Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '09

 
Kategori
Şarap
Okunma Sayısı
1333
 

Şaraba yolculuk !

Şaraba yolculuk !
 

Ratskeller Mahzeni, Bremen-Almanya


 

Hay Allah!! Belediye binasının altında da Şarap Evi mi olur diye sormuştum kendime, ilk gördüğümde. Sonraki yıllarda Bremen'e her gidişimde mutlaka uğradım o tarih kokan mekana.

Ratskeller'dan bahsediyorum. Kuzeybatı Almanya'nın şirin liman kentine damgasını vuran 600 yıllık Gurme Restoranı. Ayrıca, Almanya'nın en eski şarap mahzeni olup 1653 rekoltesi Rüdesheim şarap fıçısı da hâlâ buradadır. Bu arada, 1727 yılına ait dünyanın en eski içilebilir şarabının bir şişesi Hollanda'da 2005 yılında düzenlenen bir müzayedede 5 bin 520 euro'ya alıcı bulmuştur. Bu bir Ratskeller şişesidir.

Dünyanın dört bir yanından insanlar şarap kokulu tarihi içlerine çekmek için mutlaka Ratskeller'a uğrarlar. Küçücük giriş kapısının hemen yanında Grimm Kardeşler'in mızıkacıları karşılar sizi. Müzisyen olma hayaliyle evden kaçıp Bremen'e gelen eşek, köpek, kedi ve horozu hatırlıyorsunuz, değil mi? Dileklerinin gerçekleşmesi arzusuyla eşeğin ayaklarına dokunmaya başlayınca insanlar, yarım asırlık bronz heykelin o bölümü pırıl pırıl olmuştur.

Birkaç basamak indikten sonra girersiniz içeri. Yüzünüze vuran havayı ve kokuyu tarife imkan yoktur. Devasa fıçılar ve upuzun masalar karşılar sizi. 600 yıllık mahzende 10 ayrı oda-salon vardır. En meşhuru da, l’Orchidée olarak lanse edilen ve geçmişte Johannes Brahms, Otto von Bismarck ve Kaiser Wilhelm'i de misafir etmiş olan imparatorluk odasıdır.

Ratskeller'de çeşitli atraksiyonlar vardır. Ne şekilde yiyip içeceğinize karar verebilirsiniz. İster mükellef bir yemek yersiniz, isterseniz salt şarap tadımı yaparsınız. Tek sayfalık bir menüleri vardır. Mesela, benim sevdiğim karides çorbası ve pisi balığı yerseniz ve de yanında 2 kadeh şarap, 30 euro civarında bir hesap ödersiniz. Ama ben daha ferah bir yerde yemeğimi yiyip, Ratskeller'a sadece şarap tatmaya gitmekten keyif alıyorum. Elinize şarap kupasını veriyorlar ve 2 saat süre içinde 5 değişik şarap tadıyorsunuz. Damaktaki tatları temizlemek için de su ve ekmek bulunuyor. İsterseniz tattığınız şaraplarla ilgili sizi bilgilendirecek bir görevli de size eşlik ediyor. Her yerde olduğu gibi, Ratskeller'da da bol Japon turist çarpıyor göze. Bu arada, önemli bir not; son derece tecrübeli garsonlar sizin alkolden etkilenişinizi devamlı gözlüyor ve sarhoş olmanıza izin verilmiyor. Böyle bir durumda, kendinizi bir anda kapının önünde bulabilirsiniz. Bu seansın şimdilerde fiyatı 22.50 euro.

Ratskeller'la ilgili size aktaracağım en enteresan bilgi ise, içerideki özel tarihi odacıklarda tek ya da eşinizle, sevgilinizle mum ışığı altında özel bir yemek yemeyi tercih ederseniz, 140 euro civarında bir bedeli gözden çıkarmanız gerekmektedir. Fakat bu küçük odaların kapısında bir de uyarı notu var!

"Odaya 2 kişi girilmesi durumunda kapının açık tutulması şarttır!"

Hadi gülümseyin :)

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocam, bizim adanin dogusunda sarap evleri vardir. Local saraplari tatma solenini hatirladim. Yaz gelse de yolum dusse! Saglik ve saygiyla ps: Milor abimi catlat derken markalar ozelliklerle dolu bir yazi kast etmistim. Onun icin bunlari saymam bekliyorum.

Newyorker 
 26.01.2013 5:19
Cevap :
Anladım seni dost, siparişin alınmıştır; tez zamanda servis edilecektir:) Teşekkürler, sevgiler.  26.01.2013 11:37
 

Muasır medeniyete ait kesitleri, kareleri paylaştığınız için teşekkürler, Yazınızı okurken kısa bir gezinti de aynı atmosferi teneffüs etmiş gibi oldum. İlgimi çeken diğer bir nokta alkol alan müşteriye karşı doz aşımı esnasında garsonun müdehale edebilmesi. Bir an kendi ülkem de düşündümde! istisnalar dışında, en lüks restoranından tutunda herhangi bir kuytu da salaş bir mekanına kadar hiç bir işletme "müşteri velinimettir" mantığından hareketle asla! böyle bir uygulamaya kalkışmaz! Sevgiler, Saygılar sunarım.

Naile ASLAN 
 16.10.2009 20:26
Cevap :
İnanıyorum ki onlar da bir günde böyle olmadılar. Ülkemizde de çok büyük gelişmeler oluyor. Ben çok umutluyum. Şu anda bu mesajı size Brüksel'den yazıyorum ve akşam gittiğim kafede herkes fosur fosur sigara içiyordu.. Oysa biz temiz havaya kavuştuk. Bu bir devrim.. Çok teşekkür ederim, sevgiler.  17.10.2009 2:23
 

İlginç bir yolculuk yaşattınız. Özellikle son cümle, değerlere verilen önem ve saygıyı yansıttı. Benim bağ bozumu yazımın tarihsel devamı gibi... Kaleminiz daim olsun.

Ayten Dirier 
 16.10.2009 15:22
Cevap :
Çok teşekkür ederim Ayten Hn, sevgiler..  17.10.2009 2:19
 

Efendim, saygılarımla; Almanya'da kaldığımız yerleşim biriminin ismi Achim idi Verden(Aller) kazasına bağlıydı. Ama Bremen'e de 18 km. uzaklıktaydı. Alış-verişlerimizi yapmak için her zaman Bremen'e giderdik. Sorsanız ki, ne kadar tanıyorsunuz Bremen'i ? Hemen hemen hiç tanımıyorum. Tek tanıdığımız yerler büyük alış-veriş mağazalarının bulnuduğu merkezdi. Tabi mızıkıcıları ve onların olduğu yeri ziyaret etmiştik. Ama o zamanlar ufkumuz bu kadar geniş değildi. Çünkü 16 yaşımdaydım. Sizin bu şaraba yolculuk yazı diziniz de bir hayli ilginç. Kaleminize ve gönlünüze sağlıklar dilerim. Bu anılarınızı ve gördüğünüz yerleri bizimle beraber paylaşmanız da büyük bir incelik. Efendim çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın . Görüşmek üzere.

Recep Altun 
 15.10.2009 23:23
Cevap :
Çok teşekkür ederim Recep Bey, Brüksel'den selamlar.  17.10.2009 2:19
 
Toplam blog
: 462
Toplam yorum
: 8321
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1152
Kayıt tarihi
: 07.03.09
 
 

Ne güzel bloglar yazdık, ne muhteşem dostluklar kurduk; onlar kaldı baki... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster