Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Kasım '12

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
328
 

Sinema Yazarı Taşçıyan Altın Portakal'ı bombaladı: Altın Portakal'ı film festivali mi sanıyorsunuz?

Sinema Yazarı Taşçıyan Altın Portakal'ı bombaladı: Altın Portakal'ı film festivali mi sanıyorsunuz?
 

SİYAD Yönetim Kurulu Üyesi, Sinema Yazarı Alin Taşçıyan daha önce danışmanlığını yaptığı Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni yerden yere vurdu: Altın Portakal kesinlikle film festivali değildir..


Star Gazetesi Sinema yazarı, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Yönetim Kurulu Üyesi Alin Taşçıyan, Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni sert ifadelerle eleştirerek Altın Portakal’a kesinlikle film festivali denilemeyeceğini söyledi. 

Antalya Belediyesi’nin AKP’li Menderes Türel tarafından yönetildiği dönemde Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde festival danışmanlığı yapan ve dönemin belediye başkanı Türel’le festivalin tanıtım toplantısına katılan, 2009’da 46. Antalya Altın Portakal Film Festivali için gazetesi Star’da “Altın Portakal Nefes Nefese” başlıklı yazısında festivale övgüde bulunan Alin Taşçıyan Uluslararası film festivali için geldiği Malatya’da festivale ilişkin sorularımızı yanıtlarken, Altın Portakal ile Malatya Film Festivali’ni kıyasladı “Altın Portakal asla bir film festivali değildir. Antalya Altın Portakal  magazin festivalidir” şeklinde konuştu. 

Malatya Film Festivali’nin Antalya’yı aştığını söyleyen Alin Taşçıyan, Malatya Film Festivali ile Antalya Altın Portakal arasında bir kıyaslama yapılabilir misiniz şeklindeki soruyu “Siz Antalya’ya film festivali mi diyorsunuz? O film festivali değil, bir magazin festivalidir. Allah korusun ki Malatya Altın Portakal’a benzesin. Malatya’yı Altın Portakal’a benzeten bu kente ihanet etmiş olur” sözleri ile yanıtladı. 

Ali Murat Güven Çatışmacı Olduğu İçin Beraber Çalışmak İstemedik 

 “Yeni Şafak Gazetesi’nin sinema yazarı Ali Murat Güven gazetesinden istifa etmeden önce Malatya eski valisi Ulvi Saran tarafından festivale jüri üyesi olarak davet edildiğini ancak festivalin danışma kurulu üyesi olarak sizin ‘Ali Murat Güven varsa biz yokuz” demenizden dolayı bu davetin iptal edildiği iddia ediliyor. Bu iddia doğru mu?” şeklindeki sorumuza ise Taşçıyan önce hem böyle bir davetin olmadığını, hem de kendisinin böyle bir tavır koymadığını söylemesine karşın, daha sonra olayı doğrulayan ifadeler kullandı. 

Taşçıyan, “Ali Murat Güven’e yapılan bir davet yok. Sadece bir ara adı geçmiş” dedikten sonra “Ali Murat Güven’in bir uslup sorunu var. Onu tanıyoruz, AKP’nin kısa film yarışmasında bir deneyimimiz var. Oradan üslubunu biliyoruz. Bu yüzden çatışmacı olan ve uzlaşıdan uzak insanlarla çalışmak istemediğimizi bildirdik. Ben jüri üyeliğine karşı çıktım” diye konuştu. 

“Sizin bu tavrınız İslamcı olarak tanınan bir sinema yazarının ötekileştirilmesi anlamına gelmiyor mu?” yolundaki soruya ise Alin Taşçıyan “Ötekileştirme derken… Ne demek ötekileştirme? Ali Murat Güven ne zaman SİYAD üyesi olmak istemiş de reddetmişiz, var mı bir başvurusu? “ soruları ile karşılık verdi. 

Niyazi Doğan

dogannd@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 626
Kayıt tarihi
: 24.04.12
 
 

Gazeteci / Bakü Sosyal Yönetim ve Politika Enstitüsü Politika Fakültesi Sosyal Siyasi İlişkiler T..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster