Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '10

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
1369
 

Siirt'te ve Manisa'da çoçuklarımıza yönelik yaşanan olaylar

Siirt'te ve Manisa'da çoçuklarımıza yönelik yaşanan olaylar
 

Etnik, politik düzeyindeki toplumlarda, eğitim düzeyi iyi olmadığı sürece her gün yeni olayları duymamak içten bile değil, mevcut yasaların kültürel, sosyal ve toplumsal kurum ve ilişkilerin tümünü kavramadığı süre içinde yaşanan şiddet olayları, cinsel istismar, kadına yönelik şiddet, saldırgan davranışlar her gün çiğ gibi büyüyüp devam edercesine gitmektedir. Ülkemizde kadınlarımız her gün şiddet, tecavüz, cinsel istismara uğramaktadırlar.

Erkek egemenliği, erkek egosu, feodal düzenin getirdikleri tatminkârlılık anlayışı geçmişten günümüze kadınlarımıza yönelik şiddetlerle beraber devam etmektedir. Bugün İzmir’de Üniversiteyi okuyan iki gececik fidanı aynı noktada vuran veya vuranlar kendini ne kadar tatmin ederse etsin aslında kendini vurmuş olacaklar, yine Siirt ‘teki yaşanan olayların ülkemizdeki baskıyı, şiddeti, eğitim düzenin ne kadar ucuz bir politika ile yürütüldüğünün göstergesidir. Ülkemizin doğusu, batısı fark edilmiyor, kadımıza, kızlarımıza çocuklarımıza yönelik bu kendini bilmezler tarafında yapılan cinsen istismar olaylarını hemen her düşünceli birey tarafında şiddetle kınanması gerekmektedir.

Diğer taraftan içinde kim varsa o bölgede devlet tarafından bir an önce incelenip yapanları cezalandırmalıdır. Toplumsal olaylar, kültürel değişimlerin yetirdikleri alt benlik düşüncesini savunan, kendini bilinmez gösteren düşünceye hakim bireyler istedikleri üniversite veya eğitimi alsınlar içlerinde şiddet varsa kaçınılmazdır. Bugün anne nelerimiz, kızlarımız sokakta korkarcasına yürümektedirler. Bugün feodal düzenin getirdikleri ürpertici olaylar yaygın olmaktadır. Kızlarımız babaları yaşındaki adamlara başlık parası adı altında evlendirme adı ile satılmaktadırlar. Oysa bugün o kızlarımızın okuması gerekmektedir. Siirt’teki olayları kendini bir daha gösteriyor ki kadınlarımız, kızlarımız, şiddet, cinsel istismar, erkek baskını, erkek egosu tarafında dayatılan en büyük olaylardan bir tanesidir. Geçmişten bugüne gelindiğinde sürekli olarak devam edercesine gidilmektedir. Her nedenle olursa olsun şiddet, baskı, cinsel istismar, tecavüz gibi davranışları sergileyen insanlarda büyük bir psikolojik sorun var demektir. Akli selim davranan bireylerde asla bu tür uygulamalara başvurmazlar. Tam bu noktada Siirt’e bas ederken gazete başlıklarında Manisa’nın Alaşehir ilçesinde çocuklarımıza yönelik fuhuş yaptırıldığı gerekçesi ile 31 kişi gözaltına alınmış.

Bölge fark etmiyor kültürsüz, eğitimsiz, cehalet düşüncesine sahip bireylerde geleceğimiz olan çocuklarımız bu dille bile alınmayacak durumla karşı karşıya getirmektedirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

O çocuklara vurulan eller kırılsın.O çocuklara tecavüz edenler hadım edilsin,sapıkça çocuk katledenler idam olsun inanın ben bu insanlara asıl hiç acımıyorum.Onlar çocuk, masum ve güçsüz çünkü...Çocuklar geleceğimiz ve bizler onları göz göre göre katledenleri affedemeyiz.Ben edemem şahsen,çok fazla merhametli biri olmama rağmen.saygılarımla.

DERİN, SADE VE KARIŞIK... 
 07.05.2010 11:46
 

aslında ne eğitim,ne bölge,ne il ne de kıta hiç bir şey farketmiyor. İnsanın olduğu her yerde her şey olabiliyor. bu kadar sıklıkla karşılaşmamızın nedeni şimdi daha fazla olduğundan değil ,mağdurların gerek utançlarından gerekse duyarsızlıklarından gizli tutulması ya da iletişimin şimdiki kadar kolay olmamasından dolayı pek duyulmuyordu. Oysa ki bunlar ortaya çıkarılmalı,cümle alem öğrenmeli ki yeni mağdurlar daha eklenmesin. toplum olarak, gerekse Şu an hazırlanmakta olan anayasal düzenlemelerle önüne geçilsin. Ne yapılması gerekiyorsa devlette üzerine düşeni yapsın. bu olay bir yıl önce olmuş ne diye yeni olmuş gibi ortaya çıkarılıyor diye sitem edileceğine bizim toplumumuzda neden böyle olaylar yaşanıyor ortaya çıkarılsın önlem alınsın. umarım bir çoğu gibi unutulup gitmez..selamlar..

Meltem Şahin 
 27.04.2010 16:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 67
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 1057
Kayıt tarihi
: 13.09.08
 
 

Anadolu üviversitesi menzunuyum. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak  İzmirde faliyetime devam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster