Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '07

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
445
 

Poşetin içine koymayı başardığımız çevre

Poşetin içine koymayı başardığımız çevre
 

1972 yılında İsveç’in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi.

Yukarıda yazmış olduğum cümleyi İlköğretim Belirli Gün ve Haftalar kitabından aldım. Bugün Dünya Çevre Günüymüş. Okullarımızda öğrenci bulursak günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapacağız, şiirler okuyacağız. Belki de olayı biraz daha abartıp elimizde poşetlerle sokaklardan çöp toplayacağız.

Evet benim de söyleyeceklerim poşet üzerine olacak. Fransızca bir kelime olan poşetin Türkçe karşılığı "torba"dır. Poşet sözcüğünün askeri bir terim (!) olduğunu da askere gidince öğrendim. Askerliğini kısa dönem yapanlar bu terimle sıkça karşılaşmışlardır. Uzun dönem askerlik yapanlar, kısa dönem yapanlara böyle bir isim uydurmuşlardır. Sebebi öğrendiğimde şaşırmadım dersem yalan olur. Pek bir işe yaramadıkları, geçici olarak kullanıldıkları, kullanıldıktan sonra atıldıkları için bu ismi layık görmüşler.

Şöyle bir sahil turu yapalım. Karşımıza en fazla çıkacak olan kirliliklerden biri şüphesiz poşet olacaktır. Hani markette alışverişten çıkarken içine çöp koymak için fazladan aldığımız şu poşetler. Poşetsiz yapabilir miyiz bilmiyorum. Ama bu poşetin başımıza çok iş aşacağını tahmin edebiliyorum. Kanserojen maddeye sahip olması o kadar da umurumda değil. Çevreye verdiği o kötü görüntü beni daha çok ilgilendiriyor. Belki nostalji olacak ama meyveyi dalından yemeyi başaramıyorsan kese kağıdından çıkarıp yiyeceksin. Daha çok yabancı filmlerde görmeye alışık olduğumuz market alış-verişlerinde poşet değil de kese kağıdı kullanılması tesadüf mü acaba?

Bir düşünelim evimize bir günde kaç poşet giriyor ve giren bu poşetler nereye gidiyor. Sanırım kağıt gibi değil; yani doğaya geri dönüşümü yok. Belki bütün poşetleri toplayıp gömebilirsek petrol olarak gelecek nesil faydalanabilir. Petrolün oluşmasını ilkokulda öyle öğretmişlerdi bize.

Çevreyi en fazla kirleten nesnelerin başında gelen bu poşetler; bizi dünyamızdan çıkarmadan, biz onları dünyamızdan çıkaralım diyeceğim ama bir alternatif sunamıyorum onun yerine. Ama mutlaka bir alternatifi vardır. Poşet kullanmamayı başarabilen varsa lütfen yöntemini bize de açıklasın.

Daha temiz bir çerede yaşamamız temennisiyle, Dünya Çevre Günümüz kutlu olsun.

Osman ÖMEREFENDİOĞLU

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yorum yazamamanız önemli değil önemli olan okumuş olmanız. Gelecekte eğer dikkate almazsak çok kötü tabiat olaylarıyla karşılaşacağız. Bu konularda yazmaya çalışıyorum. Yaşabileceğimiz bir dünya olmadığı zaman hiçbir şeyin anlamı olmaz. Birey olarak az veya çok hepimiz sorumluyuz ve daha fazla geç kalmadan bu süreçi yavaşlatabiliriz. Saygılarımla

medisis 
 09.09.2007 21:05
Cevap :
Çok haklısınız Medisis. Bizden sonraki nesil sanırım yeşili sadece fotoğrafta görecek. Keşke hepimiz sizin gibi duyarlı olabilsek. Ormanı temizlemeniz hem tebessüm ettirdi, hem de hüzünlendirdi. Siz sağdan, ben soldan çevre bilinci vermeye çalışalım, bakalım başarabilir miyiz? Selam ve saygılarımla...  09.09.2007 23:10
 

Nerede bizde çevreye karşı duyarlılık... Maalesef dünyamızı tam bir çöplük haline getirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Yurt dışında artık insanlar poşetler yerine bez torbalar kullanmaya yönlendiriliyor. Bu konularda insanlara duyarlı msjlar vermeye çalışanlar dikkate bile alınmıyor. Yinede siz lütfen çevreyi dikkate almamız gerektiğini yazmaya devam edin. Saygılar

medisis 
 09.09.2007 20:03
Cevap :
Şimdi çevreyle ilgili yazınızı okudum. Yorum yazmaya çalıştım ama başaramadım, sanırım sayfanızda sorun var. Birçok Avrupa ülkesi poşeti yasaklamış bile, ne diyelim Medisis darısı başımıza mı? Duyarlılığınıza teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla...  09.09.2007 20:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 116
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1233
Kayıt tarihi
: 31.05.07
 
 

1978 Yılı temmuz ayında Trabzon'un Çaykara ilçesinin yüksek bir yaylasında doğmuşum (rakım 2400). KT..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster