Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '08

 
Kategori
Antalya
Okunma Sayısı
1813
 

Seksi Aralık Mavisi

Seksi Aralık Mavisi
 

Akdeniz’den şimdi geldim, yine maviye boyandım.

Her gün Akdeniz’e ulaşıyorum, yürüyerek on dakikamı alıyor. Sanki her gün bir farklı Akdeniz. Veya ben hergün farklı bir Akdeniz görmek istiyorum.

Yazın sıcağındaki nemle örtüşmüş Akdeniz’i sevmiyorum. Akdeniz, bunaltıcı yaz sıcağında terliyor, terini atmak için öğleden sonraları çırpınmaya başlıyor, dengesiz bir çırpınış bu, hani terden bunalmış kadın gibi, durulanmaya bir çaba var sanki.

Yaz gecesinde ay ve yıldızlarla sevişirken bile terliyor Akdeniz… sevişesi bile gelmiyor. Ama ya şimdi, Aralık ayında…öyle mi Akdeniz?

Aralık ayı bir başka seksi, bir bakşa mavi Akdeniz’de…Maviye boyamak istiyor, yaza inat. Sanılır ki; Akdeniz, bir tek yazın boyayabilir maviye insanı, aşkı, geceyi, gündüzü, sesleri, şiirleri…siz bir de Aralık’ta görün o maviyi.

Yaza inat bir mavi bu…seksi bir Aralık mavisi.

“Sessizdi yeryüzü
Yeryüzünde biricik Akdeniz vardı
Akdenizde
Yalnız ikimiz.

Beni seviyor musun dedim,
Yumdu gözlerini uzaklığa,
Tam sorulacak an, diye gülümsedi,
Tam sorulacak yer.”

Ve aniden bir uçak geçer üstünden, maviyi selamlar, göz kırpar Akdeniz’e, içten ama muzipçe gülümseyerek…

“Deli gibi bir gürültü, ansızın,
Yırtılırcasına yarılır sessizlik,
Düşünür Akdeniz.

İşte uçaklar geçer havalarından
Kalır mavilik üstünde apak izleri,
Akdeniz anlar ve sever.”

Aralık ayında bir deli seksilik sarar Akdeniz’i...Tahtalının dorukları ile öpüşür, şimdiye kadar sakladığı portakal,limon çiçeği kokularını bulaştırır Tahtalı’ya…günahına girer.

Bazen oynak, bazen okşanmış sakinlikte…hani tam da çarşaf serilmiş gibi.

Kimi zaman volkan, sanırsın ki az sonra lavlar püskürtecek. Kayalara çarparken inatlaşır yağmurla, seksi seksi vurur kayalara…

Mahrem yerleri tuz kokar, yosun kokar…dalgalarla sevişen kayalık olasınız gelir…

Gök mavisi ile buluşur, iyice eğilirler birbirlerine. Gök ve deniz aynı düzlemde buluşurlar, rüzgar ıslık çalar…


Beran Uzer
1 Aralık 2008

http://www.birmilyonkalem.com/

(Şiir bölümleri ; Fazıl Hüsnü Dağlarca / Akdeniz Şiirleri’nden)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Alışmışım Aralık ayının soğuk, buz gibi nefesine de böyle tabir edilmesi hoşuma gitti nede olsa Aralık doğumlu bir Yay burcuyuz ilk defa birinin Aralık için böyle hoş bir tabir kullanması hoşuma gitmedi desem yalan olur haaa akdenizmi bir karadenizli olarak benim için daima ikinci planda kalır yazınız ve şiiriniz birbirini çok güzel tamamlamış selamlar sevgiyle kalın.

emekli 
 05.12.2008 21:50
Cevap :
:) Sevgili Çarşambalı, Aralık ayı da seksi mi olurmuş diye düşünen olabilir ama oluyor valla:))) teşekkür ederim içten yorumun için...sevgiler,iyi bayramlar  05.12.2008 22:00
 

Tam bunalmışken gri Ankara'dan bayram öncesi; Akdeniz'i böyle anlatırsanız, ege'ye dikiliye yönelecek adam pataraya kadar gider kumsala atar kendini.. tam anlatılacak an; tam gülümseme,,, çok sevgiler iyi bayramlar..

Salih ERDAGI 
 05.12.2008 14:24
Cevap :
:)Merhaba, ben de bayramda bu güzlim Akdeniz'i terketmek durumundayım..Ankara'nın grisine doğru. Ama Çocuklarım ve torunum pembe yapıyor Ankara'yı:)) Özlemle koşacağım...sevgiler ve iyi bayramlar.  05.12.2008 15:55
 

Bu kadar asil bir tarzda yorumlanırsa... İnsanın kuçaklaşası geliyor; Akdenizin mavi sularıyla! Yaz aylarında: Çılgın ateşliyle olmaya yürek dayanmıyor! Küt küt atıyor! İmrenilecek muhteşem satırlar! Sevgiler!

Alev Meisel 
 04.12.2008 13:03
Cevap :
Siz İzmirdesiniz, Ege; Akdeniz'in yüreğinin yarısı:)...şöyle temiz bir tarafından bakın maviye...Aralık mavisine...eminim aynı satırları yazardık...çok sevgiler  04.12.2008 13:23
 

sabah işe gitmeden önce, üzerinizde bir şehir yorgunluğu varken okumayın. İnsanın içersinde bir ses ''hadi, şimdi gitmeyeceksinde ne zaman gideceksin be'' diyor. Sizi okumak keyif verdi güne. Saygılarımla.

Ehli Keyfim 
 04.12.2008 10:27
Cevap :
Sizi de maviye boyadı ise Akdeniz, ne mutlu bana:) Şehir yorgunluğunuzu alsın götürsün mavi...Akdeniz çok güzel bu günlerde...sevgiler  04.12.2008 10:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2268
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster