Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '12

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
3849
 

Şiir nasıl okunur?

Şiir nasıl okunur?
 

İlhan Berk


“Demek o şiiri birkaç kez üst üste okudunuz. Bu durumda, o şiiri okumaya hemen hemen hazırsınız.”

Enis Batur bu iki tümcede şiir okuma dersi vermiyor. Kendisine sorsanız da aynısını söyleyecektir. Bir belirleme durumunu gösteriyor gibi.

Kim kime şiir okuma dersi verebilir ki?

İlahi Enis Batur!

“İlkyaz Terörü” adlı ilk şiir kitabımı kendi olanaklarımla yayımladığımda, beni tanıyan herkese ederli edersiz dağıtmıştım, taşranın kuralıdır bu, birçok kişi iyi kötü bir şeyler söylemişti.

Çok da tanımadığım, yeni tanıştığım birisine de vermiştim bu şiir kitabımı. Aradan altı ay gibi uzun bir zaman geçti, elbet kitap okumak için. Sorduğumda aldığım yanıt sorumun anlamsızlığını kamçıladı suratıma:

“Daha yarısını okuyabildim!”

Kitabım 64 sayfaydı. Yarısına yakını da çok kısa şiirlerdi!

Hani, Enis Batur’un söylediklerini bir yana bırakırsanız, düz okumayla 15-20 dakika ya sürerdi ya sürmez!

Altı ayda yarısına ancak gelebilen bu kişi, eğer bir şair, bir eleştirmen olsaydı, kendinizle gurur duymanız gerekebilirdi belki!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Siz yine de çok şanslısınız.2000 yılında kızım ve bir öğrencimin şiirlerimden bir demeti "Zaman Çiçeği" adıyla bir kitapta toplamışlar. Hasta yatağımda bana getirdiler. Ben de kitabımdan üniversitedeki bölüm arkadaşlarıma birer nüsha imzalayarak gönderdim. Aradan 4-5 yıl sonra bir prof titrli arkadaşımla karşılaştığımda : - Yahu!...Ayhan, senin kitabını bir türlü okuma fırsatı bulamadım... demişti. Bende ; - Ağabey önemli değil... Kabahat sende değil... O kitabı sana gönderende... demiştim. T. Ayhan ÇIKIN

T Ayhan ÇIKIN 
 13.11.2012 16:31
 

Güzel ve üzücü yazımınız... İyi şiir yazan şair kadar iyi şiir okuyucusu bulmak da zorlaştı...Nedense herkes şiir yazmaya çok hevesli, bunu anlayamıyorum... Hep aynı kelimeler, devrik cümleler... taklitler hiç hoş değil..Asılları varken neden taklitçileri okuyayım ki? Hangi yana dönsek şiir yazıcısı dolu ..."İlkyaz Terörü" kitabınızı merak ettim ...Sayfanıza bakındım; şiir başlığı altında 1 tanecik şiir -o da aslında mizahi, gündeme gönderme yapılmış- var..İyi şiirlerle... iyi şiir okuyan,şiir çözümleyen okuyucularla buluşmak dileğimle ....Saygılar...

Nil ALAZ 
 11.11.2012 19:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 433
Toplam yorum
: 137
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2358
Kayıt tarihi
: 19.04.09
 
 

Merhaba. Kitap okumayı ve yazmayı seviyorum. Bir de gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi. Gezmenin yalnızc..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster