Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mart '11

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
945
 

Şarkısı susmuş insanlar

Şarkısı susmuş insanlar
 

Geçenlerde bir arkadaşımla sohbet ediyorduk. Konu, ortak bir dostumuzun son yıllarda olumsuz yönde değişen kişiliğine geldi. Arkadaşım, o ortak dostumuzla ilgili bir şeyler söylemek istedi, ama bir türlü söylemek istediği cümleyi bulamadı. ' Yorgun mu desem, neşesiz mi desem, hayata küsmüş mü desem... ' diye sıralıyordu cümlelerini ki, o anda ben ' O'nun içindeki şarkı sustu ' deyiverdim. Arkadaşım ' Hah! işte ben de bunu demek istiyordum ' dedi.

Lise yıllarımdan beri - çünkü öncesinde var mıydı, hatırlamıyorum - içimden hep şarkılar söylerim. Bazen çok sevdiğim bir sanatçının sesinden dinlerim, bazen de sözleri olmayan bir beste çalar durur içimde. Tabii anladınız ' İç ' dediğim şey ruhum, iç dünyam oluyor burada.

İçimdeki şarkıyı en yüksek volümde duyduğum anlar, arabayla dere-tepe dolaştığım anlardır. Hele bir de çam ormanlarının, denizin görüntüsü varsa karşımda; o şarkıyı dinlemekle kalmaz, sanki bir çift kanat takıp havalanırım gökyüzüne, beyaz güvercinler misâli; Otomobil uçar gider / Ömrüm gibi geçer gider / Ben talihin peşindeyim / Talih benden kaçar gider.

Hüzünlüysem, kendimi yalnız hissediyorsam, geçici bir çaresizlik durumu yaşıyorsam içimdeki şarkılar da makam değiştirir, hüzzam olur aniden. Hüznüm uzun sürmüşse ' Bir rüzgardır gelir geçer sanmıştım / Meğer başımda esen kasırgaymış ' der, susturmam şarkılarımı gene de.

Kimi zaman çok ama çok neşeli olsam da hüzünlü türküler çalar durur içimde. Bu türkülerin içinde biri vardır ki, içimde en çok onun güftesi, bestesi dolanır; Bülbülüm altın kafeste / Öter âheste âheste. Ah! o nakarat bölümü yok mu bu türkünün, yüreğimin ucu tutuşur, gün boyu dilimden düşürmem; Ben sana dayanamam yârim / Ben sana aldanamam / Ben sana güvenemem.

Müzik, ruhun kirlerini temizler bir anlamda. Bu yüzden müzikle tedavinin gücüne de çok inanırım. Bırakın insanları, diğer canlılar bile etkileniyor müzikten. Geçen pazar arabayla dolaşırken tanıştığımız bir çobandan rica etmiştim, sürüsüne seslenmesini. Nasıl güzel bir seslenişti o, anlatamam. Çekinerek bir kez daha istedim, bu kez daha neşeyle seslendi koyunlarına. Ve inanın hepsi de dönüp baktı çobana. Bu müzikli dili öyle seviyorum ki...

Ruhunuzu yorgun, örselenmiş hissettiğiniz bir gün radyonuzda neşeli şarkıların olduğu bir kanalı açın ve sözlerine kendinizi vererek Türk Sanat Müziği dinleyin. Bakın nasıl koşup gelecek anılarınız, nerelere gideceksiniz dinleyince. Ya da Nat King Cole'den Unforgettable, Barbra Streisand'dan Somewhere over the rainbow, Leonard Kohen'den I am your Man, Bryan Adams'dan When a Man Loves a Woman dinleyin. Ruhunuzun hafiflediğini, müzikle onarıldığını hissedeceksiniz inanın bana.

Çok sevdiğim, önceki yazılarımdan birinde de yazdığım bir Çin Atasözü vardır; Yüreğine yeşil bir dal yerleştirirsen, şarkı söyleyen kuş, gelecektir. Bence hem o yeşil dalı, hem de müziği yerleştirelim yüreğimize. Şarkı söyleyen kuşlar bizim kendi müziğimizi duyup gelsinler. İçimizde hep güzel şarkılar olsun; kimi zaman coşkulu, kimi zaman hüzünlü, kimi zaman ağır-aksak, ama hep olsunlar, susmasınlar. Şarkısı susmuş insanlardan olmayalım hiçbir zaman. Eksik olan tek, ağıtlar olsun içimizde.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çocukken okuduğum ve bütün ilk gençliğimde beni etkilemiş bir kitap vardır şeker portakalı okudunuz mu bilmem işte o kitaptaki kahraman içinde şarkı söyleyen bir kuş olduğuna inanıyordu hepimiz içimde o şarkı söyleyen kuşla doğuyoruz ama zamanla susuturuyoruz onu ya da susturuyorlar. Sizin şarkınızın hiç susmaması dileğiyle sevgiler

Çakma Kontes 
 10.04.2011 20:26
Cevap :
O kitabı biliyorum ama, okumamıştım doğrusu. Her insanın içinde şarkılar vardır aslında. Yaşamın karmaşasından gelen seslerin arasında o şarkının sesini seçemezler çoğu zaman. Ben, o sesi seçenlerdenim işte:) Gayet iyi farkındayım ki, sizin de şarkılarınız var:) Güzel dileğinizi ben de sizin için diliyorum, sevgilerimle...  11.04.2011 23:11
 

İnsanı rahatlatır, gerginliklerden alı koyar, yaşama daha mutlu ve umutlu bakmaya yol açar. Şarkılar hüzünlü bile olsa. Ama bizdeki yanlış hep dinlemek ve izlemek. Bizzat rol alıp söylemek ve hayatı oynamak gerek. Selam ve saygılar.

Turbest 
 04.04.2011 14:37
Cevap :
Bu gerçeği bilenlerdensiniz, ne güzel. Şarkınız susmasın hiç. Selam ve saygılar size de...  06.04.2011 22:45
 

Güleceksin ama, içimden şarkı söylemeyi yalnız bana mahsus zannederdim... Kavga ederken bile içimden şarkı söylediğimi bilirim. Nereden kaldı bu güzel alışkanlık bilmiyorum? Ama taa çocukluğumuzdan olmalı. Evlerde radyolar yokken bile kahvelerde sesi sonuna kadar açılan gramafonlar vardı. Z. Müren'in, S.Ayla'nın, H.Yüceses'in, M.Senar'ın, A.Yüce'nin o unutulmaz şarkıları. O güzelim şarkıları duya dinleye büyüdük. Sonra radyolarda müziğin binbir çeşidi... Şimdiki nesille aramızdaki en büyük fark o şarkılar bence. Ne iyi ettin de bu konuyu yazdın. Sevgiler selamlar arkadaşım.

hazandagüzeldir 
 25.03.2011 22:47
Cevap :
Sevgili Taner, gülmem, merak etme. Ben de uzun süre senin gibi düşünmüştüm. Şu anda içimde hüzünlü bir melodi çalıyor. Keşke neşeli bir müzik çalsaydı da neşeyle cevaplasaydım yorumunu. Zeki Müren'in bazı şarkılarına çocuk yaşlarımda bile ağlardım. Eski şarkılarda duygu varmış, şimdikiler çok satma amacı güttükleri için duygu kaygısı olmadan çıkıyorlar piyasaya. Şarkın susmasın asla...Sevgilerimle...  26.03.2011 23:08
 

"Ah, bu şarkıların gözü kör olsun!" diye neden ilenmişler bir türlü çözemem. Bir de yeni şarkılarda o "eski"nin tadını bulamam...İkinci bir S. Kaynak, S.Pınar, A.Anıl, R.Fersan yok! Tıpkı bir İsmail Dede, Hacı Arif Bey, Tatyos Efendi olmayacağı gibi. Bir de Tasavvuf müziği çok dinlendirir beni. Huzur verir... Harika bir blog olmuş sevgili Tülin. Dilerim, içindeki şarkı hiç susmasın. Sevgi ve muhabbetle...

Melek Koç 
 25.03.2011 17:07
Cevap :
Sevgili Melek, sanırım şarkıları dinleyince geçmişteki yaralarımızı hatırladığımız için olmalı. Ben de bulamıyorum yenilerde, eski şarkıların tadını. Yorumları, çok hüzünlü bir ruh haliyle cevaplıyorum şu an. Az önce öyle bir şarkı dinledim ki, gözlerimden yaşlar süzüldü. Müzik böyle bir şey işte. Yüreğini hem yıkar, hem yıkar insanın. Dileğin, dileğimdir. Sevgilerimle...  26.03.2011 23:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 261
Toplam yorum
: 2348
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2188
Kayıt tarihi
: 23.07.07
 
 

1954 Antalya doğumlu ve Antalyalı'yım. Ülkemin ve özellikle bu şehrin sevdalısıyım. Sanatın pek çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster