Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '06

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
1452
 

Sevgi yolu Mevlana

Sevgi yolu Mevlana
 

Mevlana Haftası bütün dünyada ve bizde sessiz sedasız kutlandı. Dünya’da çok önemli insanlardan olan Mevlana’ya yine Türk umursamazlığı ile şöyle bir değindik. Oysa birçok üniversitede kürsüler açılmıştır Mevlana için. Mevlana'nın insan düşüncesine verdiği en büyük mesaj Aşk, Sevgi ve Birliktir. O, dünyadaki bütün insanları birleştiren, hümanizmin babası büyük bir zattır. Belki de "hümanizm, Mevlana’dan ilham almıştır" diyebiliriz.

Bazen her şeyi batıdan alma hastalığımız nüksediyor. Oysa batı bilgiye ve değerlere önem veriyor. Bilgiyi ve değerleri tüm parasını ve enerjisini kullanıp alıyor. Sonra bize geri satıyor. Oysa Mevlana bizim kendi değerimizdir. O’na Amerika ve Avrupa’dan önce bizim sahip çıkmamız gerekirdi.

Mevlana sevgiye yürüyüştür. Bizatihi kendisi sevgi, sevgi yolu ve sevgiyle aydınlanmadır. Onun yolunda olanlar paralarını, altınlarını dağıtır, sevgi ve bilgiye koşarlar. Onun yolunda olmayanlarsa, sevgiyi ve bilgiyi bırakıp, paraya koşarlar. Hz. Mevlana öyle bir potadır ki oraya atılan her madde, orada yeteneğine göre en uygun gelişimini bulmuştur. Oraya düşen her parça güneşlere ışık salan bir hal almış, devlet başkanlarına buyruk yürütmüş, tahtsız taçsız gönüller hakanı sayılmış, ya da yokluğa karışmış, addan sandan geçmiş, insanlığa bir iksir olmuş, soluk alanların ciğerlerine işlemiş, yeni bir arayış gücü vermiştir.

İnsan, ne olduğunu anlamak için, nereden geldiğini anlamak zorundadır. Mevlana’ya göre böyle bir anlayış Yaratıcı kudretten koptuğunun bilincinde olan insanın nasibidir.

"Tanrı, ululuk sırlarını insanda belirtmiştir. İnsanın önünde canla, gönülle, bedenle gerçekten bir secde ettin mi ne yana dönersen orası gönlüne Kabe olur."

Mevlana yine bir beytinde:
"Bedenin her zerresinden bir feryat duy, bir inilti işit; çünkü sen büyük bir şehirsin; belki de bir şehir değil, binlerce şehirsin sen. Her şey sensin; her şeyden öte ne varsa o da sensin; O da senden ibaret."

İnsan geçirdiği bu kadar maceraya rağmen kendi değerinin henüz farkında değildir. Kendisini kuşatan dünyanın nice yokolmasına tanık olmasına rağmen kendi içinde sakladığı tufanların henüz bilincine varamamıştır.

En güzel görüş Mevlana’nın nazarıyla beslenmiş, gelişmiş, en tatlı ses Mevlana’nın konservatuarında ahenkleşmiş, beste olmuş, en gerçek bilgi Mevlana enstitüsünde metodlaşmış, şaheser vermiş, en insani duygu Mevlana’da olgunlaşmış, kudret haline gelmiştir. Mevlana, kendisine gönül verenleri hem kendi asıllarına kavuşturan, hem içinde bulunduğu çağa göre, topluma göre en yararlı olacak şekilde yetiştiren bir "İnsanlık üniversitesidir".

Mevlana, bizimle birlikte herkesi çağırmaktadır. Çünkü O, sevginin ve ümidin kapısıdır. Umutsuzluğun ve acımasızlığın, savaşlar ve işgallerle boy gösterdiği dünyada, O'nun fikirlerine ihtiyaç gittikçe artmaktadır. O'nun 'Gel' sözü, bütün bu kötülükleri yapanlar için de geçerlidir.

SONSÖZ: Bütün dünya Mevlana’nın kapısında durmalı, Ona ve fikirlerine sahip çıkmalıdır. Birbirimizi yemek yerine, Hepimiz bir Mevlana olup, "-gel yine gel kim olursan ne olursan ol yine gel" demeliyiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 24.08.06
 
 

Bursa İznik Elbeyli  İlköğretim Okulu Müdürüyüm. İyi bir miliyet okuruyum. Milliyet gazetesinin e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster