Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1330
 

Sigara nerede içilmeli?

Sigara nerede içilmeli?
 

"karalahana.net"ten alınmıştr.


Can'ın yaşadığı küçük bir sorunu çözebilmek için, müdürle görüşmemizde fayda olduğunu düşünerek cuma günü okula gitmeye karar verdik. Evden gelip benden önce okula varan eşimi, bahçe kapısının önünde, beden eğitimi öğretmeniyle sigara içerken buldum.

Okulun bu kadar yakınında sigara içilmesinin doğru olmadığını kendisine söylediğimde, şimdi biz de öğretmenle onu konuşuyorduk, dedi.

Kapalı alanlarda sigara içmek yasak olduğu için öğretmenler bahçe kapısının önüne dizilip sigara içiyorlarmış. Bu şekilde kendilerini gören öğrencilerden de rahatsız oluyorlarmış.

Öğretmenlerin hiç değilse böyle bir duyguya sahip olmalarına sevindim. Ancak, "sigara yasaklandı da ne oldu? Şimdi çocuklara daha kötü örnek oluyoruz. Buna bir çare bulunması lazım" demeleri de beni hayli üzdü, düşündürdü ve biraz da kızdırdı.

*****

Cumartesi akşamı Kanal D'deki Disco Kralı programına telefonla bir hanım öğretmen katıldı. Okan Bayülgen'e hayran olduğunu, kendisiyle tanışmak, konuşmak, dertleşmek istediğini söyledi. Okan Bayülgen de hemen özel olarak kendisini evden aldırıp stüdyoya getirtti.

Bir başka öğretmen arkadaşıyla birlikte izinsiz olarak canlı yayında yer alan hanımefendi, dertlerini ve isteklerini anlatırken, bizim okuldaki öğretmenlerin sızlanmalarına benzer bir şekilde, sigara yasağının, iş yerlerinden sokağa dökülen içiciler sebebiyle olumsuz bir sonuç doğurduğunu, buna bir çare bulunması gerektiğini söyledi.

Bir açıdan hanımefendi haklıydı... Son zamanlarda sayıları biraz artmış olsa da, genel olarak dışarıda sigara içen hanıma nadir rastlanırdı. Ancak şimdi her işyerinin önünde sigara içenler, öbek öbek gruplar meydana getiriyorlar ve gerçekten çirkin bir görüntü oluşturuyorlar.

Devlet, insan sağlığı için çok zararlı olan sigaranın kapalı yerlerde içilmesini yasakladı ve çok da iyi etti. Çünkü bu durum, içmeyenleri de en az içmiş kadar olumsuz etkiliyordu. Özellikle küçük çocuklar korumasız kalıyor, belki de sigaraya başlamalarında bu önemli bir etken oluyordu.

Sigara tiryakilerinin hepsi, kendilerini, bu arada aile fertlerini de zehirlediklerini iyi bilirler. Başlangıçta kendini ispat etme, adam yerine konma gibi sebeplerle bir kişilik sorunu olarak başlayan alışkanlık, belli bir süre sonra zararı ortaya çıksa da artık bırakılamaz hale geliyor.

"Şu meretten bir kurtulabilsem" diyerek bağımlılıklarından şikâyetçi olanların yanısıra, istese bir günde bırakabileceğini zannedenler de dahil herkes, aslında bütün uğraşlarına rağmen bu illetten yakayı kurtaramamaktadırlar.

Bana göre devlet, içenlere yasak getirmek veya onları vazgeçirmeye çalışmak yerine, gençlerin sigaraya başlamaması için tedbir alsa daha faydalı olur. Ancak bu arada içenlerin içmeyenlere zarar vermesine de elbette engel olmak durumundayız.

Bir iş yerindeki kullanıcıların, bunu kimseye zarar vermeden, çirkin bir görüntü oluşturmadan, sigarayı nerede, nasıl içeceklerine kendilerinin bir çözüm bulması gerekmez mi? Bunu da mı artık devlet halledecek?

Yeri gelince yasal yönden bile devletin bize karışmasını istemezken, tamamen bize ait özel bir konuda devlet niye bize müdahale etsin, sınır çizsin? Bu kadarcık bir katkıda bulunmak da bizim görevimiz değil mi?

İş yerinin kapısı önünde topluca sigara içerken, garip bir görüntü oluşturduklarının farkına varanlar, bunun yerine içlerine sindirebilecekleri bir çözümü mutlaka bulmalıdırlar.

Binlerce işyerinden, milyonlarca çalışandan bu kadarcık bir katkı beklemek de toplumun hakkı değil mi??


hayyamyamac bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne yapsanız ne etseniz hiç faydası olmaz. En iyisi benim gibi bisiklete binen bir vatandaş gibi sigara içmeyecek. Diyeceğimo ki insanın içindedir, içmemek, Saygılarımla efendim.

Ahmet Üstündağ 
 22.12.2008 23:50
Cevap :
Evet, içenlerel uğraşmak yerine gençlerin alışmasını engellemek için tedbirler almamız lazım. Her bisiklete binen de sigaradan vazgeçmiyor adaşım. Hatta profesyonel spor yapanlardan bile içenler oluyor. Öyle meret bir şey ki, alıştırdığı peşini bir türlü bırakmıyor. Sayılamayacak kadar zararı bunun yanında hiçbir faydası olmayan sigaraya gençlerimiz niye bulaşıyor, nasıl bulaşıyor anlayamıyorum. Katkın için teşekkür eder selam ve saygılar sunarım.  23.12.2008 12:34
 

Selam kardeşim;Eskiden sigara içilirdi.Hatta tömbeki tütün çüğnenirdi.Mersela ben kalamiti jeynken ütopyamda pek severdim kül yutmayı.amma o zaman sigaralarda tütündü şimdiki gibi içine soğuk savaş stratejisi karışmamıştı.Milletin tütününe de karışan yoktu,ekenine de dikenine de müdahale yoktu.isteyen içer isteyen ister otta ister çokta içerdi .Helede bide ikramlaştımı .o süslü tabakalarla.Ettiler içine tütünün.Yabancı hiç de üzülmüyor.Bu dünyadan bir kişi eksilse ekmeğine fayda .daha az petrol harcanır.İhraç mallarına bas kanserojeni,üstüne de yaz gideceği yeri benden günah gittii.Ya iç geber,ya oku da bildiğin gibi öl.Netice aynı yol.bile bile lades diyorsan,sigara melek ayol sen şu hormonlu sebzelere genleriyle oynanan meyvelere baksana .Edep üzre ol çok yaşa .yani bu zehirleri az ye ,az iç,az uyu ,çok çalış .Çevre mi ayol kirliliğe bir baksana zehirli atıklar yanında duman vız gelir.Hepten toptan duman olmuşuz ya.Saygılar.

ütopik 
 28.10.2008 3:09
Cevap :
Katkınız için teşekkürler... Selam ve saygılarımla...  29.10.2008 0:28
 

Bir bilim adamı Sigara için bu tanımlamayı yapıyor. Ne kadar doğru bir kelime. Dünya üzerinde Veba'dan ölenlerden daha fazla insanın ölümüne neden olduğu bilinmesine rağmen, hala büyük bir tutkuyla öpülen, yavaş ölüm. Devlet keşke Sigaranın içilmesini engelleyebilse. Ancak çok zor.

hayyamyamac 
 24.10.2008 16:52
Cevap :
Evet sigara insan sağlığına gerçekten çok zararı olan bir madde. DEvlet elbette vatandaşlarınınn sağlığını düşünecek, onu korumaya veya tedavi etmeye çalışacak. Ancak birinci görev insanın kendisinin değl mi? Niye nezle olamamaya, üşütmemeye, mikrop kapmamaya dikkat ediyoruz da iş sigaraya gelince erken yaşlarda bu ölümcül illete dört nala koşuyoruz? Ya da koşanlara niye engel olmuyoruz? Ana-baba olarak, insan olarak, vatandaş olarak bu hepimizin görevi... Sigara paketlerinin üzerindeki "sigara öldürür" yazısına baktıkça, yak bi tane daha diyebilmek, cesaret midir, delilik midir, akıllılık mıdır, ben çözemedim. Devlet ne yapsın ki? Katkınız için teşekkür ediyorum. Selam ve saygılarımla....  26.10.2008 20:14
 

Konuyu çok güzel irdeleyip betimlemişsiniz; yani analizde kusur yok. Bu yüzden önerilerime katışmayı hak ettiniz. sevgilerle

Muharrem Soyek 
 19.10.2008 15:39
Cevap :
Övgünüze teşekkür ediyorum. Ancak sizin de konuya katkı sağlayacak bir düşünceniz mutlaka vardır. Keşke bunu da bizimle paylaşsaydınız. Selam ve saygılarımla...  21.10.2008 0:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 859
Toplam yorum
: 1414
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 974
Kayıt tarihi
: 21.06.06
 
 

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, ekonomik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster