Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '09

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
1067
 

Sokak hayvanları

Sokak hayvanları
 

Hayvanları Koruma Federasyonu (HAYTAP) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat Türkiye’de sokak hayvanları sorunu değil, sokak hayvanlarının sorunu olduğunu söyleyerek, 'Bu durum hem hayvan severler, hem sevmeyenler, hem de belediyeler açısından sıkıntılı bir konuya dönüştü' dedi.

Şenpolat, belediyelerin çözümü sokak hayvanlarını zehirlemekte bulduğunu öne sürerek, belediyelerin hayvan nüfusunu öldürerek dengeleyebileceği hareketinden yola çıktıklarını savundu. 'Bu sorun ne zaman problem olmaya başlasa belediyeler, suçlu durumda kalmamak için hizmet ekiplerini yola çıkartıyorlar. Demek ki sorunun ana kaynağı köpek nüfusunun fazla olması" diye konuştu. Ahmet Kemal Şenpolat şöyle devam etti: 'Sorun, hayvan popülasyonunun(nüfusunun) kontrol dışı olmasından kaynaklanıyor. Popülasyonun kontrol edilmesi için evcil hayvanların satıldığı hayvan dükkanları denetlenmeli. İnsanlar, hayvanları barınaklardan sahiplenmek yerine buralardan almayı tercih ediyor. Hayvan dükkanları nedeniyle, barınaktan sahiplenme olmuyor' dedi. Şenpolat, hayvan dükkanlarının yurt dışından hayvan temin ettiklerini, bu hayvanların özellikle eski doğu bloku ülkelerinden poşetler içinde geldiğini belirtti. Yurt dışından getirilen bu hayvanların yarısının yolda telef olduğunu anlatan Şenpolat, satıcılar açısından bir kaybın olmadığını, 20 dolar gibi çok ucuz fiyata hayvanların temin edildiğini ifade etti. Şenpolat, "Satıcı, hayvanları Türkiye’ye getirirken yolda kayıp verse de çok büyük bir zararı olmuyor. Çünkü Türkiye’de bu hayvanlar, 500-1000 dolara satılıyor" dedi. Şenpolat, ayrıca internet üzerinden hayvan satışlarının da yaygın olduğunu, bu satışların kontrol dışı olmaması gerektiğini belirtti.

Hayvan alacaksanız barınaklardan alın

Federasyon olarak Gümrük Müsteşarlığına gittiklerini, Rusça, Romence ve Türkçe yazılı afişler hazırlattıklarını, bunların gümrüklere konulmasını istediklerini kaydeden Şenpolat, kaçak hayvan girişlerinin afişler sayesinde kısmen de olsa önlendiğini söyledi. Amaçlarının sağlıksız canlıların Türkiye’ye girmesiniengellemek olduğunu dile getirdi. Başkan Şenpolat, Türkiye’deki hayvanat bahçelerinin durumunun da çok kötü olduğunu öne sürdü. 'Doğal ortamını sağlayamadığınız sürece, hayvanat bahçelerinin bir anlamı yok. Hayvanat bahçeleri arkalarında büyük sponsorlar olmalarına rağmen hep zarar eden yerlerdir' dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Florya’ya bir hayvanat bahçesi yapma projesinin olduğunu ve bu projeyi hiç tasvip etmediklerini belirten Şenpolat, 'Florya’da hayvanlar için doğal ortam sağlanamaz. Üzerinden uçaklar geçecek, altında filler, aslanlar mı olacak? İstanbul’da böyle bir projeye uygun yer yok.İstanbul’da boş bir metre kare bile yok' diye belirtti.

***

Hayvanların gerek yaşam şartları, gerekse barınma koşulları bakımında bir çok ülkeden daha geri bir seviyede Türkiye. İnsanlarına yeterince değer vermeyen bir ülkenin hayvanlarına gereken önemi ve değeri vermesi mucize bir davranış olurdu zaten. Beklenecek bir şey de değil.

Ama bu ülkede eğer bir şeyler değişecekse, hayvanların yaşam koşulları da değişmeli. Belediyelerin zehirleyip öldürdüğü, insan görünüm altındaki vahşilerin hayvanları katlettiği haberleri artık okumak istemiyorum.

Can AKBULAK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir kere üzerinde yaşadığımız bu doğanın asıl sahiplerinin hayvanlar olduğunu bilerek yaşamak ve onların sınırlarına saygı duymak zorunda olduğumuzu bilmek zorundayız. Belediyeler her altı ayda bir kaldırım yenilerken bütçe var, sokaktaki dostlarımızı kısırlaştırmaya gelince bütçe yok. Bu, sistemin nasıl döndüğünün en güzel kanıtı aslında. Bu ülkede hayvanlara yapılan işkenceler kusur yerine cezaya dönmeden bir çözüm bulmamız olanaksız.

Burcu Culha 
 01.08.2010 12:04
 

Elinize sağlık genç arkadaşım! Duyarsız ilgisiz belediyeler ve sevgisiz saygısız kentler köyler... Gözden kaçan bir noktaya sayfanızda da değinmek isterim. Ağaca çiceğe böceğe kısacası doğaya yılışık saygısızca yaklaşan varlıklar: İnsan sevgisi barındıramazlar! Önce doğa ana daha sonra insan... Çünkü insanın sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi; sağlıklı bir doğal yaşamla mümkün olabilir. Başına buyruk belediyelerin yaptıklarını veya yapmadıklarını kontrol etmek onları günbegün takip etmek doğa seven sevmeyenlerin en önde gelen görevidir. Bir türlü organize olamayan engelli doğaseverlere çok iş düşüyor. Çok alkış almasa da bu konu hakkında yazmaktan vazgeçmeyin! Sizin gibi gençlere doğanın çok ihtiyacı var. Başarılar selamlar. Sizin gibi

Alev Meisel 
 15.12.2009 19:55
Cevap :
Cevabınız için teşekkür ederim. Dediklerinize katılıyorum. Doğayı, hayvanları sevmeyen, insanları hiç sevemez.  15.12.2009 20:44
 

Dışarıdan toplanan köpekler barınaklara koyuluyor ve bir süre sonra nüfus fazla gelince salıveriliyor dışarıya.. sonrası hazin.. nereye gidecegini nerede yürüyecegini bilemeyen hayvanlar şaşırıyor.. sonuç hazin... asfaltlar köpek ölüleri ile dolu. üstelik üzerinden defalarca geçilip ezilmiş.. yere yapışmış vaziyette. Bu bir vahşet elbette..

sema öztürk 
 15.12.2009 19:05
Cevap :
Bu ülkenin birçok sorunundan biri sadece bu. ve diğer sorunlara gereken önem verilmediği gibi hayvanlar konusuna da gereken önem verilmiyor maalesef. Keşke bir şeyler değişse artık bu ülkede.  15.12.2009 20:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2071
Kayıt tarihi
: 09.08.08
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisiyim. Yazılarımla, paylaşımlarım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster