Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '11

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
466
 

Seni de bir kadın doğurdu!

Seni de bir kadın doğurdu!
 

???internet


Unutma, seni karnında dokuz ay taşıyan bir kadın dünyaya getirdi. Ayşe Paşalı, Arzu Yıldırım, İpek Tekin, Manisa'lı Şefika, Dilek Bostancıoğlu vb. kocaları yani bir erkek tarafından şiddete maruz kalıp, işkence edilen, bıçaklanan ve öldürülen bu insanlar bir anneydi, bir kadındı.

Ülkemizde erkekliğin ispatı, kadını aşağılamak, hakir görmek, dövmek, gerektiğinde vahşice işkence edip öldürmek midir? Bu erkeğin acizliğinin göstergesi değil midir?

Sanki; kadın erkeğin kölesi, ona biat edecek, iki adım arkasından gelecek, otur dediği yerde oturacak sus dediği yerde susacak, akşamda gönlünü hoş tutacak. Ondan sonra da erkekliğiyle gururlanacak, övünecek.

Her şeyden önce bu tip insanların tedaviye ihtiyaçları olduğudur. Çünkü, kadına şiddet her kesimde kendini gösteriyor. Töresel şiddetin yanında, eğitimsiz ve eğitim seviyesi yüksek erkeklerde kadına şiddet uygulamayı kendilerine bir hakmış gibi görüyor olmalarıdır..

Şiddete maruz kalan, eğitimli meslek sahibi bir kadının, çocuklarının yanında cereyan eden dayak olayını sineye çekmesi kadar kadını küçük düşürücü bir durum olabilirmi? Malesef kadına şiddet her kesimde oluyor ve bunun büyük bir kısmı gizli kalıyor. Özgüvenli ve canına tak eden kadın isyan ediyor, bir kısmı da bunu canıyla ödüyor.

Bu hadiseler oluyor ve yaşanıyor, erkeği caydırcı, kadını koruyucu düzenlemelerin yetersizliği bu tablolarla bizi karşı karşıya bırakıyor.

Biran önce, 11 Mayıs'ta İstanbul'da Dışişleri Bakanı Davutoğlu tarafından imzalanan '' Kadınlara Yönelik Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi'' TBMM'de onaylanıp yürürlüğe girmesi lazımdır. Hükümetin bu konuya hassasiyet göstermesi kadına bakış açısı bakımındanda önemlidir.

Kadından sorumlu Bakan, Fatma Şahin'e, gerekli destek verilerek kadına şiddet yasası bir an önce çıkmalıdır.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

KADINLARA İKİNCİ SINIF BİR YARATIKMIŞ GİBİ DAVRANAN KAFALARA/ Mesnevîden bir bölüm -------------------------------------------------------------------------------- İnsan, yiğitlikte Zaloğlu Rüstem bile olsa, Hamza’dan bile cesur olsa yine de hükmetme hususunda karısının esiridir. Görünüşte su, ateşten üstündür... Fakat ikisinin arasına bir tencere (sevgi) girdimi ateş o suyu kaynatır, buharlaştırır, yok eder. Görünüşte su nasıl ateşten üstünse sen de kadından üstünsün; fakat hakikatte ona mağlupsun, onu istemektesin. Kadınlar, akıllı erkeklere karşı galip gelirler; fakat cahil kişiler kadınları mağlup ederler. Bu tür cahiller, sert ve kaba olan insanlardır. Bunlarda acıma, lutfetme ve sevme duygusu azdır; çünkü yaratılışlarında hayvanlık duygusu üstündür. Sevgi ve acıma insanlık özelliğidir, hiddet ve şehvet ise hayvanlık.”

SAHAFÇA 
 15.11.2011 13:33
Cevap :
Değerli yazarım, yorum ve yazıya katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim. saygılaımla..   15.11.2011 16:09
 

Nasreddin Hoca fıkralarına döndü şiddet olayları, bugün de "Zevkten, yolda gördüğünü kadını öldüren bir adam"ın haberi vardı. Demokratikleşmek altında ihmâl ettiğimiz birçok değer var: "Eee, hoca durur mu, yapıştırmış tokadı"...

Ferhat Yıldız 
 30.10.2011 19:29
Cevap :
Erkek milletimiyiz yoksa tranvamı geçiriyoruz.Her zamankinden daha çok psikiatrik tedaviye ihtiyaç olduğu görülüyor. Saygılarımla..  30.10.2011 23:02
 

Yani diyorum ki Hasan Bey insanlık nereye? Çok üzücü hemde çok bir arpa boyu yol alamadık .Sevgiler.

Şennur Köseli 
 18.10.2011 13:03
Cevap :
Sv.Sennur Hn.cım, günümüzde insanlar o kadar bencilleştiler ki, uçurum dan aşağıya kaydıklarını bile bile yollarına devam etmekten kendilerini alamıyorlar. Buda dünyamızı yaşanmaz hale getiriyor. sevgilerimle.  19.10.2011 15:00
 

Hasan Bey artık bu konuda bu ortamda konuşmak bile istemez olduk kadınlar olarak.Hele şu son günlerde.İyi ki varsınız.

Şennur Köseli 
 18.10.2011 10:54
Cevap :
Ruh sağlığı bozuk kocanın iki çocuğu önünde karısına şiddet uygulaması, kadının feryadına komşuların yetişmesi, daha sonrada komşuların kocandan özür dile barışın, o erkektir olur böyle şeyler demesinden daha vahim ne olabilir. Toplumca benliğimizden uzaklaştırılıyoruz adeta. Sevgilerimle.  18.10.2011 12:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 461
Toplam yorum
: 695
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 1489
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Çevreye saygı, insanlık görevi olarak algılanmalıdır. Bankacılık ve finans yöneticiliği  uğraşım ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster