17.01.2008 9:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 431
Toplam yorum
: 4967
Toplam mesaj
: 287
Ort. okunma sayısı
: 3805
Kayıt tarihi
: 30.06.06
 
 

Anahtar kelimeler: Antep, İstanbul, Haziran, İkizler, Beşiktaş, MÜ İletişim Fakültesi, Gazetecilik. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster