Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Şubat '13

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1571
 

Sevilmek

Sevilmek
 

Net'ten alıntıdır.


İnsanlara bakıyorum da…
Sevileyim de yandaş edineyim, destek toplayayım diye yapmadıkları numara, çevirmedikleri dümen, atmadıkları takla, girmedikleri kılık, takmadıkları maske kalmıyor.

Manevranın, taktiğin, kulislerin, hile hurdanın haddi hesabı yok.

Hele de asıl ölçü olan “HAK” ve “HAD” denen o iki muhteşem olgu rafa kaldırılarak sergilenen sevimlilikler, olumluluklar da cabası!

Üstelik, türlü yalan-dolan, cambazlıklar, dedikodu, iftira, hoşlanmadıkları insanları kötülemeler filan da bu yolla yapılıyor.

Arkadaşlar, “sevilmek” bir ölçü değildir.
Zira, sevmek-sevilmek-sevilmemek de iki türlü olur:

Bir, zaten bu tür şeyler yapabilen insanların gerçekten sevilmeyesi bir karaktere sahip oldukları için sevilmemesi vardır;

Bir de, böylesi sevilmeyecek karakterde olanların, zaten sevilesi insanları sevmemesi vardır.

Bu ikisi arasında da himalayalar vardır.

Sevilmeyesi karakterde olanlar yine ve ancak kendileri gibiler tarafından sevilirler. Ama ne var, kendileri de sahte olduğu için sevgileri de sahtedir. Bir de tabii onların numaralarına aldanıp da, gerçek yüzlerini görmeyi beceremeyen saftirik alık balıklar tarafından “belki” sevilirler. Lâkin bunlar da kalıcı değil, geçici olurlar… akıllarına bağlı, taa ki işin aslını anlayana kadar.

Aynı şekilde, gerçekten sevilesi insanlar da yine kendileri gibiler tarafından sevilirler, ancak onlar sadece ve sadece yine sevilesi insanlar tarafından sevildikleri için gerçek sevilen ve seven de odur zaten.

Sevilmeyesi karakterde olan yığınla insan varken, gerçekten sevilesi insan ise çok azdır. O yüzden gerçekten sevilesi insanların seveni de az olur.

Onun için sevileyim diye bu kadar takla atmanın bir gereği de yok esasen… zaten adım başı  kendi gibilere rastlar sevilmeyesi olanlar.

Yani önemli olan bir sevgiyi gerçekten hakedip etmediğidir insanın.
Bunun için de insanların “YAPTIKLARINA” bakılır.
Ne için, ne ve neler yapmaktadırlar?

Sevilmek için bunca takla atana kadar, sevilmeyi hakeden midir, sevilmeyi hakeden misiniz önce bir ona bakmalı.

Ama sevginin de yine sahtesiyse peşinden koştuğunuz o başka tabiiii.

 


 Filiz Alev
 01.02.”13

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevilme konusuna getirilmiş farklı,özgün bir yorum.Ve yaklaşım göz kamaştırıcı.

Kerim Korkut 
 15.06.2013 12:24
Cevap :
Teşekkür ederim Kerim Bey, selamlarımla...  15.06.2013 14:03
 

Yazınızı okuyunca Aristo'nun sözleri geldi aklıma:"Soğukta ve sıcakta,dağda ve kıyıda,kovalar avcı tavşanı;ama bir kez yakaladı mı onu,artık onunla ilgilenmez,yalnızca kendinden kaçanı kovalar."Sevenle,sevilenin özdeşlesmesi yanında bunu durmadan besleyen bilincin dostluğu da varsa sevgi var demektir...Sözleriniz söz oynatmaktan hiç de geri kalmıyor, sayın Alev.Ne güzel!İyi ki varsınız.Saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 29.05.2013 13:06
Cevap :
Ne güzel cümleler... Katkınız için teşekkürler Sn.Oğuz, selamlar, saygılar...  29.05.2013 22:06
 

Bir süredir sayfanızı ziyaret edememiştim. Baktım ki son yazı Şubat ayı. Yazının içeriği mi müthiş. Bukelamun olan samimiyetten uzak zavallı insanları çok güzel tarif etmişsiniz. Böyle güzel yazılar yazabilen insan sadece yorumlarda kalmamalı. Yazmalı ne dersiniz? Saygılarımla...

hssensoz 
 21.05.2013 19:58
Cevap :
Merhaba Selçuk kardeşim, çok haklısınız, başka ne diyebilirim.. Çok teşekkür ediyorum ilginize, takdir duygularınıza, güveninize... İş yoğunluğum elverir vermez yazmak üzere diyorum; Gönül dolusu selamlarım, sevgilerim ve saygılarımla...  21.05.2013 23:48
 

Merhaba Filiz Hanım, Erich Fromm sevme sanatı kitabının girişinde şu yazıyı alıntı yapmıştır"Hiç bir şey bilmeyen hiç bir şeyi sevmez, Hiç bir şeyi yapamayan hiç bir şeyden anlamaz. Hiç bir şey yapmayan insan değersizdir. oysa anlayan hem sever, hem her şeye karşı duyarlı olur, hemde görür. Bir şeyde ne kadar çok bilgi varsa, o kadar çok sevgi vardır. Bütün meyvaların çileklerle aynı olgunlaştığını sanan kişi, üzümleri hiç tanımıyordur demektir." Paracelsus selam ve sevgiler

Nizamettin BİBER 
 17.05.2013 0:08
Cevap :
Benim de hep öteden beri söyleyegeldiğim "İnsanda sevgiden önce asıl, BİLİNÇ olmalıdır"; "Sevgi değil, BİLİNÇ önemli ve önceliklidir asıl!" sözümü teyid eder yöndeki bu yorumunuzla "doğruyu/gerçeği" bir kez daha tesbit ve tescil etmiş olmaktan onur ve mutluluk duyuyorum. Zira öyle ki "gerçek sevgi" dahi "önce sevginin bilincinde olmakla" zaten ancak gelir, vardır ve ancak o zaman hissedilir. Erich Fromm'un "Sevme Sanatı" isimli kitabı da benim de çok beğendiğim ve insanlara sık sık hediye ettiğim kitaplardan biridir. Ve bu kitapta yer alan bizzat Erich Fromm'un şu sözü de sevgi konusunda temel ölçü ve kılavuzlardan biridir, şöyle diyor: İnsanların çoğu der ki "seni seviyorum, çünkü sana ihtiyacım var"; Oysa gerçek sevgi, "sana ihtiyacım var çünkü seni seviyorum" diyenlerdedir! Bu son derece önemli "ayrımı",ölçüyü-kıstası ve BİLİNCİ tekrar bir kez daha vurgulamama olanak veren ve vesile olan değerli yorumunuza gönülden teşekkürlerim, sevgi ve selamlarım ile...  17.05.2013 21:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 1643
Toplam mesaj
: 185
Ort. okunma sayısı
: 3040
Kayıt tarihi
: 03.03.11
 
 

Ekonomistim, emekliyim. İki evlat annesiyim. Müzikle ilgilenirim, bestelerim vardır. Düşünürüm, a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster