Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
1093
 

Şiir ve şaire dair

Şiir ve şaire dair
 

Ölümsüz insan Atatürk, sanatı şöyle tanımlıyor:
"Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu ifade sözle olursa şiir, nağme ile olursa musîkî, resim ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur."
Sıralamaya dikkat ediniz. Güzelliğin ifadesine yarayan sanatların en başına "taç olmuş", oturmuş şiir. Bu durum, söz ustaları olan bütün şairlerimiz için bir şereftir, değil mi?
Çünkü; "İnsanlarda birtakım ince, yüksek ve temiz duygular vardır ki insan onlarla yaşar. İşte o ince, yüksek, derin ve temiz duyguları en ziyade duyabilen ve diğer insanlara duyurabilen şairdir."
Bu anlayışı paylaşanlara selâm olsun.
Bakınız o yüce insan, Türk şairini ve görevini nasıl anlatıyor? "Mutlak dahil olduğun parlak Türk devrinde şair olduğunu ispat edeceksin. Şiirlerin şen, şâtır, faal Türk milletinin sürur, zerafet, faaliyet, his ve hareketlerini terennüm edecektir. Buna mevcuduyiteni hasredeceksin. Kökü çok büyük olan, dalları ondan daha büyük olacak olan bir ırkın çocuğu olarak, mensup bulunduğun millete layık şiirler yazacaksın. Bunu yaparsan kimse itiraz edemez ve kabül ediyorum ki; o zaman muvaffak oldum diyeceksin."
Dikkat buyrun: Şair, ilkin şunları bilecektir. Şiir, söz söylemede ustalık demektir. Fakat bu ustalık, kaynağını temiz duygulardan almalıdır. Bu duyguları daha çok “duyabilen” ve başkalarına “duyurabilen” insana, şair denir. Şair, yaşadığı çağı ve bu zamanda yaşayan milletini yazmalıdır. Bunu sağladığı oranda da başarıya ulaşacaktır.
Şimdi şapkamızı öne eğip düşünelim: Sanat, sanat için midir? Sanat, toplum için midir? Veya sanat, millet için midir?
Sorulardan amacım, “yeni bir tartışma açmak” değildir. Sadece denilenlerin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için çakılan “küçük bir şimşek”tir. Bu şimşekten payımızı almalıyız.
Sözü, bu vadinin ustalarına bırakıyorum.
“Sanatkâr, cemiyette uzun çalışma ve çabalamalardan sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır.” O’na saygımız varsa, gerçekten de “ta derinden” ilkelerine bağlıysak; bu ışığın bedelini ödeyelim!

Oyhan Hasan BILDIRKİ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ata'mızın adının anayasalardan çıkarılmasının teklif edildiği bu ü-züntü verici günlerde adını sanatla birlikte andığınız için teşekkür ederim. saygılar ezgi umut

Ezgi Umut 
 28.07.2007 18:18
 

Her ne kadar sanat duyguların bir şekilde ifadesiyse de ben tüm bunların insanlar için olduğunu düşünüyorum.Sanat için sanat olmaz.Çünkü insan beğenmezse,takdir etmezse,dinlemezse,izlemezse sanat diye bir şey de olmaz.İnsan olduğu için sanat da olmuştur.

Emel Bahadır 
 25.07.2007 23:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 1299
Kayıt tarihi
: 31.08.06
 
 

1947 Haziranı'nda Bağarası'nda doğdu. İlkokulu doğduğu yerde, ortaokul ve liseyi Aydın'da okudu. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster