Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

22 Ağustos '08

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
2765
 

Şapka deyip geçmeyin

Şapka deyip geçmeyin
 

Şapka ve şapkalar


Sevgili (MB) Milliyet Blog ve Antidepresan T.A.Ş Arkadaşlarım...!

Şayet, müsaadelerinizle yine size bir önemli ve simgeleşmiş bir giyeceğimiz olan "ŞAPKA" dan bahsetmek istiyorum. Şapka bir aksesuar giyeceği gibi de modacılar tarafından kabullenmiş olsa dahi, aslında başımızı güneşten, sıcaktan ve yağmurdan, kardan, soğuktan koruyan bir başlık giyeceğimizdir.

Atatürk 1924 yılında Kastamonu’da yaptığı konuşmasında “Uygarım diyen Türkiye Cumhuriyeti halkı, yaşayış tarzıyla ve dış görünüşüyle uygar olduğunu göstermek zorundadır” derken, Türkiye Cumhuriyeti’nin rotasını Batı’ya çevirdiğini belli ediyordu ve diyordu ki; “Ayakta ayakkabı ya da fotin, bacakta pantolon, yelek, gömlek, kravat, yakalık, ceket ve doğal olarak başta, güneş gölgeliği olan başlık. Bu başlığın adına şapka denir.”

Sarıktan fese, festen şapkaya geçilmiştir. Osmanlıda, çok çeşitli başlıklar kullanılırdı. En yaygını ise "kavuk" ve "külah"tı. Saraydaki yüksek rütbeli subayların giydiği başlık çeşidi 43'e çıkmıştı. Hükümet ve devlet görevlilerine ayrılan başlık sayısı ise 27 idi. Hiç kimse kendine ait olmayan bir başlığı başına koyamıyordu. Sadrazamdan kâtibe kadar herkes, şapkalarından tanınırdı. Bu mezar taşlarına bile yansıdı.

Fese geçiş, o tarihi takip eden günlerde, Akdeniz'de seferde bulunan Kaptan-ı Derya (Deniz Kuvvetleri Komutanı) Koca Hüsrev Paşa, Sultan İkinci Mahmud'un, Yeniçeri Ocağı'ndan geriye hiçbir alâmet ve kıyafet bırakmak istemediğini öğrenince, Tunus'tan bir miktar kes alıp tayfalara giydirdi. İstanbul'a döndüğünde, subaylarıyla birlikte Padişah'ın huzuruna başında fesle çıktı. Fes, yenilikçi Padişah'ın hoşuna gitti.

Tunus'tan hemen elli bin adet fes getirtildi. Osmanlıdaki ilk fabrika sayılan İstanbul Eyüp Sultan'daki Feshane, devlet memurlarına fes başta olmak üzere başlık yetiştirmek için kurulmuştu. 1111'de çıkartılan bir kıyafet nizamnamesiyle de fes resmî başlık oldu. Zamanla moda haline geldi. O kadar ki, bir dönem kadınlar bile kullandı.

Fötr tarzı kova şeklindeki şapkalar ise son zamanlarda modacıların bir numaralı gözdelerinden. Oval ve köşeli yüzlere çok güzel giden bu şapkalar havanıza daha cici, romantik bir hava katıyor.

Evet biliyoruz kışa daha çok var; ama modacılar işin içine girince şapkalar birden revaçta olmaya başladı, ne yapalım? Hele hele bu şapkalar böyle sevimli olursa gel de takma! Genellikle koyu renklerde karşımıza çıkan fötr tarzı, kova şeklindeki ve melon şapkalar tam da sonbaharın havasına ve trendy kızlara göre. Özellikle melon şapkalar birçok yıldız tarafından da tercih ediliyor. Elisha Cuthbert, Lindsay Lohan ve Fergie tarzlarını boşuna, Charlie Chaplin’in yarattığı ve tarzıyla bütünleşen bu şapkalarla tamamlamıyorlar demek ki. Her tarzla kombine edebileceğiniz melon şapkalar daha sıra dışı ve uçuk bir görünüme sahip.

Kasket ise, Fransızca casquette'den gelir. Erkeklerin giydiği, güneş için önünde siper bulunan bir başlık. Anadolu'da köylüler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Arka tarafı 5, 7 ya da 9 köşeli olabilir. sonuncusu Kastamonu kasketi olarak tanınır. Günümüzde kadınlar tarafından da kullanılmaktadır.

Bu konuda daha geniş bilgiye sahip olmak isteyen arakadaşlarıma, resimleri ile geniş bilgiyi, aşağıda vereceğim web linkinden kolaylıkla izleyip, fikir ve bilgi edinebilirler..

http://necipkoni.tr.gg/%26%23350%3Bapka-ve-%26%23350%3Bapkalar.htm

Sizlere bol bol sevgiler ve saygılar sunarım, efendim...
NECİP KÖNİ - İSTANBUL / TR

*RESİM*faydalibilgiler

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O kasketli delikanlı burktu yüreğimi... Şapka çıkarırım sana abim...

yeşilsoğan 
 25.08.2008 20:34
Cevap :
MERHABALAR LEVENT`CiGiM..! BENDE GOZLERiNDEN OPERiM..! EN YAKINDA GORUSMEK DiLEGi iLE..! KISMET iSE CUKUROVA`da iLK YUZ YUZE TANISMAYI SENiNLE YAPMAK iSTERiM DOGRUSU..! CANA YAKIN..MENiM CAN QARDASIM..! :))) NECiP KONi - ADANA / TR  26.08.2008 14:28
 

Şapka konusunu yazınca,çok eskilere gittim ve rahmetli babacığımın taktığı şapka geldi aklıma,resimlerde aynısını görünce içim cızzz etti bir an,,,yazınız çok güzeldi,,,paylaşım için teşekkürler,,,,,,sevgiler,,,,,,,,,,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 25.08.2008 14:27
Cevap :
MERHABALAR SEVGİLİ "ALYOŞA-Sevmek güzeldir. " GERÇEKTENDE ŞAPKANIN HEPİMİZDE İYİ veya KÖTÜ BİR HATIRASI,ANISI OLMUŞTUR..! BENİM RAHMETLİ BABAMINDA HATIRLADIĞIM KADARI İLE (Gri+Bej) İKİ ADET FÖTR ŞAPKASI VARDI..! ESKİDEN SOĞUK HAVALARDA MAÇLARA GİDERKEN ERKEKŞERİN %80' İ ŞAPKA GİYERLERDİ BAŞLARINA..! GÜZEL ŞAPKALAR BAYANLARADA ÇOK YAKIŞIYOR ASLINDA..! :))) ELBETDE ŞAPKA BİR SİMGEDİR,BİR KÜLTÜRDÜR..! BEN HER ZAMAN ŞAPKA TARAFTARI BİR KİŞİ OLARAK ŞAPKAYI SEVERİM..HATTA AMERİKA SEYAHATİMDE BİR TANEDE KENDİME (COWBOY) ŞAPKASI ALMIŞTIM..! SİZE SEVGİLER ve SELAMLARIMI TAKDİM EDERİM EFENDİM..! YORUMUNUZ İÇİNDE AYRICA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM..! NECİP KÖNİ - İSTANBUL / TR  25.08.2008 15:48
 

Kırmızı şapka çok güzel görünüyor. Çok severim şapka takmayı. Yazınızla ilginç bilgiler vermişsiniz. Teşekkürler. Sevgiler.

Nilgün Akad 
 24.08.2008 14:43
Cevap :
MERHABALAR,NİLGÜN HANIMCIĞIM...! TATİL SONA ERDİ HERHALDE..? :)) BENCEDE ŞAPKA HANIMLARADA ÇOK YAKIŞIYOR...KIYAFETİNE UYGUN GİYMEK KAYIDI İLE ELBETDE..! YORUM ve KATKINIZDAN DOLAYI TEŞEKKÜRLERİMİ SUNAR,SEVGİ ve SELAMLARIMI YOLLARIM..! NECİP KÖNİ - İSTANBUL / TR  24.08.2008 15:16
 

Bazı şapkalar sahibiyle özdeşleşiyor...Tarihe geçiyor...Sadri Alışık'ın şapkasıyla selamı :)) Öztürk şerengil'in ''Şepkemin altındayım ''deyişleri gibi...Atatürk'ün beyaz fötr şapkaları da bir başka yakışırdı hani :)) Ben de kışın babamdan kalan siyah kasketimi giymeyi çok severim...Selam ve sevgilerimle...

Mesut Selek 
 24.08.2008 14:43
Cevap :
SEVGİLİ PEK MUHTEREM,ASLİ BAŞKANIM MESUT BEYCİĞİM...! MERHABALAR...! DEDİĞİNİZ GİBİ BAZI KİŞİLERDE ŞAPKA ADETA BİR SİMGE OLMUŞ...! İSTANBUL BUGÜNDE ÇOK ÇOK SICAK VE DIŞARI ÇIKARKEN MUTLAKA BAŞIMIZA BİR ŞAPKA TAKMAKTA BÜYÜK FAYDA OLACAĞI KANISINDAYIM...YORUMUNUZ ve KATKINIZ İÇİN ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM...! SEVGİLER ve SELAMLAR...! NECİP KÖNİ - İSTANBUL / TR  24.08.2008 15:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 8278
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster