Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '11

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
497
 

Sandığın şifresi gözbağı...

Sandığın şifresi gözbağı...
 

Çok şükür, 2011 seçimleri bitti. Bir tarafta devletin yeni sahibi diğer tarafta ise muhalefet partileri yarıştı.

Herkes galip, yurttaş hariç.

Seçim sürecinde asıl konuşulması gerekenler “kaset, alçak, şerefli, şerefsiz” ve çılgın projelerin gölgesinde kayboldu gitti.

Memleketin sermayesi çıkan sonuçtan memnun, etekleri zil çalıyor. AKP tek başına anayasa yapacak çoğunluğu sağlayamadı. Para yönünü görebiliyor bu sermaye için iyi!

CHP’nin zaten iktidar olamayacağı belliydi.

Artık küresel sermayenin beklentilerine uygun olarak sürdürülen ekonomi politikaların önünde yakın gelecekte görünür engel yok. Tek sorun sıcak para girişine dayalı kırılgan ekonomik modeli devam ettirebilmek. Cari açığın büyümesi engellenemiyor, balon şişiyor, patlarsa “Yunanistan gibi oluruz” diye uyarılarda bulunan ekonomistleri yurdum insanı dikkate almadı.

Enflasyon dişini göstermeye başladı.

Kamu çalışanlarına yapılan zamlar ilk çeyrekte eridi.

Erdoğan’ın şahsında vücut bulan AKP halktan bir dört yıl daha vize aldı.

Balkon konuşması “uzlaşma” çağrıları, helalleşmeler ülkenin “karizmanın” gölgesinde dikkate alınmayan devasa sorunlarını çözmeye yetmeyecek.

Soru çok!

Ülke daha demokratik bir iklime mi savrulacak yoksa balkonda konuşulanın balkonda kaldığı geçmişte verilen sözlerin unutulduğu ve muhalif sesleri zaptu-rapt altına alındığı yolda “Durmak yok yola devam” mı denilecek.

Benim öngörüm bu dönemde devletin yeni sahibinin egemenliğini pekiştirmek için demokratik tepkilere tahammülsüzlüğünü artırarak devam ettireceği yönünde.

Dereler satılmasın diye yürüyen solculara, devrimcilere gösterilen tahammülsüzlük ile ip uçlarını veren yeni vesayetin yerleştirilmesi için daha otoriter bir yönetim sergilenmeyeceğini kim iddia edebilir ki.

Bırakın Türkiye’yi bir tarafa, İslam ve Türk coğrafyasında söz sahibi olmak iddiasındaki “Yeni Osmanlıcılık” hayallerinin “Enver paşa”lar yaratması ihtimalinden bile söz ederken ürküyorum. Malum kendi evinin içindeki sorunları halledemeyen, yeteneksiz, öngörüsüz ve de cesaretten yoksun siyaset erbabının şimdilik dışarı ile ilgili olanlarını ham hayal ya da seçim kazanmak uğruna yapılan gözbağcılık gösterisi olduğuna kanaat getirerek rahatlamayı seçiyorum.

AKP iktidarında MEB bütçesi 7.5 milyar dolardan 34 Milyar dolara yükseldi. Lakin ne eğitimin kalitesi, ne de başarısı ve sınav sistemi değişti. Bedava kitap dağıtma vatandaşın gözünü bağlamaya yetti.

Şifre skandalları bile gözbağını çözmeye yetmedi.

Sağlık farklı mı ki, alınan katkı payları şimdilik belli ki vatandaşın canını yakmıyor. İstediği yere, hastaneye ‘gidebilme’olanağı ileride pahalı tedavi paketleri ve katkı payları gündeme geldiğinde ne olacak. Devlet hastaneleri özelleştirmenin projeksiyonunda olmalı. Dereler,ormanlar. Satacak ne kaldı ki. Yeni alanların başında kamunun elinde bulunan sağlık/hastane sermayesi önemli bir kalem.%49.9’luk oy desteği uygulanan neoliberal politikalara onay vermedi mi, ‘durmak yok yola devam’ öyleyse.

Ekonomi başarılı” gözbağı öyle bir tuttu ki, kimse bu başarılı ekonomi yönetiminde neden ha bire mali afların gündeme getirildiğini seçmen olarak sormayı akıl edemedi.

İhracat, ithalat, iç borç dış borç rakamları nedense hiç konuşulmadı. Seçmen kendi basit çıkarına bakarak gelecekte ödeyebileceği bedelleri aklının ucundan geçirmedi.

Çiftçinin 4 liraya aldığı mazotu dönüm başına ödenen tarla parası unutturdu. Ürettiği ürünün para etmemesi, her şeyi ithal eden bir tüketim ekonomisine dönüşmemiz umurunda bile olmadı. Çay, fındık, tütün, üzüm, zeytin üreticileri ürün fiyatlarından çok mu memnun ki desteğini bu politikaları uygulayan iktidara verdi çoğunlukla. Yurttaş elbette küçük çıkarlarını düşündü ve sözde “İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün” sloganın gözlerini bağlamasına gönüllü izin verdi.

Yeni CHP Kılıçdaroğlu’nun neredeyse tek başına koşturduğu seçim sürecinde topluma gerçekleri anlatarak “kral çıplak” diyemedi. AKP’nin belirlediği alanda top çevirdi. Klasik seçim söylemlerinin, saldırgan üslubun oy getireceği yanılgısı pahalıya patladı. Elbette vekil adayları tercihlerinin, örgütteki tasfiyenin de payı var kuşkusuz alınan sonuçta. Alınan sonuçtan ötürü eski CHP’li bir vekilin (adı lazım değil) televizyonlarda neredeyse sevinçten oynamadığı kaldı!..

Kendi otomobilini yapmaktan üretmekten aciz bir sanayi ile “Göktürk Uydusu” ile kendi uçağımızı nasıl yapacağımıza dair soru sormak yerine hayali olarak uzaya çıktık, kendi uçağımıza binerek hindi gibi kabarıp; bastı seçmen “evet”i…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu gerçekçi ve dobra dobra yazınız için teşekkürler... Size katılıyorum ve yazınızı paylaşıyorum. Saygılar...

şule yüksel öztürk 
 16.06.2011 23:18
Cevap :
Duyarlılığınız ve paylaşımınız için teşekkür ederim.  17.06.2011 22:38
 

Bizim burada mıhaliflere polis eşliğinde vergi denetimleri başlamış. Mesela Saadet Partisi ilçe başkanının işyerini denetlemişler bugün. Selamlar, saygılar.

Ayrıntıda gezinmek 
 16.06.2011 2:11
Cevap :
Demek "ileri demokrasi" dahada ileri gidecek!  16.06.2011 11:51
 

Sayin Tüfekci Türkiye´de yaklasik 4 milyon asgari ücretli var. Yine yaklasik olarak ,9 milyon 288 bin emekli sayisi mevcut. Bu durumda kendilerine verilen 600 lira asgari ücretle ve kendilerine ödenen 600 ila 800 lira arasi emekli ayligindan saniyorum herkes memnun. Asgari ücretlinin 2002 yilinda ki asgari ücretiyle satin aldigi ekmek sayisinin 2011 yilinda ki ekmek sayisindan 300 adet fazla oldugunun hesabini yapamiyorsa daha dogrusu yasamin idamesi icin önemli olan ekonomik durum degilse söylenen her söz, yazilan her satir abesle istigalden öte bir girisim olacaktir. Allah memurlarin, iscilerin ve emeklilerin tadini bozmasin, ayliklarinin alim gücü 2002 yilindan daha da azasin diyelim ve artik matematigin bile bizim toplumumuzda yalan söyler oldugunun altini cizelim yeter.

Utku Aksu 
 14.06.2011 19:38
Cevap :
Halk yeni CHP'nin projelerini yeterince inandırıcı bulmadı,güvenemedi.Daha kötü olabilme ihtimalinden korktuğu için AKP'ye yöneldi.Uzatmak mümkün AKP'nin başarısını halkta gerçekten umut ve güven yaratamayan muhalefete borçlu olduğunun altını çizelim şimdilik. CHP'de şimdiden kazan kaynamaya başladı,kurultay filan.Oysa yapılması gereken hatalardan ders çıkararak kenetlenip iki yıl sonraki yerel seçimlere hazırlanmak olmalı...  15.06.2011 16:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1114
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 825
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster