Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '11

 
Kategori
Türkiye Ekonomisi
Okunma Sayısı
1057
 

Piyasa mı bozuk, insanlar mı?

Piyasa mı bozuk, insanlar mı?
 

Işıltılı Nişantaşı'nda bile kuruş yok!


Cemal 40 yaşlarında… 20 yıllık Nişantaşılı… Bu semtte, bir kıyıda, babası ve kardeşiyle küçük bir lokanta işletiyorlar… 

Nişantaşı nere? 

Şu “Avrupa Yakası” adlı dizinin geçtiği yer… İstanbul’un en zenginlerinin oturduğu, caddedeki dükkân kiralarının, aylık olarak 8.000 (yazıyla sekiz bin) TL.’sından başladığı yer. 

İşte o Nişantaşı’nda Cemal’in tanımadığı yok gibi! 

x x x 

Cemal’in işleri son zamanlarda iyi gitmiyor. İki sene önce, şöyle böyle para kazandığı günlerde alışveriş yapıp borca girmiş. Borç dediysek milyonlar değil… Bir işyerine 200 (iki yüz), başka bir işyerine 300 (üç yüz) TL. 

İşleri iyi gitmediği için o küçücük rakamları ödeyemiyor. Borçlara faiz biniyor… Ağırlaşıyor… Alacaklılar devreye avukatları sokuyor… Borçlar biraz daha şişiyor… 200’lük borç 1.150 Tl.sına; 300’lük borç da 1.500 TL.’sına çıkıyor.  

Tabii geliri iyice azalan Cemal için şişen borçları ödemek imkânsız… Yasal süreç işliyor… 2011 Mart ayı başı itibariyle icra işlemi başlatılıyor. Yani geçen hafta… Çarşamba günü, öğleden önce icra memurları, haciz için evin kapısına dayanıyorlar. 1.150 (bin yüz elli) TL.’sının hemen ödenmesi gerektiğini yoksa evde uygun ne varsa haczedeceklerini söylüyorlar. 

x x x 

İşler kötüleşince, babasının yanından ayrılan Cemal, 1 Mart Salı günü, 700 TL. maaşla yeni bir işe girmiştir. İşe girdiğinden 1 gün sonra eve haciz gelince; yeni işe girdiği dükkân sahibi, eve haciz memurlarını gönderen avukata telefon açıyor. Cemal’in, yanında işe başladığını, ona biraz daha süre vermesi durumunda borcunu ödeyebileceğini, kendisinin Cemal’e kefil olduğunu söylüyor. 

Avukat, Perşembe akşamına kadar süre veriyor. Haciz memurları evden ayrılıyor. 

Cemal, haczi kurtaracak “para”yı aramaya çıkıyor. Çarşamba günü akşama kadar borç alabileceği kişilerin kapısını aşındırıyor… Tek kuruş bulamıyor… 

Perşembe gün tekrar aramaya başlıyor… Akşam oluyor, yine kimseden tek kuruş çıkmıyor. 

Evet, ülkenin en zenginlerinin oturduğu, en düşük dükkân kirasının 8.000 TL. olduğu Nişantaşı’ndan, 20 senelik Nişantaşılı Cemal’e, esnaftan tek kuruş “yardım” gelmiyor. 

Fakat “sen şimdi parayı bul, ben, senin borcunu 1-2 ay sonra ödeyiveririm” vaatleri cömertçe sunuluyor Cemal’e… Tabii bol bol nasihat da alıyor. 

Hal böyle olunca düşünmeden edemiyorsunuz; vay canına… Piyasa bu derece mi kötü? Kimsede beş kuruş “nakit” bulunmuyor mu? Vaziyet bu derece berbatsa o aşırı yüksek dükkân kiraları, mal ve hizmet fiyatları nasıl devam edebiliyor? 

Ne diyelim, kime inanalım? Aklımıza gayriihtiyarî şu soru geliyor: 

Piyasa mı bozuk yoksa insanlar mı? 

x x x 

Cemal, Nişantaşı’ndan beş kuruş bulamayınca, Cuma günü akrabalarına başvuruyor… Dayılarına, kuzenlerine… 

Büyük dayısı, Pazartesi günü borç harç bin lira kadar toplayabiliriz, belki diyor. 

Bakalım, akrabaları Cemal’e yardımcı olabilecekler mi? Neticeyi merakla bekliyoruz. 

Ve bir sual daha takılıyor kafamıza: 

Acaba ülkede daha kaç yüz bin Cemal var? 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İsmail Bey, yazınızı okurken nefesim kesildi, gözlerime inanamadım, 200 lira, 300 lira o zaman için de büyük para değil, hatta 1,150 lira da. Çünkü Cemal Bey'in halihazırdaki maaşının iki katı bile değil. Piyasalar bu kadar mı bozuktu? Cemal Beye akrabalardan bir yardım geldi mi acaba, merak ettim doğrusu. İnşallah sorun çözülmüştür. Selam ve saygılarımla.

Dr Atanur Yıldız 
 05.08.2019 18:52
Cevap :
Yazının 8 yıl sonra böyle yankı bulması ilginç! Hikâye, bütünüyle gerçek. Cemal'le beraber çalışıyorduk. Yardımcı olduk ancak borçlarının yarısını ödeyebildik. Ne yazık ki Hacizden kurtaramadık. Cemal acı günler geçirdi. Şimdi kendini biraz toparlamış gözüküyor. Ama yine de günübirlik yaşamak zorunda kalıyor.  06.08.2019 10:27
 

Merhaba hocam, yazıyı 2011 de yazmışsınız, aradan geçen koca 8 yılda, değişikliği Cemal gibi bireylerin milyonu bulması, ne acı.. İnsanlık ise git gide bozuluyor, saygılarımla..

gülsen tunçkal 
 04.08.2019 13:59
 

Piyasa da kötü insanlar da...

Kerim Korkut 
 03.08.2019 16:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1414
Toplam yorum
: 4893
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1187
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster