Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Kasım '09

 
Kategori
Spor Eğitimi
Okunma Sayısı
1983
 

Seçmeli dersleri öğrenciler değil, Müdürler seçiyor!!!

Türkiye'deki okulların büyük bir bölümünde seçmeli dersler, öğrencilerin görüşleri alınmadan müdürler tarafından seçiliyor.

Seçmeli dersler sene başında öğretmenler kurulunda seçilip bırakılıyor. Kim tarafından tabiki müdürler tarafından. Halbuki seçmeli derslerde öğrencinin görüşünün alınması lazımdır. Yönetmelik öyle diyor.

İşte Milli Eğiim Bakanlığındaki seçmeli ders çarpıklıkları:

İlköğretim haftalık ders çizelgesinde seçmeli derslerle ilgili şu ibare bulunmaktadır: Okutulacak seçmeli dersler, öğretim yılı başında okulun ve çevrenin şartları, öğrencilerin ilgi, istek ve ihtiyaçları ile velilerin görüşleri de dikkate alınarak “Seçmeli Dersler” bölümünden öğretmenler kurulunca belirlenir. Peki öğrenciye hangi dersi seçeceksin diye soruluyor mu? Öğrenciye seçmeli dersi seçtiğine dair bir belge veriliyor mu? Malesef hayır. Milli Eğitim Bakanı nasıl olur da böylesine bir sözü kesinliği olmadan söyler. Sayın Bakanımız: "beden eğitimi dersini öğrenciler seçmiyor" diyor. Tabi ki seçmez. Seçmeli dersler müdürlerin tekelinde olursa seçilmez tabi ki. 30 kişilik bir sınıfta en az 20 kişi beden eğitimi desini seçecektir. Çünkü öğrencilerimiz soruyor bize hocam neden seçilmedi ki diye? Buyrun Sayın Bakanım bu soruya da cevap verin. 3 yıldan beri başımızın belası olan spor etkinlikleri dersini kaç tane öğretmenim seçiyor, kaç öğretmenim seçmiyor. Müdürlerin görüşü aynen şöyle "1 saat beden eğitimi dersi var, adam olana çok bile". Durum böyle olursa nasıl seçilsin bu dersler. Sitede bir çok arkadaşım yazıyor, neden seçemiyoruz diye. MEB tamamiyle değişmedikten sonra asla ve asla seçilmez. Sistem baştan yanlış, bir yer yapılırken, diğer taraf yıkılıyor. En basit örneği hemen vereyim: TTKB çıkardığı yazı ile bu sene Spor etkinleri derslerinin 4.5. sınıflarında beden eğitimi öğretmeni tarafından okutulamaz dedi. Peki bu derslere kim girecek sınıf öğretmeni ya da idareciler. İdarecilere ek ders olsun diye çıkarılan bu maddede öğrenciler düşülmemiş. Ama idareciler düşünülmüş. İşte bir taraf yapılırken diğer taraf bozuluyor. Öğrenciyi düşünen yok. Hem 4.5. Sınıflarda beden eğitimi dersine giren bir beden eğitimi öğretmeni nasıl olur da adı spor olan bir derse giremez hala anlamış değilim. Bu nasıl bir eğitim sistemi onu da anlamış değilim. Bu maddeyi çıkartanlar da hala koltuklarında oturuyorlar orası da ayrı bir mesele. Bırakın seçmeli dersleri okullardaki öğrenciler seçsin. Müdürler seçmesin. Öğrencilere seçmeli dersleri seçtiklerine dair bir belge verilsin. Türkiye'deki bir çok okulda bu uygulama uygulanmıyor. Bu uygulamalar yapılsın ondan sonra görelim bakalım öğrenciler beden eğitimi dersini seçiyor mu, seçilmiyor mu? Kerem BALYEMEZ webkerem@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın öğretmenim.. Haklısınız.. Öğrenciler varsa yoksa ÖSS'ye hazırlandıkları için, ÖSS'de çıkmayan derslerin idareciler ve velilerin gözünde hiç bir değeri yok. Ayrıca MEB'de alınan kararlar da öğrenciyi ve eğitimi düşünerek alınmış kararlar değil. Amaç, birilerinin çıkarlarına hizmet etmek. Sizin dersiniz tabii ki kıymetli. Kıymetsiz ders yoktur. Çocuğun gelişiminde sosyalleşmesinde hepsi gereklidir. Bunu idrak edebilecek yönetimimiz yok..Mesele bu..Saygılar..

şule yüksel öztürk 
 30.11.2009 22:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1009
Kayıt tarihi
: 12.10.09
 
 

Avşar İÖO / Konya Beden Eğitimi Öğretmeni 2003'te Niğde Üniversitesi AKSARAY BESYO Bölümünden mez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster